“Türkiye yönünü esas olarak Avrasya'ya çevirmiştir”

“Türkiye yönünü esas olarak Avrasya'ya çevirmiştir”

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve son günlerde üzerinde çok sık yorum yapılan "Türkiye eksen mi değiştiriyor?" konusunu değerlendirdi.

İsmet Özçelik, "Türkiye, Batı'ya yeniden mi dönüyor yoksa Avrasya politikasına devam edecek mi ?", sorusunun son günlerin en çok konuşulan başlıklarından olduğuna dikkati çeken Özçelik, "Merkez Bankası, gösterge faizlerini yüzde 46 yükseltti. Bu istek uluslararası Batılı finans kuruluşlularına aitti. Bir anlamda onların istediği yapılmış oldu. AK Parti isteksizdi hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da açıklamaları vardı ama kabul etmek zorunda kaldı. Çünkü ekonomi büyük bir sıkıntı içerisinde ve ciddi kriz var, artı koronavirüs salgını giderek büyüyor, bunun yarattığı sorunlar var. Şimdi Türkiye bu sıkışmışlık içerisinde tekrar Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) ve Avrupa'ya mı yönelecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Dostlarımızla ve müttefiklerimizle daha sıkı iş birliği yapacağız. Geleceğimiz Avrupa ile birlikte tasarlayacağız.' açıklaması oldu. Bu sözler de tartışmaları alevlendirildi. Gerçi Erdoğan'ın açıklamalarında Çin ve Rusya ile olan ilişkilerine verdiği önem vardı fakat nedense birileri bunu görmezden geldi. Öte yandan, Bülent Arınç'ın özellikle hukuk ve ekonomi konusundaki açıklamaları da Batı'ya verilmiş bir taviz olarak yorumlandı. Tabii bütün bu açıklamaların ABD seçimlerinin sonrasına rastlaması tartışmaların boyutunu çok daha alevlendirdi. Özellikle Türkiye'deki ABD ve Batı yanlıları da 'Türkiye yeniden rotasını değiştiriyor.' havasını yaydılar. Bu arada muhalefetten de gelen tepkiler var. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dış politika danışmanı, eski büyükelçi Ünal Çeviköz Amerikan-Alman Marshall Fonu (GMF) Adlı düşünce kuruluşunda bir konuşma yaptı ve "Türkiye'nin 2021'de Dış Politika Öncelikleri"ni anlattı. Çeviköz konuşmasında, 'Türkiye yeniden Batı'ya entegre olmalı. Libya'da Birleşmiş Milletler (BM) silah ambargosuna uymuyoruz. Dış politikada çatışmacıyız, askeri seçeneği çok kullanıyoruz. ABD, Avrupa Birliği (AB) ilişkileri yeniden tesis edilsin, bu durum Rusya ve Çin ilişkilerinde de belirleyici olsun. ABD demokrasi konusunda baskı uygulamalı. Ticaretimizde de bunu ön koşul yapmalı. S-400'ler aktifleştirilmemeli, AK Parti yapmazsa CHP iktidarında depoya konulacak. Türkiye NATO'dan uzaklaşmadığını, Rusya ve Çin'le stratejik ittifaka yönelmediğini göstermeli.' ifadelerini kullandı. Bu kadar net açıklamaları nasıl izah etmek gerekir bilemiyorum. Çok net Batıcı bir söylemde bulundu. Bu açıklamalar CHP'de nasıl bir sonuç çıkaracak bilemiyoruz." diye konuştu.

"TÜRKİYE YÖNÜNÜ ESAS OLARAK AVRASYA'YA ÇEVİRMİŞTİR"

Türkiye'nin Avrasya'ya dönüşünün kişilerin tercihinin olmadığına vurgu yapan Özçelik, "Avrasya'ya yöneliş Türkiye'nin ihtiyaçlarından doğan bir tercih. ABD'li ideologlarından Brzezinski 1985 yılında yazdığı kitapta, 'Türkiye önümüzdeki dönemde Batı'dan uzaklaşacak ve Avrasya'ya yönelecek, çünkü Türkiye'nin çıkarları Avrasya'da' demişti. Yani Türkiye'nin çıkarları Avrasya ise o zaman bu kişilere bağlı olmaktan çıkmış demektir. ABD'nin yıldızının söndüğü bir dönemden geçiyoruz. Dünyanın birçok yerinde yenilgiler alan ABD ile karşı karşıyayız. Böyle bir ortamda Türkiye'nin yeniden ABD ve Avrupa'ya yönelmesi herhalde düşünülemez. Geçici hamleler gelgitler yaşanılabilir fakat sonuç değişmez. Türkiye yönünü esas olarak Avrasya'ya çevirmiştir. Uzun sürede bu değişmeyecektir. Bunu yapan sadece biz de değiliz. Avrupa'da, Afrika'da Güney Amerika ülkeleri de bunu yapıyor. Herkes gözünü Çin ve Asya'daki gelişmelere dikmiş vaziyette. Çünkü dünyanın ağırlığı buraya kaydı. Üretimin merkezi burası oldu. O yüzden herkes yeni duruma göre pozisyon alıyor. Türkiye'de bu pozisyonunu çok fazla değiştirmeyecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/HzlTerp__Ao