Yatırımla birlikte işsizlik de düşüyor

Yatırımla birlikte işsizlik de düşüyor

Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk'te Samet Demir'in hazırlayıp sunduğu "Ekonomi Basını" programına konuk oldu. Atlı, yeni açıklanan Çin'deki üretim ve tüketim verilerini değerlendirdi.

Çin'de, koronavirüs (Covid-19) salgını sonrası ekonomik anlamda toparlanma sürecinin yaşandığını ifade eden Altay Atlı, bu süreci açıklanan ekonomik verilerle değerlendirdi.  

Çin'in dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olduğunu hatırlatan Atlı, Çin'deki gelişmelerin bütün dünyayı etkilediğini belirtti.

ÇİN DÜNYANIN EN BÜYÜK İKİNCİ EKONOMİSİ

Çin'in hem büyük bir alıcı hem de büyük bir satıcı olduğunun altını çizen Atlı, şunları kaydetti:

 "Kasım ayındaki sanayi üretim rakama yüzde 7 gelmiş. Kasım ayında Çin'in sanayi üretimi geçen yılın kasım ayına göre yüzde 7 artmış. Bu da pandemi öncesindeki rakamların da ötesine geçilmiş olduğunu gösteriyor. Ekim ayındaki artış 6,9'du. Bu rakamalar nisan ayı itibarıyla artışa geçti. Nisan ayından itibaren sanayi üretiminin Çin'de kriz öncesinin aynı dönemine göre arttığı görülmüştü. Nisan'da 3,9'luk bir artış vardı, şubat ayında da eksi 13,5 olmuştu ama gördüğünüz gibi nisanda düzeldi. Sanayi üretimi en hızlı toparlanan alan oldu. Diğer alanlar biraz daha geriden geliyorlar. Perakende satışlar da önemli. İnsanlar alışveriş yapıyorlar mı? Bu, fabrikaların açılmasından biraz daha sonra gelişiyor. Sanayi üretimi iki ay sonra tekrar toparlanmış, ama perakende ağustosta ancak toparlanmaya geçmişti. Perakende, ağustosta 0,5 ile artıya çıkmıştı, en düşük seviye de yüzde eksi 20,5 ile şubatta görülmüştü. Perakende satışlar da üretim kadar çabuk olmasa bile toparlanmış durumda."

YATIRIMLA BİRLİKTE İŞSİZLİK DE DÜŞÜYOR

Pandemi sonrası yatırımların durumunu da değerlendiren Altay Atlı, gelecek açısından yatırım verilerinin de önemli olduğunu anımsattı. Pandeminin ilk aylarına değinen Atlı, "Fabrikalar yeni yatırım yapmıyor, olanı tekrar başlatıyordu." dedi.

Kasım ayındaki yatırımların geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 yükseldiğini vurgulayan Atlı, "Yatırım rakamları şubatta eksi 24,5'i gördükten sonra eylül ayından itibaren pandemi öncesi rakamlara döndü. Yaklaşık üç aydır Çin ekonomisinde tekrar olumlu bir hava yakalandı. Firmaların sadece günü kurtarmak için değil ileriye dönük yatırımlara başladığını görüyoruz." açıklamasında bulundu.

İşsizlik verilerinin pandemiyle birlikte arttığını ancak pandeminin kontrol altına alınmasından sonra işsizlik verilerinin de pandemi öncesine döndüğünü bildiren Altay Atlı, "Yeni yatırımlar demek, yeni istihdam anlamına da geliyor. Bu olumlu hava sürerse eğer işsizliğin bir parça daha düşebileceği düşünülebilir." diye konuştu.

ÇİN ELEKTRONİK TİCARETTE LİDER ÜLKE

Dijital ticaretin ekonominin toparlanmasında etkili olduğunu belirten Altay Atlı, 11 Kasım'daki "Bekârlar Günü" alışverişlerinin bunda büyük rolü bulunduğunu, 2019 yılında Çin'deki elektronik ticaretin 1,9 trilyon dolara ulaştığını ve bu rakamın bütün dünyadaki elektronik ticaretin 4'te 1'i olduğunu aktardı.

Çin'in elektronik ticarette lider ülke olduğuna dikkati çeken Atlı, Çin'in 2020'deki yeni verilerinin merak edildiğini anımsattı.

Atlı, açıklanan rakamların rehavete yol açmaması gerektiği uyarısında bulunurken, "Birçok risk devam ediyor. Şu anda daha aşılamanın başındayız. Ne kadar faydalı olacak bilmiyoruz. Buradaki gidişatın ekonomik hayat üzerinde mutlaka etkisi olacak. Dünya olarak ya hep birlikte çekmeye devam edeceğiz ya da hep birlikte iyileşeceğiz. Çin tek başına bu işi toparlar ama diğer ülkelerde aynı süreç olmadığı sürece Çin, kime ve nasıl ihracat yapabilir? Dolayısıyla bu risklerin hiçbir zaman gözden kaçırılmaması gerektiğini de düşünüyorum." ifadelerini kullandı. 

Video Link: https://www.youtube.com/embed/saULMY640-0