Türkiye'nin S-400 denemeleri

Türkiye'nin S-400 denemeleri

Kafkasya'da süren Azerbaycan-Ermensitan çatışmaları ve Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerini ilk kez Sinop'ta denemesi Türkiye dış politikasının haftalık öne çıkan haberleri oldu.

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu CRI Türk'teki "Güne Başlarken" programında Türk dış politikasının bu haftaki gündemini değerlendirdi.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerginliğin sıcaklığını koruduğunu söyleyen Özçelik, "Çatışmalar ateşkes kararına rağmen sürüyor. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya'yı olayların içine çekmek ve Rusya ile yapmış oldukları kolektif güvenlik anlaşması çerçevesinde Rusya'nın Azerbaycan'a müdahalesini sağlamak için yoğun çaba gösterdi ancak başarılı olamadı." dedi.

MOSKOVA'NIN TEPKİSİ

Moskova yönetiminin Ermenistan'a ateşkes kararını bozmasından dolayı tepkili olduğunu dile getiren İsmet Özçelik, "Moskova'dan açıktan sert bir açıklama gelmemiş olsa da Moskova'nın Paşinyan'ın sivillere yönelik saldırısından rahatsız olduğu bilinen bir durum." diye konuştu.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın savaş çağrısında bulunduğunun altını çizen Özçelik, şunları kaydetti:

"Paşinyan bir açıklama yaptı. Azerbaycan ile aralarındaki Karabağ ihtilafının görüşmeler yoluyla çözüme kavuşturma şansının olmadığını söyledi. Bu durumun daha uzun süre bu şekilde devam edeceğini ve Azerbaycan'ın taleplerinin asla kabul edilemez olduğunu belirtti, savaş çağrısı yaptı.

Azerbaycan ise Ermenistan'ın kendi topraklarından çekilmesini istemekteydi. Moskova'dan istediğini bulamayan Paşinyan yönünü Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) çevirdi. Ermenistan umudunu bir anlamda ABD'ye bağlamış durumda. Bu hamle "Ermenistan Moskova'dan umudunu kesti ABD'den yardım istiyor" diye yorumlandı.

Son günlerde Azerbaycan 27 yıl sonra 20'den fazla yerleşim yerini geri aldı. Özellikle dikkat çeken nokta ise Karabağ-İran sınırı. İran-Karabağ sınırı tamamen Azerbaycan'ın kontrolüne geçmiş durumda."

TÜRKİYE'NİN S-400 DENEMELERİ

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, Türkiye'nin ABD ile Rus S-400 hava savunma sistemleri satın alması nedeniyle yaşadığı sorunlara dikkati çekti.

Özçelik konuyla ilgili, "ABD ile Türkiye arasındaki önemli konulardan biri de S-400. Türkiye bunları Rusya'dan aldı ve faaliyete geçiyor. En son Sinop'ta deneme atışları yapıldı. Askeri uzmanlar da 'S400'ler artık savaşa hazır. İstendiği bölgeye yerleştirilir.' değerlendirmesinde bulunuyor." ifadelerini kullandı.

NATO: TÜRKİYE FÜZELERİ TEST EDEREK ÇOK ŞEYİ FEDA ETTİ

NATO'nun itirazlarına rağmen Türkiye'nin S-400'lerden vazgeçmediğini hatırlatan Özçelik, sözlerine şöyle devam etti:

"ABD'nin ise NATO topraklarında S-400'lerin denenmesine ciddi itirazları var. ABD NATO Büyükelçisi, Türkiye'nin ilk S-400 denemelerini gerçekleştirmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti ve 'Türkiye, füzeleri test ederek çok şeyi feda etti.' açıklaması tabii dikkatlerden kaçmadı."

Özçelik son olarak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın değerlendirmelerine vurgu yaparak, "Bakan Akar ise, S-400'lerin bir zorunluluk olduğunu ABD'den istenen hava savunma sitemlerinde istenilen koşullar yerine getirilmediğini ancak Rusya'dan talep edilen S-400'ler konusunda isteklerin yerine getirildiğini bildirdi. Akar, 'S-400'ler NATO'nun komuta yapısına entegre edilmeyecek. Milli sistemimizde bağımsız olarak kullanılacak. S-300'ler nasıl Yunanistan'da kullanılıyor ise S-400'ler de aynı şekilde kullanılacaktır.' mesajını verdi." diye konuştu.