Yılmaz Özdil: Gençliğe Hitabe'nin Bana Verdiği Yetkiye Dayanarak, Bu Kitabı Yazdım

Yılmaz Özdil: Gençliğe Hitabe'nin Bana Verdiği Yetkiye Dayanarak, Bu Kitabı Yazdım

Türkiye'nin en çok okunan köşe yazarlarından Yılmaz Özdil, Kırmızı Kedi Yayınları'ndan çıkan son kitabı Mustafa Kemal hakkında konuştu.

Özdil'in 35 yıllık meslek hayatını ortaya koyduğunu belirterek, "Mustafa Kemal'i böyle okumadınız" sözleriyle ifade ettiği kitabını yazmaya 2008 yılında karar verdiğini dile getirdi. CRI TÜRK FM'de Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında Yılmaz Özdil şunları söyledi; "2008 yılı itibariyle Türkiye'deki siyasi iklimden faydalanan bir takım karşı devrim odakları, Mustafa Kemal Atatürk'e dair peş peşe kitaplar çıkarmaya başladı. Türkiye'de elbette Atatürk'e, Devrimlerine, Kurtuluş Savaşı ve Millî Mücadeleye dair son derece muhteşem, saygın kitaplar var. Ancak bunların arasına sıkıştırılan, sanki Atatürk'ü anlatıyor ve sevdiriyormuş gibi bir yaklaşım içinde olan kitaplar türemeye başladı. Bu kitaplarda somut hatalar vardı ki bu kadar somut hataların bir kasıt, bir kötü niyet olmadığı takdirde olamayacağını görüyorduk. Eli kalem tutan bir yurtsever olarak ve Gençliğe Hitabe'nin bana verdiği yetkiye dayanarak, bunu boynumun borcu olarak gördüm. Dolayısıyla bir Mustafa Kemal Atatürk biyografisi yazmaya karar verdim. Türkiye'de kasıtlı kötü niyet olmayan, iftira ve hakaret barındırmayan Atatürk biyografileri de var fakat bunlar da suya sabuna dokunmadan yuvarlak bir dille yazılıyor ki herhangi birine yirmi sayfa ilave yapsak, İsmet İnönü ya da Kazım Karabekir biyografisi olarak topluma sunmak mümkün. Ben eğip bükmeden, çarpıtmadan, herhangi bir oto sansür uygulamadan somut bir Atatürk biyografisi yazmak istedim. Kitabın, İngilizce, Almanca, Çince, Azerbaycan Türkçesi ve Rusça çevirileri olacak. Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nden Rusya'ya, Çin'den Avrupa'ya Mustafa Kemal'in bu biyografisinin dağıtımı yapılacak". 

"Tarihte İlk Kez Çocuklarımız Mustafa Kemal'i Bir Arkadaş Olarak Tanıyacak"

Yılmaz Özdil, çocuklara yönelik yazılmış versiyonu da çıkacak olan Mustafa Kemal kitabı hakkında herkesin aynı ülkede, aynı dezenformasyona maruz kaldığını belirterek, şu ifadeleri kullandı; "okulun bahçesindeki bir büst ya da sınıflarımızdaki bir posterden ibaretti Atatürk. "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz" dedi ya da vatanı kurtardı gibi yüzeysel sözlerin papağan gibi tekrar edilmesi neticesinde oluşturulan eğitim sistemimizin içindeki boşluklardan faydalanarak, tam tersine Atatürk'ten uzaklaşan bir nesil yetiştirildi. Kitabı yazarken yetişkinlerden ziyade çocuklarımızı ve gelecek nesilleri hedefledim çünkü Mustafa Kemal geçmişi değil, geleceği simgeleyen bir liderdir. Bu nedenle de Kırmızı Kedi Yayınevi ile bu kitabı projelendirirken özellikle 3-7 yaş grubu okul öncesi çocuklar için on ciltlik Mustafa Kemal serisi hazırlıyoruz. Yılbaşında çıkacak bu seri, renkli ve çocukların ilgisini çekecek fotoğraflar ile bezeli olacak ve Atatürk'ün özel hayatı ve kişiliğiyle ilgili bölümlerden oluşacak. Tarihte ilk kez çocuklarımız Mustafa Kemal'i bir arkadaş olarak tanıyacak. Aynı zamanda 8-14 yaş grubu ilköğretim öğrencileri için de tek ciltten oluşan ve onların okuma kavrama seviyelerine hitab eden versiyonunu hazırlıyoruz, o da sömestrde çıkacak".

Atatürk'e Diktatör Diyenler…

Özdil, Mustafa Kemal Atatürk'e diktatör diyenler hakkında; "Atatürk'e diktatör demek için sadece kötü niyetli olmak yetmez, aynı zamanda da ahmak olması gerekir çünkü ülkenin tapusunu kendi üzerine geçirme imkânı varken, ulusal egemenliğe dayalı millet meclisine, demokrasiye geçiren bir insandan söz ediyoruz" ifadelerini kullandı.