“Türkiye'de Eğitim Sisteminin İki Temel Sorunu Var”

“Türkiye'de Eğitim Sisteminin İki Temel Sorunu Var”

Matematik Köyü'nün kurucusu Prof. Dr. Ali Nesin CRI TÜRK'te Tuğçe Akkaş'ın konuğu oldu. Türkiye'deki eğitim sisteminden ve projelerinden bahseden Nesin, matematik ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Uluslararası Matematikçiler Birliği tarafından verilen Leelavati Ödülü'ne layık görülen Ali Nesin, bu ödülün çok önemli olduğunu söyleyerek bu ödülü tek başına almadığını ifade etti. Matematik Köyü'ne bağışta bulunanlar, halk, gönüllü çalışanlar, ders veren öğretmenler ve öğrencilerle birlikte bu ödülü aldıklarını dile getiren Nesin "Leelavati Ödülü'nü tüm iş arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum gerek profesyonel gerekse gönüllü çalışanlarla" dedi.

Matematik Köyü'nü kurarken yaşadığı sıkıntıların bugün devam etmediğini belirten Prof. Dr. Ali Nesin, son üç yıldır kendi kendilerini döndürebildiklerini ama büyük sıkıntılar çektiklerini bir ev ve arsasını sattığını kaydetti.

"TÜRKİYE'DE EĞİTİM SİSTEMİNİN İKİ TEMEL SORUNU VAR"

Türkiye'de eğitim sisteminin iki temel sorunu olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ali Nesin şöyle konuştu:

"Biri merkezi olması diğeri ise öğretmenlerin iyi yetişmiyor olması. Sistem ne kadar kötü olursa olsun iyi öğretmen olursa eğer öğretmen bilgiliyse ve işini seviyorsa eğitim bir şeyler verir. Öğretmen adayları çok bilgisiz mezun oldular, daha sonra kendilerini hiç geliştirmiyorlar, kendilerini geliştirmeleri için hiçbir neden yok. Şevkle girmişlerse bu mesleğe kısa sürede şevkleri kırılıyor çünkü eğitim piramidinin en altındalar, eskiden hiç olmazsa velilerin üstündelerdi. Şimdi zümre başkanı var, müdür var, ilçe eğitim müdürü var, il eğitim müdürü var, müfettişler var, bakanlık var… Artık öğrenciler ve veliler de var. Ben konuşuyorum köyde 'niye böyle yaptın?' diye, 'veliler şikâyet ediyor' diyorlar, özellikle özel okullarda veli hükmediyor."

Tek bir eğitim biçiminin doğru olmadığını vurgulayan Nesin, bunun bir ülkeye yapılabilecek en büyük kötülük olduğunu ve kısa sürede ancak küçük değişiklikler yapılabileceğini bildirdi.

Türkiye'de son yıllarda artan göç oranlarına da değinen Prof. Dr. Ali Nesin "Geleceği olan bir genç gitmeli ama dönmek üzere gitmeli. İnsan yaşadığı toprağı sever bunun için milliyetçi olmaya gerek yok" dedi.

"ÖZGÜRLÜKTEN GÜZELLİK ÇIKAR"

Türkiye'deki eğitim sistemini eleştiren Nesin "Türkiye'yi yedi bölgeye ayırırsın, her birine ayrı bir akademi kurarsın ve bunlar birbirleriyle rekabete girerler. Bir başka şey de eğitimi belediyelere bırakmaktır ancak o zaman Türkiye'de eğitim düzelir. Özgürlükten güzellik çıkar" diye konuştu.

Prof. Dr. Ali Nesin "Aziz Nesin'in çocuğu olmak hayatınızı nasıl etkiledi?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Zor ama güzellikleri var tabii. Onunla olan ilişkilerimde 'iyi ki onun oğluymuşum' diyorum. Babam şimdi çok seviliyor, Türkiye'de onu sevenler yüzde elliden fazladır, diye düşünüyorum ama benim çocukluğumda öyle değildi. Ben çocukken babam vatan hainiydi. Sürekli ya hapiste ya mahkemede ya kaçıyor, bütün gazeteler aleyhine. Ben de vatan haini çocuğu laflarıyla büyüdüm. Sonra tabii giderek arttı sevenlerin sayısı. Doğru işler yapınca hayatta bir zaman sonra bu halk hakkını veriyor."

"DEVLET VATANDAŞINA GÜVENSİN"

Bir lise açma projesi olduğunu anlatan Nesin, izin alamadığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben belli birikimi olan, iyi okullarda okumuş, akademik kariyerinde belli bir yere gelmiş, yirmi tane kadar kitap yazmış, yılda bin saat ders veren belli ki başarılı bir hocayım. Niye bana izin vermiyorsun? Benden niye müfredatı belirlemek için yardım istemiyorsun?"

Matematik Köyü'nün şubelerini açmak istediğini aktaran Prof. Dr. Ali Nesin, bir tane doğuda yapmak istediğini ancak bunun için enerji ve maddi imkânların gerektiğini dile getirdi. Özgür ve koşullara göre kendini şekillendiren bir köy hayali olduğunu kaydeden Nesin, devletin vatandaşına güvenmesi gerektiğini ve eğitimde özgürlük istediğini sözlerine ekledi.

Röportaj / Haber: Tuğçe Akkaş                      

Video Link: https://www.youtube.com/embed/9IUnCBtsX44