“Türkiye'de Bir Denge Denetim Problemi Var”

“Türkiye'de Bir Denge Denetim Problemi Var”

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, genel seçimler ile yerel seçim dinamiklerinin birbirinden çok farklı olduğunu söyledi.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, CRI TÜRK'te Tuğçe Akkaş'ın konuğu oldu. CRI Türk Özel'de yerel seçimler ve gündemin öne çıkan konularına ilişkin açıklamalarda bulunan Emecan, partisinin seçim stratejilerini de anlattı.

Emine Gülizar Emecan, genel seçimler ile yerel seçim dinamiklerinin birbirinden çok farklı olduğunu ifade ederek "Bir genel seçimde partilerin ittifaka gitmesinin getireceği sonuçlarla yerel seçimlerde getireceği sonuçlar farklıdır çünkü seçmenin oy verme şekli farklıdır. Yerelde partilerden ziyade adaylar ön plana çıkar. Adayın kimliği, ilçesindeki konumu ve durumu tabii ki hangi partiden aday gösterildiği de önemli ama öncelikle adayın kendi kimliği ön plana çıkar." dedi. İttifakı tabanda seçmenin yaptığının altını çizen Emecan, "Yerelde eğer kişi bir partinin adayına gönül bağı kurmuşsa onu tanıyorsa, seviyorsa ve güveniyorsa kendi partisi ona 'ben şu parti ile ittifak yaptım onun adayını destekleyeceğiz' dese de oy vermez" diye konuştu.

"BÜYÜKŞEHİRLERİ KAZANMAYA ÇOK YAKINIZ"

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, adaylarla ilgili yaptığı değerlendirmede adayın öncelikle parti tabanında kabul edilmesi gerektiğini, parti tabanın kabul etmediği bir adayın halk nezdinde ön planda olsa da risk taşıyacağını çünkü parti örgütünün de o aday için çalışma yapacağını kaydetti.

Aday belirleme sürecinde ciddi araştırmalar yapıldığına dikkat çeken Emecan, İstanbul İl Başkanlığı bünyesinde ve genel merkez nezdinde de çeşitli kamuoyu araştırmaları ile görüşmeler yapıldığını ve görüşler alındığını hatırlattı.

Üç büyükşehirin hedeflerinde olduğunu belirten Emecan "Biz bu seçimlerde büyükşehirleri kazanmaya çok yakınız. Daha aday bile belli olmadan bu sürece çok yakın olduğumuzu kamuoyu araştırmaları gösteriyor" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'DE BİR DENGE DENETİM PROBLEMİ VAR"

Gündemin sıcak başlıklarından McKinsey tartışmalarına yönelik konuşan CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan "Krizi Amerika'nın yarattığını söylüyorsunuz sonra bir Amerikalı şirketle anlaşma yapıp Türkiye'nin tüm ekonomisini onlara danışacağınızı söylüyorsunuz" dedi.

"Yabancı bir ülkeye Türkiye ekonomisinin verilerinin açıklanması bu kadar iç içe geçmesi çok büyük riskler içeriyordu, biz bunları dile getirdik" diyen Emecan sözlerine şöyle devam etti:

"Sadece muhalefet partisi olarak biz değil her kesimden aslında eleştiri geldi. Sayın Cumhurbaşkanı geri adım attı ve 'McKinsey ile çalışmaya ihtiyacımız yok biz kendi sistemimizde bu işi çözeriz' dedi. Şu anda Türkiye'de bir denge denetim problemi var, sayıştay yeterince değerlendirilmiyor, sayıştay raporları sağlıklı ulaştırılmıyor. Türkiye'deki denetim mekanizmalarını kullanmayıp bunu yurt dışı kaynaklı bir firmaya havale etmek en başta yanlıştı, bu yanlıştan dönüldü. O firma özel ve profesyonel bir firmaydı, belki hükümetten birtakım talepleri oldu, belki birtakım önerileri olacaktı, belki iktidar bu önerileri yerine getirecek durumda değil, bunlara da bir bakmak düşünmek lazım. Anlaşmanın iptal edilmiş olması sevindirici ama içeride yapılan hamlelere baktığınızda bir taraftan McKinsey sayesinde bir itibar kazanmaya çalışırken şu anda itibar kaybının doruğuna ulaşmış durumdalar. Eylül ayı enflasyon verilerini açıkladıktan sonra Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Başkan Yardımcılarından biri görevden alındı."

"TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU ZATEN GÜVEN VERMİYORDU"

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) daha önce de verilerde birtakım oynamalar yaptığını bildiklerini söyleyen Emecan "2010 ve 2016 yılında TÜİK'te milli gelirin hesaplanma şekli değiştirilmişti ve bu özellikle finans çevreleri açısından şaibeli olarak görülmüştü. TÜİK zaten güven vermiyordu, verilerin güvenli olmadığını ve açıklanan enflasyon oranlarının doğru olmadığını düşünüyorduk. Bir de bu yüksek açıklanan enflasyon oranları üzerine başkan yardımcısının görevden alınması durumu daha da şaibeli ve sorgulanacak bir hale getiriyor." açıklamasında bulundu.

Milliyetçi Hareket Partisi'nin Meclis'e sunduğu af teklifini de değerlendiren CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, öncelikle iktidar partisinin ve ittifak ortağının bu konudaki görüşünü açıklaması gerektiğini söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı:

"Bizim genel merkezde şu an hukukçulardan oluşan ekibimiz bu af yasasını inceliyorlar. Eğer iktidar partisi olumlu yönde bir görüş getirirse biz de ona göre parti olarak görüşlerimizi açıklarız. Burada birincisi kamu vicdanı çok önemli, kimi, neyi affediyoruz? İkincisi de Anayasa Mahkemesi'nin getirilecek olan af yasasında belirtilen kriterleri eşitlik ilkesine dayanarak genişletme riski olduğu konuşuluyor bu çok tehlikeli bir şey. O zaman da af yasası amacından sapmış oluyor böyle bir riskin de göz önüne alınarak Meclis'e getirilmesi gerekiyor."

Röportaj / Haber: Tuğçe Akkaş