“Türkiye, Libya politikasında başarılı sonuçlar elde etti”

“Türkiye, Libya politikasında başarılı sonuçlar elde etti”

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Doğu Akdeniz'de yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Dünya koronavirüsle uğraşırken Doğu Akdeniz'de yeni gelişimlerin yaşandığına dikkat çeken Özçelik, "Türkiye, Libya politikasında başarılı sonuçlar elde etti ve Hafter yönetimi elindeki kritik mevzileri kaybetti. İnisiyatif Trablus'un eline doğru geçiyor. Bunda Türkiye'nin bölgedeki güçleri birleştirmesi, Hafter'e karşı çıkan aşiretleri koordine etmesi son derece etkili oldu. Bununla birlikte Türkiye-Rusya iş birliği söz konusu. Bu da alınan başarılı sonuçta kritik öneme sahip. Batı basınında bile Türkiye'nin başarısından bahsediliyor." ifadelerini kullandı.

Libya'daki gelişmelerin Mısır'ı da etkilediğini belirten Özçelik, "Mısır Libya'da Hafter tarafına destek veriyordu. Libya'da havanın değişmesi Mısır'da da dengeleri değiştiriyor. Mısır'ın tavrında da olumlu rol oynamaya başladı. Türkiye'nin Libya'daki faaliyetlerinin Mısır'a yönelik olmamasını karşı tarafa aktarması gerekiyor. Bu da sağlanırsa gelişmelerin daha da sağlanacağını söylemek mümkün. Mısır'ın yarı resmi gazetesi El Ahram'ın Genel Yayın Yönetmeni bir makale yayınladı ve Türkiye-Mısır ilişkilerinin normalleşme zamanının geldiğini bildirdi. Bunun için de adım atılmasını istedi. Bu değerlendirmeyi Mısır devletinin değerlendirmesi olarak görmek mümkün. Çünkü bölgeyi tanıyan diplomatlar El Ahram'da çıkan yazıların ve El Ahram'ın üst düzey yöneticilerinin açıklamalarının Mısır devletinin onayından geçtiğini bilirler. Bu nedenle olayı bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor." dedi.

Türkiye'de "Mısırın bu tavrı, uzattığı el karşılıksız bırakılmalı mı, bırakılmamalı mı?" konusunun tartışıldığını söylen İsmet Özçelik, "Uluslararası İlişkiler uzmanları da bu konuda Türkiye'yi uyarıyorlar. Türkiye'nin fırsatı iyi değerlendirmesini ve bir an önce uzatılan eli tutmasını istiyorlar. Bunun için çeşitli yollar mümkün. Özellikle Arap ülkeleriyle ilişkilerde pek çok faktör var. Bunların hemen devreye girmesini istiyorlar. Dışişleri Bakanlığının da El Ahram'da çıkan yazıyı incelediğini biliyorum, bu konuda duyumlarım var. Umarım önümüzdeki günlerde hızlı hareket edilir ve Türkiye-Mısır ilişkileri yeniden normalleşir. Bu konuda zaman kaybedilir ve fırsat kaçırılırsa önümüzdeki dönemde Doğu Akdeniz'de daha sıkıntılı günlere gideriz. Çünkü Türkiye-Mısır anlaşması Doğu Akdeniz'deki durumun netleşmesi açısından önemli. Türkiye, Libya ile yaptığı anlaşmayı eğer Mısır ile de yaparsa bundan hem Türkiye hem de Mısır avantajlı çıkacaktır. Mısır tarafı da anladığımız kadarıyla bunun farkına vardı ve bir adım attı. Önümüzdeki günlerde bu konuda gelişme sağlanırsa hem Orta Doğu'daki hem Doğu Akdeniz'deki olumsuz havayı düzeltecek, kargaşayı ortadan kaldıracak hem de uzak ülkelerden, binlerce kilometre uzaklıktan gelen ülkelerin Doğu Akdeniz'i karıştırmasına izin vermeyecektir." diye konuştu.