Yurt dışından gelenler 14 gün karantinaya alınıyor

Yurt dışından gelenler 14 gün karantinaya alınıyor

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını, etkisini artırmaya devam ediyor. Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) bulaşan kişi sayısı 410 bini aşarken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 18 bin 295, iyileşenlerin sayısı ise 107 bin oldu.

Covid-19 salgını, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana en hızlı ve en geniş şekilde yayılan bununla birlikte de kontrolü en zor olan büyük bir kamu sağlığı olayı oldu.

Çok hızlı yayılan ve dünyanın birçok ülkesinde de görülen salgın riskine karşı bazı ülkeler benzeri görülmemiş kontrol ve önleme tedbirleri aldı. Çin'de 18 Mart'ta ilk defa lokal vaka tespit edilmediği açıklandı. Ülkenin çoğu bölgesinde üretim ve yaşam düzeni normale dönmeye başladı. 

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde Covid-19 nedeniyle 4 kişi yaşamını yitirirken, tedavi sürecini tamamlayıp iyileşenlerin sayısı 101 oldu. Son verilere göre, vaka sayısı ise 356.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam, geçen hafta Covid-19 salgını nedeniyle aldıkları önlemleri açıkladı. Carrie Lam, yabancılara getirilen giriş yasağının 19 Mart'tan itibaren uygulanmaya başlanacağını ve yasağın 14 gün süreceğini belirtmişti. Lam ayrıca söz konusu yasağın, yakın zamanda başka ülkelere gitmiş Çin ana karası, Macao ve Taiwan bölgesinden gelecek ziyaretçileri de kapsadığını kaydetti.

Hong Kong'da yaşayan iş insanı Halil Aslan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili alınan tedbirleri ve bölgedeki son durumu CRI Türk Türkiye'ye anlattı.

"HONG KONG'DA HERKES KORONAVİRÜS SALGININA BİLİNÇLİ ŞEKİLDE YAKLAŞTI"

Halil Aslan, Covid-19'un görülmeye başladığı ilk gün itibarıyla herkesin maske kullandığını ve çantalarında el dezenfektanları taşıdığını söyledi. Maske ve dezenfektanı sürekli yanında bulundurduğunun altını çizen Aslan, "Burada herkes koronavirüs salgınına bilinçli şekilde yaklaştı. Geçmişte SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) virüsü deneyimi oldukları için insanlar bu tür olaylar karşısında oldukça hassas davranıyor." dedi.

Alınan önlemlere değinen iş insanı Halil Aslan, tedbirleri yeterli bulduğunu ve salgın ortaya çıktıktan kısa süre sonra pek çok kapının kapatıldığını dile getirdi. Virüsün yayılmasını engellemek için okullar ile üniversitelerin tatil edildiğini ifade ederek, tatilin uzatılmasının beklendiğini vurguladı.

YURT DIŞINDAN GELENLER 14 GÜN KARANTİNAYA ALINIYOR

Halil Aslan, alınan kararla 19 Mart'tan itibaren yurt dışından gelen tüm yolcuların yabancı ya da yerli fark etmeksizin 14 gün karantinaya alındığını bildirdi. Türkiye'den yeni döndüğü için şu an karantinada bulunduğu bilgisini paylaşan Aslan, "Bu kurala uymayanlara para ve hapis cezası veriliyor. ($25,000 Hong Kong doları -yaklaşık $3220 Amerikan doları- ve 6 ay Hapis cezası)." diye konuştu.

İş insanı Halil Aslan, Hong Kong'a turist olarak gelenlerin de en az 14 gün bölgede kalmaları gerektiğini aksi takdirde ülkelerine iade edildiklerinin altını çizdi.

"KALABALIK ORTAMLARDAN UZAK DURMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Herkesin maske kullanması nedeniyle çok fazla tedirginlik yaşamadıklarını anlatan Aslan, "Tabii ki, biz de kalabalık ortamlardan uzak durmaya çalışıyoruz, kesinlikle maske ile dışarı çıkıyoruz, ulaşım araçlarını kullandıktan sonra ellerimizi dezenfekte ediyoruz." açıklamasını yaptı.

Toplumdaki bilinç konusunu değerlendiren Halil Aslan, "Hong Kong'da eğitim seviyesi Türkiye'ye oranla çok yüksek. Buradaki insanlar, SARS olayını yaşadıkları için bilinçli şekilde hareket ediyorlar. Herkes birbirine çok saygılı ve alınan tedbirleri harfiyen uyguluyorlar." dedi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili dünyadaki vaka durumunu da yorumlayan iş insanı Halil Aslan, dünya genelindeki artışın son zamanda kendisini tedirgin etmeye başladığını özellikle İtalya ve İspanya'daki gidişatı endişe içinde takip ettiğini belirtti.

Çin'in salgınla mücadeledeki başarısından da söz eden Aslan, "İnanıyorum ki, bu virüs eylül ayına kadar dünyamızdan elini çeker ve hayat normale döner." diye konuştu.

23 Mart günü alınan karar doğrultusunda, bugün itibarıyla bar ve eğlence yerlerinin kapatılacağına dikkat çeken Halil Aslan, "Türkiye, bu anlamda çok erken hareket etti, sağlık bakanımızı tebrik ediyorum." diyerek sözlerini noktaladı.

Haber / Röportaj: Tuğçe Akkaş

Video Link: https://www.youtube.com/embed//VlXr6TML3oY