Yüksel Mansur Kılınç'tan 99. yıl mesajı

Yüksel Mansur Kılınç'tan 99. yıl mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 27. Dönem İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) kuruluşunun 99. yıl dönümünde CRI Türk Türkiye'ye özel açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadelede ÇKP'nin aldığı kararları ve uyguladığı tedbirleri değerlendirerek konuşmasına başlayan Kılınç, Çin'in sorunun çözümüne yönelik çok hızlı davrandığını belirtti. Yüksel Mansur Kılınç, Çin'in Covid-19 ile başa çıkma hikâyesinin dünyada Covid-19'a karşı alınacak önlemler ile mücadele konusunda önemli örnekler verdiğini dile getirerek, Çin'in Covid-19 ile mücadelesinin ana unsurlarını şöyle açıkladı:

"Çin'de koronavirüs ile mücadelenin ana unsurları arasında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in salgınla mücadele sürecini doğrudan yönetmesi ve özellikle de silahlı kuvvetleri seferber etmesinin yanı sıra diğer bölgelerden sağlık görevlileri ile doktorların bölgeye transfer edilerek görevlendirilmesi var. Covid-19 ile mücadelede Çin'de dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise şehrin teknoloji ve bilim esaslı olarak takip edilmesi ve sorunlara bu yanıyla bakılması. Tabii bu süreçte Çin'de mahalle örgütlenmelerinin de koronavirüs ile mücadelede önemini görmüş olduk."

Kılınç, koronavirüsün pandemiye dönüşmesiyle birlikte diğer ülkelerin aldığı tedbirlerle kıyaslandığında bu maddelerin virüsü kontrol altına almada Çin için ne kadar önemli olduğunu gösterdiğinin altını çizdi.  

"ÇİN'İN YOKSULLUKLA MÜCADELE ÇALIŞMALARI TÜM DÜNYA TARAFINDAN ÖRNEK ALINMALI"

ÇKP'nin kuruluşundan bu yana halkına verdiği en önemli taahhütlerden biri olan "yoksulluğun giderilmesi ve halkın yoksulluktan kurtarılması" çalışmaları hakkında da değerlendirmelerini paylaşan Yüksel Mansur Kılınç, Çin'in yoksullukla mücadele çalışmalarını son 10 yılda daha yakından izlediğini söyledi. Aşama aşama planlanarak yoksulluğu sonlandırma konusunda Çin'in çok önemli başarılar kaydettiğini ifade eden Kılınç, "Dünya hâlâ açlık nedeniyle ölümlerin yoksulluk nedeniyle sağlık sorunlarının yaşandığı bir dünya… ÇKP, yoksullukla mücadele ederken aynı zamanda dünyada yoksulluğun azaltılması çabasına da en büyük katkıyı sağlayan ülke konumunda" yorumunu yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, uluslararası gözlemci olarak katıldığı ÇKP 19. Kongresi'ndeki izlenimlerini de aktardı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in kongrede temel çelişkiyi "refah toplumuyla henüz yetersiz ve dengesiz bir kalkınma arasındaki çelişki" olarak değerlendirdiğini vurguladı. Çin'in yoksullukla mücadele çalışmalarının dünya tarafından örnek alınmasını temenni eden Kılınç, "Çin'in yoksullukla ilgili yürüttüğü planlı ve aylara, günlere, sayılara yönelik tespitleri de içinde barındıran bir mücadeleyi diliyor ve umuyoruz ki dünya olarak daha fazla örnek alalım." ifadelerini kullandı.

"ÇKP, DÜNYADA ETKİSİ ARTAN, ÇALIŞMA MODELLERİ İZLENEN ÇOK ÖNEMLİ ROLLERE SAHİP"

Kuruluşunun 99. yılında ÇKP'nin çalışmaları ve kendisinde bıraktığı izlenimlerden söz eden Kılınç, şöyle konuştu:

"ÇKP, CHP ile aynı yıllarda kurulmuş bir parti. Dolayısıyla tarihine bakıldığında bugün dünyanın en eski partilerinden biri. Diğer taraftan ÇKP şu anda dünyanın en büyük partisi. Bizim nüfusumuzu aşan bir üye sayısına sahip. İktidara geldiği yıldan bu yana iktidarda kalmaya devam ediyor. ÇKP, dünyada etkisi artan, çalışma modelleri izlenen ve ülke olarak yaşadığı sorunları aşmada çok önemli rollere sahip."

Yüksel Mansur Kılınç, ÇKP'nin geçmişten gelen birikimleri bugünkü programıyla birleştirerek ilerlemeye devam ettiğini vurgulayarak "ÇKP, halkının ve tarihinin içinden geçerek oluşmuş, büyümüş ve halkıyla sürekli yakın anlayış içinde bugünlere taşınabilmiş. Yarınlara da taşınacağına geliştirdiği yeni demokrasi modelleriyle daha da aydınlık bir şekilde ulaşacak gibi görünüyor. ÇKP, Nazım Hikmet'in de dediği gibi 'dünü bugüne bugünü de yarına bağlamayı' gerçekleştirmiş bir parti."

"KAPİTALİST KÜRESEL YAPILARIN KENDİLERİNİ YAŞATABİLMEK İÇİN NELERE BAŞVURACAKLARINI BU SÜREÇTE GÖRDÜK"

Koronavirüs pandemisi tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ederken bir yandan Batı medyası Çin karşıtı açıklamalarına devam etti. Son olarak özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) başını çektiği Çin'i karalama kampanyalarına ilişkin de yorumunu paylaşan Kılınç, sorunun koronavirüs ile mücadeleyi esas almak yerine başka unsurları öne çıkarmak olduğunun altını çizdi. Yüksel Mansur Kılınç, özellikle ticaret savaşları, ekonomik güç, dünyaya hükmetme ve dünyayı yönetebilme iddiaları ile kapitalist küresel yapıların kendilerini yaşatabilmek için nelere başvuracaklarının bu süreçte görüldüğünü anlattı.   

Haber: Irmak Hekimoğlu