“Virüs herkese aynı şekilde etki etmez”

“Virüs herkese aynı şekilde etki etmez”

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı 19 milyon 124 bini aşarken, can kaybı 714 bin 4'e, iyileşenlerin sayısı 12 milyon 271 bin 361'e yükseldi. Salgından en fazla etkilenen ülke olan Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) vaka sayısı 4 milyon 999 bine, can kaybı 162 bin 88'e çıktı.

Türkiye'de son birkaç gündür günlük vaka sayısında artış gözleniyor. Dün açıklanan son verilere göre, son 24 saatte 1185 kişiye Covid-19 tanısı konuldu, 15 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 238 bin 450, can kaybı ise 5 bin 813 oldu.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Doç. Dr. Korkut Ulucan, koronavirüs vakalarındaki son durumu CRI Türk'e değerlendirdi.

Doç. Dr. Korkut Ulucan, artan vaka sayısının toplum bazında yapılması gerekenlerin tam anlaşılamadığını gösterdiğini ifade etti.

Bilim Kurulu'nun, Sağlık Bakanlığının, hekimlerin ve medyanın sürekli bu konunun üzerinde olduğunu ancak bu süreçte gerçekleştirilen kutlamalar, askere uğurlamalar ve taziyelerde belli kuralların uygulanamadığını belirten Ulucan, bunun sonucunda da rakamların istenen düzeylere gelmediğini söyledi.

"VİRÜS HERKESE AYNI ŞEKİLDE ETKİ ETMEZ"

"Bu önlemleri aldığımız zaman en azından yaz başında veya yazın ilk aylarında rakamları iyice dibe indirme gibi gözüküyordu ama ne yazık ki bunu ilk etapta başaramadık." diyen Doç. Dr. Ulucan şöyle konuştu:

"İlk etapta dememizin sebebi şu; şimdi yaz dönemi havaların sıcak olması, camları, kapıları ya da otobüslerde camları açabilmemiz ve biraz daha yazlık yerlere insanlarımızın gitmesi ile seyreltik bir düzende olabildiğimiz dönem. Havalar soğuyunca ve insanlar işbaşı yapınca yani eski hava sirkülasyonunu sağlayamaz duruma gelince bizi asıl korkutan nokta bunun daha artması. Artarsa sağlık sistemine de ek yük getirecek. Virüs herkese aynı şekilde etki etmez. Kimileri daha şiddetli etkilenir kimileri semptom göstermez ya da çok düşük gösterir. Bu, bireylerin kendi genetik ve biyolojik özellikleri ile ilgili. İnfluenza (grip) gibi diğer virüs ve bakterilerin sebep olduğu hastalıklarla beraber kışın immün sistemimiz biraz daha yorulacak. İmmün (bağışıklık) sistemimizi kuvvetli tutabilirsek vücudumuz buna karşı koyabilir."

"İYİ HEDEF 2020'NİN SON AYLARI, 2021'İN İLK AYLARI"

Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Doç. Dr. Korkut Ulucan, aşı çalışmalarına da değindi. Dünyada hâlihazırda pek çok ülkede çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Ulucan, "İyi hedef 2020'nin son ayları 2021'in ilk aylarında formulasyonu hazır 'evet, artık bunu güvenilir şekilde antikor miktarı bize zarar vermeyecek ve hastalığı yenecek şekilde optimize edildi' gibi bir bilgi ile herkes çıkmasını istiyor." dedi.

"Türkiye olarak yüzde 100 başarı sağlasak da dünyada belli bir başarı oranı sağlanmadan bu virüs ülkemiz adına tehlike olmaya devam edecek." açıklamasını yapan Doç. Dr. Ulucan, sözlerini şöyle noktaladı:

"Vakaları sıfıra indirsek de komşularımızda vaka çokken er ya da geç bize sirayet edecektir. Maske çok önemli, olmazsa olmazımız. Virüs, bizim lehimize bir değişime uğrayacak gibi bir gidişat var yani belki de virüs yön değiştirecek, o nedenle şu zamanı ne kadar az hasarla atlatırsak o kadar kâr bizim için."

Haber: Tuğçe Akkaş