“Zenginler, fakirlerin iki katı kadar çevreyi kirletiyorlar”

“Zenginler, fakirlerin iki katı kadar çevreyi kirletiyorlar”

Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Avrupa'nın gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Çevre sorunlarının günümüzde koronavirüsün gölgesinde kalmış olsa da hâlâ dünyanın öncelikli problemleri arasında olduğunu vurgulayan Yusuf Özkan, "Salgın hastalıklar başta olmak üzere çok sayıda olumsuzluk kirli çevre ve buna bağlı sorunlardan kaynaklanıyor. İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam ve Stockholm Çevre Enstitüsünün hazırladığı son rapor bunu açık bir şekilde gösteriyor. Dünyanın en zengin yüzde 1 nüfusunun, karbon emisyonunun yüzde 15'inden sorumlu olduğu bildirildi. 1990-2015 yılları arasında farklı gelir gruplarının yol açtığı karbon emisyonları incelendi. Dünya nüfusunun yüzde 10'una tekabül eden 630 milyon kişinin sera gazı emisyonlarının yüzde 52'sinden sorumlu olduğuna dikkat çekilen araştırmada, en zengin yüzde 1'lik kesimin de tek başına yüzde 15'lik emisyona neden olduğu belirtildi. Buna karşı dünya nüfusunun yoksul yüzde 50'lik kesimi ise atmosfere salınan toplam sera gazının sadece yüzde 7'sinden sorumlu. Dolayısıyla azınlıktaki zenginler yoğunluktaki fakirlerin iki katı kadar çevreyi ve havayı kirletiyorlar." dedi.

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi tarafından açıklanan Avrupa Uyuşturucu Raporu ile ilgilide bilgiler veren Özkan, "Rapora göre geçen yıl Avrupa'da 181 ton kokain ele geçirildi. Kıtaya gelen kokainin yüzde 78'i Belçika, Hollanda ve İspanya üzerinden dağıtılıyor. Yakalanan kokainlerin 53 tonu Belçika, 48 tonu İspanya ve 40 tonunda Hollanda limanlarından Avrupa'ya geldiği belirtiliyor. Özellikle son dönemlerde Kolombiya, Bolivya ve Peru'dan çok sayıda kokainin Avrupa'ya gönderildiği gözleniyor. Avrupa Birliği'ne (AB) göre, kokain pazarı uyuşturucuya bağlı şiddetin ana itici gücü olarak görülüyor. Avrupa'da uyuşturucu sorununda kokainin artan rolüne dikkat çekiliyor. Avrupa'da koronavirüs krizi ile birlikte uyuşturucu sorununun da giderek arttığı vurgulanıyor. Pandemi nedeniyle hava yolu durukken deniz yolu ile taşımacılığın artığı ve yapılan operasyonlardan da bunun ortaya çıktığı belirtiliyor." diye konuştu.