Uzmanlardan avokado uyarısı!

Uzmanlardan avokado uyarısı!

Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun özellikle sosyal medyada yer alan sahte haberlerle mücadele için harekete geçtiğini belirten Özkan, "Bu amaçla AB Komisyonu tarafından bir eylem planı hazırlandı. AB Komisyonu Komiseri Başkanlığında hazırlanan yeni plan çerçevesinde başta Facebook ve Google olmak üzere sosyal medya üzerinden sahte haberlerin yayılması ile ilgili mücadele edilecek. AB Komisyonu esas olarak sosyal medya sitelerinin arkasında olan sistemlere odaklanacak. Sosyal medya sitelerinin arkalarında olan algoritmalar nedeniyle doğru olmasa da sansasyonel birçok haber üst sıralara çıkarılıyor, sosyal medya kullanıcılarının adeta gözüne sokuluyor. İşte AB Komisyonu bunun önüne geçilmesini istiyor ve bunu konuda bağımsız bilim insanlarının algoritmalar hakkında fikir sahibi olmasını istiyor. Sahte haberleri yaydığı bilinen sitelere de reklam verilmemesi için reklam verenlerin uyarılması planının bir parçasını oluşturuyor. Sahte haberlerle nasıl uğraşılacağına dair plan ise pek de açık değil. Avrupalı uzmanların özellikle hukuksal ve ifade özgürlüğü açısından sorunlar barındığına dair kaygıları var. AB Komisyonu komiseri özellikle ifade özgürlüğü konusunda aykırı her türlü çözüme karşı çıkacaklarını belirtiyor. Daha önce de buna benzer bir plan gündem getirilmişti, 2 yıl önce. Ancak çokta başarılı olmadı. AB Komisyonu bu sefer de teknoloji şirketleriyle yakın istişare içerinde olacak. 2 yıl önceki başarısızlığın tekrarlanmaması için sahte haberlere dönük daha kapsamlı daha kalıcı önlemlerin hayata geçirilmesi için çalışma yapacak." dedi.

AVRUPA'DA AVOKADO YARALANMALARI ARTTI

Son günlerde Avrupa'nın birçok ülkesinde avokado yaralanmalarının sıkça gündeme geldiğine dikkati çeken Yusuf Özkan, "Bu aslında ciddi bir sorun. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) avokado içindeki çekirdeği çıkarmak için uğraşan 8 bin kişi ciddi şekilde yaralanıyor. Bu sert çekirdeği çıkarmak için özellikle sivri uçlu bıçaklar kullanılıyor bu da ellerde ve parmaklarda ciddi kesiklere ve yaralanmalara yol açıyor. Hollanda Plastik Cerrahi Derneği, bu konuda oldukça kaygılı. Bu olaya ilişkin yaralanmalarda ciddi bir artış gözleniyor. Bunun için ciddi ameliyatların gerektiği ve çok sayıda cerrahi operasyona ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. Bu nedenle özellikle süper marketlerde satış esnasında avokado çekirdeği çıkarmanın riskleri konusunda tüketicilerinin uyarılması yönünde öneriler var. Uzmanlar, çok ciddi yaralanmalara neden olduğu için keskin bıçaklar yerine daha güvenli aletlerin tercih edilmesini örneğin çekirdeklerin kaşıkla çıkarılması gibi yöntemlerin tüketicilere anlatılması gerektiğini vurguluyorlar." diye konuştu.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/7fMcGu99VEA