“Virüs aslında bir fırsat”

“Virüs aslında bir fırsat”

Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

Altay Atlı, beş ülke liderinin bir araya gelerek ortaklaşa kaleme aldıkları mektuba ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Uluslararası basında da yer alan bu mektubun önemli olduğunu vurgulayan Atlı, "Mektupta Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Singapur Cumhurbaşkanı Halime Yakub, Etiyopya Cumhurbaşkanı Sahle-Work Zewdeve, Ekvador Devlet Başkanı Lenín Voltaire Moreno Garcés'in imzası var. Bu beş ülkeye baktığımızda önemli bir kombinasyon olduğunu görüyorum. Her kıtadan bir ülke var ve beş liderin ikisi de kadın. Bana sorarsanız G20'den daha fazla dünyayı temsil eden bir beşliden söz edebiliriz." ifadelerini kullandı.

Yayımlanan mektubun içeriğine de değinen Atlı, "Mektupta daha açık bir dünya daha açık ve verimli bir iş birliğine çağrı var. İkinci olarak 'bütün insanlığın ortak gücünü ortaya çıkaralım' diyorlar. Küresel bir çözümün herkesin kendi şahsi çıkarına uygun olduğunu belirtiyorlar. Liderler ayrıca şunu da söylüyorlar 'dünyada tek bir ülke, tek bir küresel örgüt tek başına bu virüsle başa çıkmasının mümkün olamayacağı için bütün ülkelerin ve örgütlerin bir araya gelmesiyle kapasitemizi tam anlamıyla ortaya çıkarabiliriz' görüşündeler." dedi.

Liderlerin dört tane de hedef belirlediklerini söyleyen Atlı, "Birincisi; bilimde şeffaflık ile işbirliği ve aynı zamanda bunu destekleyecek yatırım yapmak, finansmanda da artış sağlamak. İkincisi; kullanılacak olan tıbbi araç-gereçler, aşı, testler ile ilaçların hızlıca üretilmesi ve aynı zamanda eşit ve adaletli bir şekilde dağıtılması. Üçüncüsü; gelecekte de hizmete sunulacak tedavilerin ve aşıların dünyanın her köşesine gitmesini sağlamak. Özellikle de daha hassas, kırılgan durumda olan topluluklara. Dördüncüsü de; bu şekilde iş birliği içinde küresel krizlere karşı verilecek mücadelenin getireceği faydaların bütün dünya ile paylaşılması."

Dr. Altay Atlı sözlerini şöyle tamamladı:

"İş birliği sayesinde bu virüsü alt edebileceğimiz gibi, aslında virüsün öncesinde de dünyamıza zarar veren birtakım konuları (ticaret savaşları gibi vs.) konuştuk. Aslında mevcut sistemin günümüz dünyasını yönetmekte yeteriz kaldığını söyledik. Virüs, bir fırsat. Bu virüsü fırsata çevirmek için her şeyden önce virüsün kontrol altına alınması, tedavisinin bulunması gerekiyor. Bunun içinde atılması gereken ilk adım, liderlerinde söylediği gibi şeffaf bilim, iş birliği içerisinde bilim, sınırların olmadığı bilim ve aynı zamanda da bu bilime sağlanacak olan maddi ve manevi destek."