“Türkiye ile Rusya'yı karşı karşıya getirme çabaları boşa çıktı”

“Türkiye ile Rusya'yı karşı karşıya getirme çabaları boşa çıktı”

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

Gazeteci İsmet Özçelik, Irak, Suriye ve Libya'daki son gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulundu.

Irak'ta kurulan çiçeği burnundaki yeni hükümetin göreve başladıktan sonra sorunlar yaşamaya başladığını belirten İsmet Özçelik, "Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bir taraftan Kazımi hükümetini zapturapt altına almaya çalışırken, Irak'ta çok etkili olan İran'ın bazı hamleleri var. Irak'taki bu menfaat çatışmaları beraberinde hükümetin çalışmalarına da yansıyor. Kazımi hükümete geldikten sonra İran'ında desteklediği Haşdi Şabi'ye karşı harekete geçti sonra geri adım atmak zorunda kaldı. Bakanlar arasında da ciddi sıkıntılar var. Herkes kendi temsil ettiği gruba çalışıyor. Diğer grubun işini engelleyerek kendi grubunun işini çözme çabasında. Tabii bu durumda ABD de boş durmuyor ve bu kargaşa ortamında balık avlamaya çalışıyor. Yani bulanık suda balık avlama peşinde. Ortaya çıkan sorunlardan örnek verecek olursak, sağlık bakanı Covid-19 tedbirleri kapsamında 50 milyon dolar talep etti. Kabul görmeyince istifa etti sonra zor ikna edildi. Önemli konulardan bir tanesi de Kerkük. Başbakan Kazımi'nin ABD'nin isteğiyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile anlaştığı ve peşmergelerin Kerkük'e dönmesine onay verdiği anlaşıyor. Bu kolay bir şey değil. Karar yürürlüğe girer ise gerilim çok yükselecektir. Türkmenlerin zaten rahatsızlıkları vardı. Bu gelişme Türkmenlerin rahatsızlıklarını daha da büyütecektir." dedi.

ABD'nin Suriye'de Fırat'ın doğusundaki Kürt aşiretlerini birleştirip Irak'taki aşiretlerle entegre politikasına hız verdiğine dikkat çeken Özçelik, "ABD bu konuda önemli adımlar attı. Önümüzdeki günlerde Türkiye'nin ciddi itirazı olacak konulardan bir tanesi olacak. Öte yandan İdlib'de de ilginç gelişmeler var. Son yapılan Astana Zirvesi sonrası yepyeni bir durum ortaya çıkmış gözüküyor. M4 karayolunda Türk ve Rus ekiplerinin 19. devriyesinde 70 km'lik bir hat üzerinde gidiş gelişler kontrol sağlandı. Yani Ayn-el Arab'a kadar gitti devriye. Bu da çok önemli oldu. Neredeyse Erdoğan-Putin görüşmesindeki hedefe ulaşılmış oldu." açıklamasında bulundu.

Libya'da birilerinin Türkiye ile Rusya'yı karşı karşıya getirmeye çalışırken Rus Dişileri Bakanının sürpriz bir açıklaması geldiğini söyleyen Özçelik, "Lavrov, 'ateşkes için Türkiye ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hafter'de ateşkese hazır.' dedi.  Bu açıklama Türkiye ile Rusya'yı karşı karşıya getirmek isteyenlerin çabalarını da boşa çıkarmış oldu. Bu arada Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan da açıklamalar geldi. Kalın 'Birleşmiş Milletlerin (BM) de tanıdığı meşru hükümete desteğimiz devam edecek.' dedi ve ateşkes çağrısı da yaptı. Ayrıca '2015 yılında imzalanan Sahirat Anlaşması'ndaki pozisyonlarına geri çekilmesi. yani Hafter güçlerinin Sirte ve Cufra'dan çekilmesi gerekiyor.' ifadelerini de kullandı. Hem Rusya hem de Türkiye tarafından yapılan açıklamalar pazarlıkların devam ettiğinin işareti. Libya'da hem havalar ısınıyor, hem de tansiyon yükseliyor ama bununla birlikte barış, ateşkes yapma çalışmaları da yoğunlaşmış durumda." diye konuştu.