Wenzhou'nun Tazeliği ve Sichuan'ın Uyuşturan Acılığı Aynı Sofrada

Wenzhou'nun Tazeliği ve Sichuan'ın Uyuşturan Acılığı Aynı Sofrada

Şişli'deki Beijing Çin Restaurant'ında Çin'in Zhejiang (Cıciğen) ve Sichuan (Sıçuğan) mutfaklarına ait çeşitli yemekleri tatmaya gittik. 

Çin Mutfağı'nın sekiz bölgesel mutfağından biri olan Zhejiang Mutfağı, kendi içinde de Hangzhou (Hancoğu), Ningbo (Ninbo), Shaoxing (Şağoşin) ve Wenzhou (Vıncoğu) olmak üzere dörde ayrılıyor.

CRI TÜRK olarak Beijing Çin Restaurant'ında Wenzhou yemeklerini, kendisi de Wenzhou'lu olan sahibi Jackie Cheng ve oğlu Cem Cheng ile sohbet ederek tattık. Asıl adı Cheng Jianbing olan Cheng, İstanbul'a geldiğinde soyadı nedeniyle Türkler'in ona "Jackie Cheng" diye hitab etmesi üzerine, bu lakabı sahiplenmiş ve artık herkes onu bu adla tanıyor.

Beijing Restaurant'ta Neler Yedim?

Wenzhou Balık Köftesi Çorbası, Sichuan Acılı Şiş (içinde Çin'in her bölgesinde halkın çok sevdiği tavuk ayağı da var), Wenzhou Pirinç Eriştesi, Acılı Balık, Ördek Dili ve son olarak da Tatlı Mısır Pidesi.

* Yemeklerin ayrıntılarını, nasıl hazırlandıklarını, tavuk ayağı ve ördek dili tatma maceramı yazının sonundaki videoda izleyebilirsiniz.

Zhejiang Mutfağı

Zhejiang, Çin'in kalabalık ve zengin doğu eyaletidir. Baharatların bol kullanıldığı mutfaklar yerine balık ve deniz ürünlerini tercih ediyorsanız, bu mutfak tam size göre...

Bu mutfağın belirgin özellikleri; yumuşak tatlar, deniz ürünleri ve pişirme metotlarındaki çeşitliliktir.

Zhejiang Çin'in en zengin bölgesidir. "Süt ve bal memleketi" olarak tanınıyor.  Yemekleri yağlı değildir, ne ağız uyuşturur, ne ekşi, ne de tatlıdır... Zhejiang Mutfağı'nda renkli yiyeceklere daha az odaklanılır ama yiyeceklerin taze olmasına büyük özen gösterilir. Taze, gevrek ve mevsim yiyecekleri kullanılır. Yiyeceklerin özgün tadını bozmamak amacıyla, fazla baharat ve tuz kullanılmaz.

"Pirinç ve Balığın Vatanı Wenzhou"

Pirinç ve balığın vatanı olarak tanınan Wenzhou'da pirinç ve balık tüketimi üst seviyededir. Wenzhou yemekleri, Song Hanedanlığı'na kadar uzanan köklü bir geçmişe sahiptir. Deniz ürünlerinin ağırlıklı olduğu 250'den fazla lezzetli yemek çeşidi mevcuttur.

Jackie Cheng: Türkiye'ye Çin Yemeklerini Tanıtmak İçin Geldim

18 sene önce Türkiye'ye, Çin yemeklerini tanıtmak üzere gelmiş olan Jackie Cheng, yıllar içinde çeşitli restaurantlar açtıktan sonra, ziyaret ettiğimiz Beijing Hotel ve Restaurant'ı açmış. Burası tam bir aile işletmesi, eşi de otelde çalışıyor ve bu sıcaklık hem mekâna hem de müşterilere yansıyor. Şu anda biri Sichuan diğeri de Wenzhou yemekleri üzerine uzman iki şef Xie Jianhui ve Shi Jiwei ile çalışıyorlar ama çok kısa bir süre içinde kadroya, Kanton Mutfağı ve yüzlerce çeşit makarnasıyla ünlü Shaanxi (Şanşi) yemeklerini pişiren şefler de katılacakmış.

Haber/Röportaj: Özlem Arıkan Serbez

Video Link: https://www.youtube.com/embed/b9wLsXPYgns