“Virüsün Demokratlar tarafından uydurulduğunu düşünenler var”

“Virüsün Demokratlar tarafından uydurulduğunu düşünenler var”

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) en etkili olduğu ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bilanço her geçen gün ağırlaşıyor.

Ülkedeki virüs rakamlarını takip eden Johns Hopkins Üniversitesi'nin paylaştığı son verilere göre, vaka sayısı 32 bin 81'e, ölü sayısı 480'e ulaştı. Eyalet bazında bakıldığında en çok vakanın New York eyaletinde olduğu göze çarpıyor. Vaka sayısı 12 bin 315 olan New York'u 1793 vaka ile Washington, 1470 vaka ile California eyaletleri takip ediyor. En çok ölümün ise 114 kişi ile New York'ta olduğu, bu eyaleti 94 ölümle Washington'ın, 29 ölümle California'nın takip ettiği görülüyor.

ABD'nin Florida eyaletinin ikinci büyük kenti Miami'de yaşayan "Private Chef" (Kişiye özel aşçılık servisi) Beata Siemianiak, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili alınan tedbirleri ve bölgedeki son durumu CRI Türk Türkiye'ye anlattı.

Beata Siemianiak, Miami'de vaka sayısının binin üstünde olduğunu ve 13 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Tedbir amaçlı çok fazla dışarı çıkmadığını belirten Siemianiak, dışarı çıkmak zorunda kaldığında insanlarla mesafesinin koruduğunu vurguladı. Uzmanlar tarafından virüse karşı en fazla önerilen tedbirlerden el yıkama konusunda hassas olduğunu aktaran Beata Siemianiak, "Devamlı ellerimi yıkıyorum. Burada bütün konserler ve diğer etkinlikler iptal olduğu için kalabalık ortamda bulunma durumumuz yok denecek kadar az." diye konuştu.

"TRUMP KORONAVİRÜS İLE İLGİLİ DURUMU SÜREKLİ İNKÂR ETTİ VE HİÇBİR ÖNLEM ALINMADI"

Son bir - iki haftaya kadar Trump'ın ABD'deki koronavirüs ile ilgili durumu sürekli inkâr ettiğini ve hiçbir önlem alınmadığı bilgisini paylaşan Siemianiak, "Hatta insanlara 'hastaysanız bile işinize gidebilirsiniz' diyordu. Tabii ki, Trump'ın derdi borsanın düşmemesiydi. Bu son hafta artık Trump da kabullendi ve önlemler alınmaya başlandı. Okullar, barlar, restoranlar ve iş yerleri kapatıldı. Koronavirüs testi yapılıyor. Şu anda hükümet tarafından alınan önlemlerin yeterli olduğunu söyleyebilirim." dedi.

"VİRÜSÜN DEMOKRATLAR TARAFINDAN UYDURULDUĞUNU DÜŞÜNENLER VAR"

Beata Siemianiak, elinden geldiği ölçüde kalabalık ortamlardan ve insanlardan uzak durmaya dikkat ettiğinin altını çizerek adeta dışarı ile tüm ilişkisini kestiğini bildirdi. Toplumun yüzde 50'sinin çok bilinçli olduğunu ve tedbirlere önem verdiğini kaydeden Siemianiak, "Diğer yüzde 50'si (genelde Trump'ı destekleyenler) hâlâ bunun Demokratlar tarafından uydurulan bir virüs olduğunu düşünüyor ve hiç umursamıyorlar. Ancak bu düşünceye sahip olanların son hafta yüzde 30 ve 40'lara düşmüş olabileceğini ifade edebilirim." açıklamasında bulundu.

"1 KİLOMETREYE YAKLAŞAN MARKET KUYRUĞU VARDI"

Miami'de, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele için plajların kapatıldığına dikkat çeken Beata Siemianiak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugün 1 kilometreye yaklaşan market kuyruğu vardı. Bu görüntüye ilk kez tanık oldum. Sanırım koronavirüs endişesi Miami'de de artıyor. Umuyorum, en kısa sürede atlatabiliriz. Şu an diğer ülkelerdeki vaka sayısı ile karşılaştırıldığında Miami'deki vaka sayısı yüksek değil. Tabii, vaka sayısı artarsa ben de tedirginlik yaşarım. Dışarı çıkmak zorunda olduğumda insanlarla arama en az 1 metre mesafe koyuyorum ayrıca el sıkmaktan ve sarılmaktan da uzak duruyorum."

Salgının ne kadar sürecek bilemiyoruz ve öngörüde bulunmak ise çok zor. Umduğumuzdan daha uzun da sürebilir ancak kesin olan bir şey var ki, bu süreç hepimiz için milat olacak. "Koronadan önce" ve "koronadan sonra" diye başlayacağız bazı cümlelerimize…

Ve kim bilir belki de pek çok kişinin dediği gibi salgın sona erdiğinde dünya gerçekten yeni bir düzene uyanacaktır.

Haber / Röportaj: Tuğçe Akkaş