Alkole bağlı nöropati tedavi ile tamamen iyileşir mi?

Alkole bağlı nöropati tedavi ile tamamen iyileşir mi?

Alkolik nöropati, alkol kullanımına bağlı olarak gelişen bir sinir sistemi hastalığı olarak tanımlanıyor. Ayak ve ellerde uyuşma, karıncalanma, yanma ve hissizlik şikâyetleriyle ortaya çıkan alkole bağlı nöropati, yaşam kalitesini de ciddi düzeyde etkileyebiliyor. Peki, ağrının da görüldüğü alkolik nöropati tedavisi nasıl oluyor? Alkolik nöropatinin tedavi ile tamamen iyileşmesi mümkün mü? İşte bütün merak edilenler...

Alkol kullanımına bağlı nöropatinin, aşırı alkol kullanımına bağlı olarak oluşan bir sinir sistemi hastalığı olduğunu kaydeden Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, "Alkole bağlı nöropati; ayak ve ellerde uyuşma, karıncalaşma, keçeleşme, yanma ve hissizlik gibi belirtiler ile seyrederek hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bazen de aşırı ağrı belirtilerı ile seyredebilir." dedi.

BESLENME BOZUKLUĞU VARSA DAHA AĞIR SEYREDİYOR

Dr. Celal Şalçini, "Alkol kullanımının beraberinde beslenme bozukluğu veya malnutrisyon (sağlık için şart olan vitamin, mineral, protein ve benzeri maddelerin yetersiz alınmasından doğan hastalıklar) varsa nöropati daha sık görülmekte, şiddeti ve seyri çok daha ağır olmaktadır." bilgisini verdi.

ALKOLE BAĞLI NÖROPATİ NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?

Tanı için kan tahlilleri ile beraber elektromiyografi veya EMG denilen tetkiklerin yapıldığını kaydeden Dr. Celal Şalçini, tedavinin beslenmenin düzenlenmesi ve alkol kullanımının doktor kontrolünde kesilmesinden oluştuğunu söyledi.

Şalçini, alkole bağlı nöropatinin hastalığın şiddetine göre düzelebildiğini ancak bazı durumlarda kalıcı da olabildiğine dikkat çekti.

Kaynak: Milliyet / PembeNar