Uygur raporlarını hazırlayan Zenz kimdir?

Uygur raporlarını hazırlayan Zenz kimdir?

Editörün notu: Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Çin'e karşı başlattığı baskılama politikasında etnik ve dini çeşitliliğin ihtilaf haline getirilmesi Washington'ın "yeni normali" haline geldi. Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi üzerinden yürürlüğe konulan yaptırımların ve medya savaşlarının dayanağını çeşitli kurumların hazırladığı rapor oluşturuyor. Bu raporların en ses getirenlerinde ise köktenci bir din anlayışına sahip Adrian Zenz'in imzası bulunuyor. Zenz'in hazırladığı sözde raporların defalara kez çürütülmesine karşın hâlâ itibar görmesinin arkasında kendisinin ilişkileri ve motivasyonu var. ABD'nin sözde insan hakları kampanyasının araştırmacısı olan Zenz'e mercek tuttuğumuz haberimizi dikkatinize sunuyoruz:

"BENİ TANRI YÖNLENDİRDİ"

Hristiyan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Zenz, İncil'i nihai gerçek olarak kabul eden ve uluslara Hristiyanlığın mesajını iletmek için onları eğitmeyi şart koşan evanjelistilerin ünlü okulu Columbia Uluslararası Üniversitesi'nin Almanya'daki üssü Avrupa Kültür ve Teoloji Okulu'nda ders veriyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'ne karşı açtığı sözde savaşta kendisini Tanrı'nın görevlendirdiğini gibi akıl dışı bir saplantı içindeki Zenz, Wall Street Journal gazetesine verdiği röportajda "Bunu yapmak için çok açık biçimde Tanrı tarafından yönlendirildiğimi hissediyorum. Bunu söylemekten korkmuyorum. Xinjiang ile bu durum gerçekten değişti. Bu bir misyon haline geldi." ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARA DAYAK ATILMASINI SAVUNUYOR

Zenz'in radikal görüşleri sadece Çin ile sınırlı kalmıyor. Eşcinselliği, cinsiyet eşitliğini ve çocuklara eğitim için fiziki şiddet uygulanmasının yasaklanmasını Hristiyanlık için tehdit olarak gören Zenz, tüm bu görüşlerini "Kaçmaya Değer: Neden Büyük Sıkıntılar Çekmeden Bütün İnananlar Tanrı Huzuruna Çıkarılmayacaklar?" isimli kitabında dile getirdi.

Çocuklara dayak atılmasını "Gerçek kutsal dayak sevgi dolu disiplindir, şiddet değil" ifadesi ile savunan, kadın- erkek eşitliğini "Tanrı'nın erkek ve kadına yüklediği özel ama değişik rolleri baltalıyor" ifadesi ile eleştiren ve eşcinselliğe dair "İnanlara gerçek eziyet hoşgörüsüz olmaları nedeniyle yapılacaktır. Özellikle de eşcinsellere karşı." değerlendirmesinde bulunan Zenz, kendisinden beklenildiği üzere Deccal'in gelişini de öngördüğünü savunuyor. Zenz, 2012 tarihli kitabında Deccal'in Babil olarak tasvir ettiği kapitalizmin yıkılışı ile zuhur edeceğini ileri sürmekte.

FİKİRLERİNDEN VAZGEÇMİYOR

Zenz, 2019 yılında fikirlerinin değişip değişmediği yönündeki The Grayzone muhabirinin sorusuna "Değişik şekillerde adaleti bahşeden bir Tanrı'ya inanıyorum. Dünyanın Sonu çok büyüleyici bir konu ve bence (yaşanılan) bu olaylarla çok ilgili. Bunlardan haberdar olarak yaşamak iyi bir şey." yanıtını verdi.

Sözde akademisyen ve yazarlığının dışında Zenz'in kıdemli üye statüsü ile içinde yer aldığı Komünizm Kurbanları Hatıra Vakfı'na yakından bakmak da Çin karşıtlığının motivasyonuna dair ipuçları veriyor.

ZENZ'İN KURUMU VE DERİN İLİŞKİLERİ

Komünizm Kuranları Hatıra Vakfı aslen Sovyetler Birliği'ne karşı kurulan Esir Uluslar Komitesi'nin içinden çıkarak 1993 yılında kuruldu. Komitenin eş başkanı olan Yaroslav Stetsko, aynı zamanda Ukrayna'da Nazilerin yanında savaşan faşist OUN-B militanlarının üst düzey yöneticileri arasında yer aldı. Komitenin kurucusu olan Ukraynalı milliyetçi Lev Dobransky ise daha sonra Dünya Anti-Komünist Ligi'nin kurulmasında yardım eti. Bugün ise Dobriansky'nin kızı Paula Komünizm Kurbanları Hatıra Vakfı'nın yönetim kurulunda bulunuyor. Paula ayrıca ABD hükümetinde yeni muhafazakârların bilinen üyeleri arasında yer alıyor.

Komünizm Kurbanları Hatıra Vakfı, Venezüella'dan Çin'in çevresine kadar rejim değişiklikleri önermekte, "çifte soykırım" teorileri üreterek Yahudi soykırımı tarihini yeniden yazmakta ve komünizmi Hitler faşizmiyle eşit ölümcül bir bela olarak gösteriyor.

Özetle Zenz'in kimliği ve içinde yer aldığı heyetler kendisinin neden Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi konusunda hakikatin değil, radikal görüşlerin peşinde olduğunu kanıtlıyor.

Kaynak: CRI TÜRK Dış Haberler Servisi