“Üçlü zirvede esas olarak ekonomik yönlere önem verilmiş”

“Üçlü zirvede esas olarak ekonomik yönlere önem verilmiş”

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) seçimin bitmesine rağmen gerilimin devam ettiğine vurgu yapan Özçelik, geçen hafta başkent Washington'da 100 bini aşkın kişinin yaptığı gösteri hemen akabinde kongre binasının işgal edilmesi ve birçok olay sonrası Trump'ın azli için ilk adım atıldı. ABD Temsilciler Meclisi'ne sunulan tasarıda Trump'a, 6 Ocak'taki Kongre baskını dolayısıyla 'ABD hükümetine karşı kasten şiddete teşvik' suçlaması yöneltildi. Tasarının bugün Temsilciler Meclisi'nde görüşülmesi bekleniyor. Temsilciler Meclisi'nde Demokratlar çoğunlukta. Tasarının geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Daha sonra da senatoya gelecek. Senatoda ise yeni üyeler yemin etmediği için eski üyeler yer alacak ve orada ise Cumhuriyetçiler çoğunlukta. Bu nedenle tasarının senatoda takılması bekleniyor." dedi.

FBI'NIN UYARISI

Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) almış olduğu istihbarata ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Özçelik, "ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) ülkenin 50 eyaletinin başkentlerindeki kongre binalarında silahlı protestoların olacağı konusunda bülten yayımladığı ortaya çıktı. Bültende, '10 Ocak itibarıyla elimizdeki bilgilere göre, 16-20 Ocak tarihlerinde 50 eyalet kongresinde silahlı protestolar planlanıyor. Aynı şekilde 17-20 Ocak tarihlerinde Washington'daki ABD Kongresinde de silahlı protestolar olacak.' ifadesine yer verildi. Yani bir anlamda bütün ülke Biden koltuğuna oturana kadar çeşitli eylemler olması konusunda alarm durumuna geçirildi. Öte yandan geçen haftaki Kongre baskınının ardından başkent Washington'da 20 Ocak'taki yemin töreni için güvenlik önlemleri artırılıyor. Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, yaptığı açıklamada, kentte 20 Ocak'ta şiddet olayları çıkabileceği riskine işaret ederek, 'Halka, Biden'ın yemin törenini sanal ortamda izleme tavsiyesinde bulunuyoruz.' dedi. Bu arada ABD'de yeni başkan Joe Biden'ın 20 Ocak'taki yemin töreninde çıkacak muhtemel olayları önlemek için başkent Washington'daki Ulusal Muhafız sayısının 15 bine çıkarılabileceği bildirildi." diye konuştu.

PUTİN, ALİYEV VE PAŞİNYAN DAĞLIK KARABAĞ İÇİN BİR ARAYA GELDİ

İsmet Özçelik, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı arasında Kremlin'de gerçekleştirilen Dağlık Karabağ konulu görüşme için de şunları söyledi:

"Yaklaşık 4 saat süren üçlü görüşme sonrası anlaşma imzalandı ve liderler tarafından açıklamalar yapıldı.  Putin, Dağlık Karabağ ile ilgili 10 Kasım'da yapılan anlaşmalardaki hükümlerin genel olarak uyulduğunu söyledi ve Dağlık Karabağ'da ekonomik bağlantıların inşa edilmesi ve altyapı ile ilgili projelerin geliştirilmesine yönelik ortak bildiri imzalandığını açıkladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ise, bölgenin güvenli şekilde kalkınmasını sürdürebilmek adına bugünkü görüşmenin önemli olduğunu kaydetti. Ateşkesten bu yana 2 ay geçtiğini ve bugün 10 Kasım tarihli anlaşmanın tarafları olan ülkelerin liderleri olarak bir araya geldiklerini dile getiren Aliyev, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında bölgedeki ekonomik duruma ve altyapıya ilişkin imzalanan bildirinin önemine değindi. Aliyev, 'Bugün imzalanan bildiri krizin çözümüne yönelik inancımızı ortaya koyuyor çünkü ateşkes anlaşmasının bir maddesi de ulaşım bağlantılarındaki engellerin kaldırılmasına yönelikti. Bu konu bölgenin kalkınmasını hızlandırabilecek, güvenliğini güçlendirebilecektir.' dedi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da yaptığı açıklamada, Dağlık Karabağ'daki anlaşmazlıkların çözülmediğini öne sürerek, pek çok sorunun çözülmesi gerektiğini savundu. Dağlık Karabağ'ın statüsü meselesinin çözüm bekleyen sorunlardan olduğunu söyleyen Paşinyan, Ermenistan'ın Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu ile bu konuları müzakereye devam edeceklerini belirtti. Bugünkü görüşmede savaş esirlerinin değişimi konusunun çözülmediğini aktaran Paşinyan, Dağlık Karabağ'daki ateşkes anlaşmasının 8. maddesinin tam olarak uygulanmadığını iddia etti. Paşinyan yalnız bildiri konusunda olumlu konuştu ve 'Bu bildiriyle vardığımız anlaşma bölgemizin ekonomik tarzını ve görünüşünü değiştirecek. Bugün imzalanan bildiri Karabağ'da daha çok güvenlik garantisi sağlayacaktır. Elbette yapıcı bir şekilde çalışmaya hazırız. Maalesef bütün sorunların çözümü tek bir görüşmeyle mümkün değildir. Çalışmaya devam edeceğiz.' ifadelerini kullandı.

Bu üçlü zirve de esas olarak ekonomik yönlere önem verilmiş. Ortak ekonomik temellerinin atılmış olması Kafkaslarda huzurun sağlanması açısından da önemli bir gelişme."

Video Link: https://www.youtube.com/embed/xzAad3Ytz5o