Bor madeninden yerli ilaç üretildi

Bor madeninden yerli ilaç üretildi

Dünya Bor rezervinin yüzde 70'inden fazlasına sahip olan Türkiye'de bor kullanılarak Alzaymır ve Parkinson hastalıklarının tedavisinde kullanılacak ilaç geliştirildi.

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Hasan Türkez, ülkemizde borla ilgili çalışmaların son zamanlarda arttığına dikkat çekerek, "Bunun sebebi Ulusal Bor Araştırma Enstitüsünün kurulmasının, ülkemizdeki bor projeleri desteklemesidir. Türkiye'de artık 'Ben bor çalışıyorum AR-GE desteğim yok.' diyen hiçbir araştırmacı kalmadı. Hükümetimiz bunun farkında, bize düşen şey, ülke için katma değer sağlayacak konuları projelendirip ilgili kurumlara sunmak. Bizim kısa zaman sonra rezervlerimiz gibi biliminde de söz sahibi olacağımız günleri bekliyoruz." dedi.

Dünyanın sayılı bilim insanları arasında gösterilen Prof. Dr. Türkez, borun insanlar üzerindeki etkilerini de anlatarak, antioksidan sistemini destekleyen borun deney hayvanlarında da bilişsel fonksiyonları ileri düzeyde geliştirdiğini belirtti. Uluslararası bir ekiple yaklaşık 6 yıldır üzerinde durduğu araştırmalar sonucunda, Alzaymır ve Parkinson hastalıklarının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabilecek olan, bor içeren farmakolojik formilasyonları hazırladıklarını ve uluslararası patentlerini aldıklarını söyledi.

Türkez, insanlarda alınacak netice sonrası bor ile üretilecek ilaçların eczanelerde yer alacağını kaydetti.

Hasan Türkez, bilimsel altyapı oluştuktan sonra, kandaki bor miktarının hastanelerde tahlille öğrenilebildiği teknolojiye ulaşılacağını ve kandaki bor miktarının eksik olduğu görüldüğünde ise doktorların reçeteye bor yazabileceğini açıkladı.

Kaynak: Sözcü