Xi ve Erdoğan G20'de hangi paydada buluştu?

Xi ve Erdoğan G20'de hangi paydada buluştu?

CRI Türk Dış Haberler Servisi

Yeni tip koronavirüs salgını ve beraberinde getirdiği ekonomik yıkım, dünyanın en büyük 20 ekonomisinin buluştuğu G20 Zirvesi'ne damga vurdu. Suudi Arabistan'da düzenlenen zirveye, video konferans yoluyla mesaj gönderen Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın salgınla mücadele ve küresel ekonominin iyileştirilmesi noktasında benzer fikirleri dile getirmeleri dikkat çekti.

İnsanlığın salgın karşısında "ortak gemide" bulunduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, piyasaya sürecek aşının "insanlığın ortak malı" olarak değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mevcut aşılar mevcut adaletsizlikleri daha da derinleştirmemeli" uyarısında bulundu.

"AŞI KAMU MALI OLACAK"

İnsanlığa "ortak geleceği paylaşan topluluk" kurma çağrısında bulunan Çin Cumhurbaşkan Xi Jinping de ülkesinin aşı çalışmalarında geldiği noktayı anımsatarak "Aşı kamunun ortak malı olacak." müjdesini paylaştı. Xi Jinping, bu bağlamda şunları kaydetti:

"Birkaç G20 üyesi, aşıların Ar-Ge'si ve üretim konusunda ilerleme kaydetmiştir. Eylemleri hızlandırmaları, aşıların adil ve verimli biçimde dağıtılması konusunda Dünya Sağlık Örgütü'nü (DSÖ) desteklemeliyiz. Çin, Covid-19 aşıları konusunda uluslararası iş birliğini aktif olarak desteklemekte ve bunlara katılmaktadır. COVAX platformuna (küresel aşı girişimi) aktif olarak katıldık ve diğer ülkeler ile aşıların üretimi ve dağıtımı konusunda iş birliğini artırmaya hazırız. Gelişmekte olan ülkelere yardım ve destek sözümüzü yerine getireceğiz. Aşıları dünyanın her yerinden insanlar için erişilebilir ve satın alınabilir küresel bir kamu malı haline getireceğiz. "

TİCARETTE KORUMACILIĞA ORTAK TEPKİ

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tıpkı aşı çalışmaları gibi ortak mesaj verdiği diğer nokta ise küresel ekonomik sorunların çözümü oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ticarette korumacılığa ilişkin "Korumacılığın arttığını, gümrük duvarlarının yeniden yükseldiğini, içe kapanma eğiliminin güçlendiğini görüyoruz. İki yanlışın bir doğru etmeyeceğini hepimiz gayet iyi biliyoruz." ifadelerini kullanırken, Cumhurbaşkanı Xi Jinping, "Yükselen tek taraflılık ve korumacılık, küresel sanayi ve tedarik zincirlerinde aksamalara neden oluyor." tespitinde bulundu. Xi ayrıca, Çin Komünist Partisi (ÇKP) 14. Merkez Komitesi 5. Genel Kurul sırasında bir kez daha gündeme gelen "çifte dolaşımlı" ekonomik sistemin ülkenin dışa açılmasını derinleştireceğinin altını çizdi.

"KRİZLERİ FIRSATA ÇEVİRMELİYİZ"

"Virüsü sürekli olarak kontrol altına alırken, ekonomik büyümeyi de dengelemeli ve yeniden sağlamalıyız." diyen Xi Jinping, uluslararası ticareti kolaylaştıracak karekod uygulaması ve dijital ekonomiye ilişkin şunları söyledi:

"Virüsü kontrol altına alırken, küresel sanayi ve tedarik zincirlerinin güvenli ve sorunsuz çalışmasını sağlamamız gerekiyor. Tarifeleri ve engelleri düşürmemiz, temel tıbbi malzeme ticaretinin serbestleştirilmesini keşfetmemiz lazım. Çin, uluslararası kabul görmüş nükleik asit test sonuçlarını barındıran, QR kodları biçiminde sağlık sertifikalarının karşılıklı olarak tanınmasına yönelik küresel bir mekanizma önerdi. Daha fazla ülkenin bu mekanizmaya katılacağını umuyoruz. Ayrıca, personel ve mal akışını kolaylaştırmak için küresel iş birliği ağları oluşturma konusunda G20'yi destekliyoruz.  Değişime uyum sağlamalı ve krizi fırsata çevirmeliyiz. Yapısal reformu derinleştirebilir, dijital dönüşüm yoluyla yeni büyüme itici güçleri yetiştirebiliriz. Dijital ekonominin gelişmesi için elverişli bir ortam oluşturabilir, veri güvenliği noktasında iş birliğini artırabilir, dijital altyapıyı güçlendirebilir ve tüm ülkelerden yüksek teknoloji şirketleri için oyun alanını uygun hale getirebiliriz. Bu arada, dijital ekonominin istihdam, vergilendirme ve savunmasız gruplara getirdiği zorlukları ele almalı ve dijital uçurumu kapatmaya çalışmalıyız."