Yunanistan ve Ermenistan, Türkiye konusunda neyi dikkate alıyor?

Yunanistan ve Ermenistan, Türkiye konusunda neyi dikkate alıyor?

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

Gazeteci İsmet Özçelik, Kafkaslarda ve Akdeniz'de yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan gerilimin devam ettiğini hatırlatan Özçelik, "Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına saldırması gerilimi tırmandırmış ve Türkiye Azerbaycan'a desteğini net bir şekilde dile getirmişti. Türkiye bununla da yetinmedi ve Azerbaycan ile geniş çaplı ortak askeri tatbikata karar verdi. Tatbikata katılacak olan askerler ve askeri ekipmanlar Nahçıvan'a ulaştı ve 10 Ağustos'a kadar sürecek olan süren tatbikat da başladı. Bu uzun tatbikat aynı zamanda Ermenistan'a bir yanıt şeklinde değerlendiriliyor. Peki, önümüzdeki günlerde neler olabilir? Ermenistan neden böyle bir şeye cesaret etti? Bununla ilgili bazı iddialar var. Bunlardan biri, Ermenistan'ın kendi iç sorunlarını halkın gözünden uzaklaştırıp dış sorunlara odaklamak. Diğeri de Amerikalıların Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak taktikleri olarak, kendilerine yakın olan mevcut Ermeni yönetimini harekete geçirmiş olması. Türkiye zaten Irak'ta, Suriye'de Libya'da, Doğu Akdeniz'de mücadele ediyor. Bir kapı daha açarak Türkiye'yi iyice sıkıştırma taktiği olarak da değerlendirenler var." diye konuştu.

Akdeniz'de oluşan son gelişmelere de değinen Özçelik, "Fransa ile sınırımız olmamasına rağmen bir gerilime girdik. Çünkü Fransa Libya'da hakların korumak istiyor. Bir de Akdeniz'de zengin doğal gaz ve petrol yatakları tespit edildi. Bundan pay almaya çalışıyor. Peki, buraya sınırı var mı, yok. Fransa geçmişte Afrika'yı yağmalayan bir ülke. Halen birçok Afrika ülkesi sömürgesi durumunda. Bu durumu devam ettirmek ve bölgedeki durumunu dengelemek istiyor. Daha önce Libya'da savaş gemilerimiz karşı karşıya gelmişti, şimdi de Rum Kesimi'nde karşı karşıya geliyoruz. Fransa, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Kıbrıs adasında askeri üs kuruyor. Bu durum bölgedeki gerilimleri artıran bir durum. Nitekim KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Fransa'yı net bir şekilde uyardı ve 'tehlikeli bir uyun oynuyorsun.' dedi. Fransa bir yandan da Türkiye'ye karşı Yunanistan'ı kışkırtıyor. Yunanistan, Fransa ve Avrupa Birliği'ni (AB) arkasına alarak Türkiye ile gerginlik politikasını tırmandırdı. Yunanistan'ın dikkate aldığı bir nokta var, tıpkı Ermenistan'da yaşananlar gibi. Türkiye çok alanda askeri olarak mücadele ediyor. 'Bu durumdan yaralanalım ve durumu kurtaralım, kendi çıkarlarımıza göre durumu değiştirelim' çabası içerisinde. Fakat bu şekilde olmayacağını Yunanistan görecek. Nitekim Türkiye Doğu Akdeniz'de attığı adımlarla bunu net bir şekilde ispatladı." dedi.