Türkiye ve Suriye yönetimi neden aynı noktaya geldi?

Türkiye ve Suriye yönetimi neden aynı noktaya geldi?

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve gündemdeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) bölgedeki gerilimi daha da yükseltecek bir hamle yaptığını belirten İsmet Özçelik, Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) kurulu ABD'li bir petrol şirketinin Suriye'de Fırat'ın doğusundaki petrollerin işletilmesi için Suriye Demokratik Güçleri ile bir anlaşma gerçekleştirdiğini söyledi.

"Bu Suriye Demokratik Güçleri denilen örgüt de esas olarak PKK-PYD'nin örgütü." diyen Özçelik, şöyle konuştu:

"Bunlar bu bölgeden petrol çıkaracak ve dünyaya pazarlayacaklar. Nereye, nasıl pazarlayacaklar? İşte bu konularda işler karışık. Şöyle karışık; birincisi bu petrol Suriye devletinin. Burada Suriye Demokratik Güçleri'nin anlaşma yetkisi yok. Peki, bu iş nasıl oluyor? ABD'nin silah gücünün, askerinin, toplarının, tanklarının, uçaklarının denetiminde yapılan bir anlaşma. Güvenliğini de Amerikan ordusunun sağlayacağı bir anlaşma. Çok da kaliteli olmayan ve günde 300 bin 400 bin varil petrolün çıkarılması bekleniyor. Bu petrolün dünyaya pazarlanması için iki hat var. Ya kara yolu ile Kerkük-Yumurtalık boru hattına getirilecek ve oradan pazarlanacak. Buna da Türkiye 'evet' demiyor ya da güneyden bir hat çekilecek ve Ürdün ile İsrail üzerinden dünyaya pazarlanacak. Zaten orada kurulması planlanan Kürt devleti de yeni bir İsrail devletçiği. Bu nedenle İsrail böyle bir şeyi yapar. Zaten eskiden beri var olan bir proje var Irak'ın kuzeyindeki petrolün İsrail üzerinden Akdeniz'e açılması projesi gibi bir proje. Bu karar bayramda dünya kamuoyunun gündemine geldi. Herkes yeni öğrendi. Bu da büyük bir infial yarattı. En başta Türkiye buna çok sert karşılık verdi. Eş zamanlı olarak Suriye de sert bir karşılık verdi."

Suriye'nin petrolünü Suriye'nin bölünmesi için kullanan bir ABD ile karşı karşıya olduklarını ifade eden Özçelik, "Bölgede aynı Irak'ın kuzeyinde 1. Körfez Savaşı'ndan sonra oluşturulan bölünmeye benzer bir hesap yapıldığı çok net. Şimdi bunun bir sonraki aşaması olan düzenli bir finansman sağlama işi. Suriye'nin doğusunun bölüp geliri de petrolle karşılama gibi durum ortaya çıkıyor. Bu da hem Türkiye hem Irak hem de Suriye için ciddi bir sorun. Burada da Türkiye ve Suriye yönetimi aynı noktaya geldi. Suriye ve bölgemizdeki koşullar Türkiye'nin Şam ile bir an önce temas kurmasını zorluyor. Türkiye'yi de tehdit eden Suriye'nin bölünmesi konusuna engel olunması gerekiyor. Bugüne kadar çeşitli nedenlerle gerçekleşemedi. Bu son hamle Ankara ile Şam'ın konuyu ciddiye alması ve sorunu birlikte çözmesi konusunda yeni bir uyarı olur ve iki taraf da el birliği ile hem Suriye'nin toprak bütünlüğünü korur hem de sınırımızın hemen güneyinde kurulmak istenen ikinci hatta üçüncü İsrail engellenmiş olur." diye konuştu.