Türkiye-Irak gerilimi neden oldu?

Türkiye-Irak gerilimi neden oldu?

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve dış politikadaki son gelişmeleri Değerlendirdi.

Doğu Akdeniz'de, Yunanistan ile gerilimin giderek yükseldiğine dikkat çeken İsmet Özçelik, "Oruç Reis, Doğu Akdeniz'de faaliyetlerine başladı. Artık Libya'dan çok Doğu Akdeniz'de Türk Yunan gerilimi gündemde. Bu arada Türkiye Lozan anlaşmasını hatırlatarak Ege adaları üzerinden sopa gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da, 'Türkiye gibi 780 bin kilometrekarelik dev bir toprak parçasını görmezden gelip birkaç kilometrekarelik adalar üzerinden bizi sahillerimize hapsetme girişimine elbette rıza göstermeyeceğiz' dedi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Türkiye'nin Kıbrıs dâhil Mavi Vatan'daki hak-alaka ve menfaatlerini korumakta azimli, kararlı ve muktedir olduğuna vurgu yaparak, Doğu Akdeniz'de Türkiye ve Kuzay Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) yer almadığı hiçbir projenin yaşama şansı olmadığını ve bölgede hiçbir oldubittiye izin verilmeyeceğini ifade etti. Devlet Bahçeli'den de hükümete tam destek geldi. Öte yandan İsrail Yunanistan'a destek oldu ve "İsrail, Yunanistan'a, deniz alanları ve Münhasır Ekonomik Bölgesini sınırlandırma hakkı konusunda tam destek ve dayanışmasını ifade eder." açıklamasını yaptı. Bu arada Yunanistan, Avrupa Birliği'ni (AB) toplantıya çağırdı. Bu çağrıya AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 'AB, Yunanistan'ın tüm Avrupa'yı 'Yunan tiyatrosu'na çevirmesine izin vermemelidir.' ifadelerin kullandı." dedi.

Iraktaki gelişmelere de değinen Özçelik, "Türkiye, PKK ile mücadele kapsamında Erbil'de bir bölgeyi vurdu. Iraklı tuğgeneral ve iki Iraklı askerin öldüğü bildirildi. Bu gelişme sorası Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisini bakanlığa çağırdı ve nota vereceğini açıkladı. Bakan Akar'ın Irak ziyareti gündemdeydi ve gelişmeler sonrası iptal edildi. Yalnız bu olayda ilginç bir durum var. Bölge Irak merkezi hükümetine bağlı bir bölge. Iraklı komutan PKK'lılarla görüşüyor. Türkiye, PKK'ya saldırı düzenliyor ve burada yaşamını yitiriyor. İşin daha da garibi Irak yönetimi cenazeleri PKK'dan teslim alıyor. Böyle bir durumu Irak'ın nasıl izah edeceğini bilemiyoruz." açıklamasında bulundu.