“Türkiye, Rusya ve Suriye yönetimi birlikte hareket ediyor”

“Türkiye, Rusya ve Suriye yönetimi birlikte hareket ediyor”

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Suriye'de yeni gelişmelerin olduğunu ifade eden İsmet Özçelik, "Çok tartışılan bölge Ayn İsa şu anda PKK-PYD'nin denetiminde ancak Rusya, orada gözlem noktaları kurmuş vaziyette ve oradan herhangi bir saldırı olmaması konusunda dikkatli davranıyor. Rusya, Ayn İsa'nın Suriye ordusuna devredilmesi konusunda bastırıyor. PKK-PYD ise bundan son derece rahatsız. Bunun için de Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) kışkırtmasıyla bazı hamleler yapmaya başladılar. Bir süre önce daha çok çocukları kullanarak Rus karargâhlarını taşlattılar. Bu bölgedeki sürecin nereyi gittiğini göstermesi açısından önemli. Çünkü hep şu tartışılıyordu; 'Rusya, PKK-PYD ile iş birliği yapıyor. Rusya, ABD gibi PKK-PYD'nin oradaki özerkliğini destekliyor.' gibi birtakım iddialar gündeme getirilmişti ve özellikle ABD'li çevreler Rusya kışkırtması yapıyorlardı. Bu olay gösterdi ki; Rusya, PKK-PYD'nin oradaki topraklarını yavaş yavaş Suriye ordusuna devredilmesi konusunda çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda. Daha önce de PKK-PYD'ye ait yayın organlarında Rusya'nın orada PKK-PYD'yi istemediği yönünde bazı değerlendirmelerde bulunuluyordu. Bu son gelişmeler de gösterdi ki; Türkiye, Rusya ve Suriye yönetimi birlikte hareket ediyor. Aralarında bazı sorunlar olsa da, bazı konularda farklı düşünseler de ana konularda koordinasyon içinde hareket ediyorlar ve iş birliğini sürdürüyorlar. Astana Süreci'nin Fırat'ın doğusunun da Şam yönetiminin eline geçmesi için faaliyetlerinin yoğunlaştıracağının göstergesi." diye konuştu.

AKAR'DAN HAFTER AÇIKLAMASI

Libya'da uzun süren sessizlikten sonra yeniden hareketlenmenin yaşandığına vurgu yapan Özçelik, "Hafter'in Türk askerini hedef alan açıklaması oldu. Bu açıklama sonrası Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın ve kuvvet komutanlarının hep birlikte Libya'ya gitmiş olması aslında bir karalılık mesajı. Akar burada Hafter'in Türk askerine yönelik savaş çağrısına yönelik çok sert bir yanıt verdi ve 'Saldırırsanız kaçacak yer bulamazsınız.' dedi.  Sonra da 'Türk unsurlarına yapılacak herhangi bir saldırı girişiminde Hafter unsurları her yerde meşru hedef olarak görülecektir. TSK'nin gücünü bugüne kadar anlamadıysa bir başka yol ve yöntemle de anlatmasını biliriz.' ifadelerini kullandı. Akar'ın bu kadar sert açıklama yapması gerçekten dikkat çekici. Çünkü daha önce Akar, Hafter'i muhatap alan bir alan bir tavır içinde değildi. İlk kez Hafter'i muhatap alması herkes tarafından dikkate alınması gereken bir konu. Öte yandan başka gelişmeler de var. Mısırlı üst düzey yöneticiler Libya'ya gitti ve Trablus'ta Libya hükümeti ile görüştüler. Libya basını bu konuyu gündeme getirdi. Mısır'dan gelen heyette Dışişleri Bakan Yardımcısı ve İstihbarat Başkan Yardımcısının bulunduğu ifade ediliyor. Bu ziyaretin Hulusi Akar'ın da orada olduğu dönemde yapılması tesadüf mü yoksa amaçlı mı bilemiyoruz. Bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı." dedi.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/z1R1qYqAmwE