Acil eylem çağrısı devam ediyor

Acil eylem çağrısı devam ediyor

SARS virüsü ortaya çıktığında 4 ayda dünya genelinde bin kişiye ulaşabilmişti. Yeni koronavirüsü ise 72 saat içinde iki bin kişiye enfekte oldu. Bu rakam hastalıkla mücadelede Çin'in karşılaştığı zorlukları gözler önüne seriyor.

Virüsün yayılmasını engellemek ve salgını kontrol altına almak için hükümet tarafından tüm kaynaklar harekete geçirildi. Bu beklenmedik mücadele Çin'in yönetişim kapasitesini ortaya koyuyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping cumartesi günü virüse karşı "mücadele emri" verdi ve yerel yönetimlerin bu mücadeleyi en etkin şekilde yürütmesini istedi.

WUHAN GÖZETİM ALTINDA

Bahar Bayramı'nın nedeniyle, milyonlarca karantina başlatılmadan önce şehri terk etmişti. Bu yüzden Wuhan'dan ayrılan insanların koronavirüsü taşıyıp taşımadığı yetkilerce dikkatlice takip edilmeye başlandı.

Bayram tatilinin bitmesiyle hareketliliğin ikinci dalgası yaşanacak. Bu süreçte virüsün yayılma oranı iki katına çıkıyor. Bu yönde karantina sürelerinin uzatılması ve giriş çıkışların kontrol altında tutulması eb doğru adım olacak.

ÖNLEMLER İLE VİRÜSLE MÜCADELE GÜÇLENİYOR

Wuhan'da alınan ulaşım önlemleri, ulusal krizi engelleme ve kamu sağlığını korumak için salgını kuşatma fırsatı veriyor. Salgının yalnızca bir noktada kontrol altına alınması sayesinde yerel otoritelere kaynakları ve ulusal desteği sadece Wuhan'a aktarmış olacak. Böylelikle virüsün tamamen yok edilmesi mümkün hale gelecek.

Her ne kadar bilim ve teknolojinin ilerlese de ortaya çıkan yeni virüslere karşı tedavi geliştirilmesi uzun süreç alıyor. Karanlıkta beslenen ve büyüyen korkuları ortadan kaldırmak için şeffaflık gereklidir. Yetkililerin duruma ışık tutmamaları için bir nedenleri yok. Şeffaflık, toplumu birleştirmek ve insanların mücadelede kendi rollerini oynamak için neler yapabileceklerini bilmelerini sağlamak için önemlidir.

Kaynak: China Daily