Xi Jinping'in ABD'ye uyarısı dikkat çekti

Xi Jinping'in ABD'ye uyarısı dikkat çekti

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) yapmış olduğu "savaşırız" uyarısının büyük yankı uyandırdığını belirten İsmet Özçelik, "Çin Halk Gönüllü Ordusu ABD'nin Saldırganlığına Direniş ve Kore'ye Yardım Savaşı'nın 70. yıl dönümünü anmak üzere Beijing'de yıllar sonra ilk kez toplantı düzenlendi. Çin Cumhurbaşkanı Xi, toplantıda yaptığı konuşmada Amerika'ya açık bir şekilde 'ayağını denk al' uyarısında bulundu ve Çin'in hegemonyacılık ile zorbalık siyasetine kesinlikle karşı çıkacağını vurgulayarak, daima vatan savunması niteliğinde askeri politika izleyeceklerini dile getirdi. Bu konuşma dün çok dile getirildi. Bu olayın önemli bir yanı var. Haziran 1950'de Kore'de iç savaşın patlak vermesinden sonra ABD, bölgeye asker göndermiş ve savaş başlatmıştı. ABD ordusu, Çin'in uyarılarına rağmen, '38. Paraleli' geçerek, Çin-Kore sınırına yaklaşmış, hatta Çin'in kuzeydoğu sınırına hava saldırısında bulunmuştu. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) talebi üzerine Çin hükümeti tarafından oluşturulan Çin Halk Gönüllüleri Ordusu, Ekim 1950'de Kore'ye gitti. İki yıl dokuz ay süren savaş, dünya savaş tarihinde zayıf tarafın güçlüyü yenilgiye uğrattığı eşsiz bir örnek olarak sonuçlandı. Daha yeni kurulan Çin Halk Cumhuriyeti, Mao Zedung'nun çağrısına uyarak 1 milyon gönüllü ile savaşa katıldı. Bu savaşta Mao Zedung'un büyük oğlu Mao Anying de yaşamını yitirmişti. Böyle bir savaştan bahsediyoruz ve bu savaşın yıl dönümünde bir anlamda ABD'ye açık bir şekilde sert bir uyarı geldi. ABD ile sorun yaşayan hemen hemen tüm ülkeler de bu açıklamaları dikkatli bir şekilde izledi." dedi.

"S-400 GERİLİMİ SÜRERKEN TÜRKİYE DE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ"

S-400 konusunun halen gündemdeki yerini koruduğunu söyleyen Özçelik, "Türkiye'nin S-400'leri denemesinin ardından ABD'den tehditler gelmeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 'Bu testler yapıldı, yapılıyor. ABD'nin bu yaklaşımı bizi kesinlikle bağlamaz. Biz elimizdeki bu tür imkânların testini yapmayacağız da neyi yapacağız? Biz her yaptığımız testi ABD'ye soracak değiliz' karşılığını verdi. Bu da epey sert bir açıklamaydı. Bu açıklamaya ABD'den yanıt geldi, ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada S-400 Hava Savunma Sistemi denemesini güçlü şekilde kınadıklarını açıkladılar. S-400 gerilimi sürerken Türkiye de kararlılığını gösterdi." diye konuştu.

PUTIN'DEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili açıklamalarına da değinen İsmet Özçelik, "Putin, video konferansla katıldığı Uluslararası Tartışma Kulübü Valday'ın toplantısında Erdoğan ile ilgili soruları da yanıtladı. Putin net şekilde şunları söyledi; 'Erdoğan, baskılara rağmen bağımsız dış politika izliyor. Onunla çok kısa sürede  'Türk Akım' projesini gerçekleştirdik fakat Avrupa ile bunu hızlı bir şekilde yapamıyoruz.' dedi. Yine Putin Türkiye'nin tepkilere rağmen S-400'leri aldığını, yapılan bütün baskılara rağmen bunları dinlemediğini ve bağımsız bir politika izlediğini vurguladı. Putin tarafından yapılan bu Erdoğan değerlendirmesi de dikkat çekti." ifadelerini kullandı.