Türkiye en büyük turist kitlesini Çin'den alacak

Türkiye en büyük turist kitlesini Çin'den alacak

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkan Yardımcısı Ali Güreli, CRI Türk Türkiye'de Tuğçe Akkaş'ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına konuk oldu.

Ali Güreli, kısa süre önce Meclis Genel Kurulundan geçen "Konaklama Vergisi"ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin bütçesinin çeşitli desteklere ihtiyacı olduğunu ve bu durumu normal karşıladıklarını belirten Güreli, bu verginin dünyanın her yerinde uygulandığını, bu sebeple turizm sektöründe herhangi bir gelir kaybı yaşanmayacağını ifade etti.

Ali Güreli, Konaklama vergisinin ilk etapta %1 olarak uygulanacağı, 1 yıl sonra ise %2'ye çıkarılacağı bilgisini verdi.

Türkiye'nin Çin ile olan turizm ilişkilerine de değinen Güreli, Türkiye'de Çin'e olan ilginin olması gereken seviyeye yeni yeni ulaştığına dikkat çekti.

TÜRKİYE EN BÜYÜK TURİST KİTLESİNİ ÇİN'DEN ALACAK

Türkiye-Çin ilişkilerinin farklı yönlerde önem ifade ettiğini kaydeden Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkan Yardımcısı Ali Güreli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Giderek sayısı artan ve dünyaya açılan Çinli turistin ülkemize gelmesini istiyoruz. Çinli turistlerin farklı bakış açıları ve hassasiyetleri var. Bunları iyi incelemek, öğrenmek gerekli. Bu kitlenin aradığı hizmeti kendilerine en iyi şekilde sunmak çok önemli. 2030 yılına kadar olan süreçte, Türkiye'nin en büyük turist kitlesini Çin'den alacağını düşünüyorum. Ayrıca Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği olarak bir ay sonra ilk tanıtımını yapacağımız son çalışmada, Türkiye turizminin kendi akışı içerisinde bırakılmaması gerektiğini vurgulayarak, nasıl daha iyi hale getirileceğini anlattık. Bunun içerisinde de Çin'in çok önemli bir yeri var. Çünkü Çin sermayesinin Türkiye'ye, turizm amaçlı gelmesini arzu ediyoruz. Bu amaçla Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği 28-29 Ocak'ta bir turizm yatırım forumu düzenliyor. Bu forumun içerisinde Çinli yatırımcılar, otel işletmecileri ve konuşmacılarda olacak. Sonuç olarak; Çin turizmini çok önemsiyoruz. Çin sermayesinin Türk turizmi içerisinde çok önemli bir yeri vardır. Çinli turistleri en iyi şekilde ağırlamak ve hizmet etmek de bizlerin görevidir."

Ali Güreli, "Çinli turistler, denize, kuma, güneşe gelmez" anlayışını örnek vererek Türkiye topraklarının, dünyanın en zengin müzesi olduğunu ve gerekli tanıtım yapıldığında her kesimden insana hitap edebileceğini dile getirdi.

Türkiye'nin gastronomi alanında çok zengin bir altyapıya sahip olduğuna işaret eden Güreli, "Kuvvetli taraflarımızı öne çıkartarak, Çinli turistlerin ilgi noktalarını değiştirmeye çalışmamız gerek." diye konuştu.

"KUŞAK VE YOL İNİSİYATİFİ'NİN ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

Kapadokya, Pamukkale ve Efes Antik Kenti'nin Çinli turistler için bir başlangıç olduğunu söyleyen Ali Güreli, sözlerine şunları ekledi:

"Çinli turistlerin İstanbul'u keşfetmesi gerek. Çinliler bütün dünya başkentlerine yoğun ilgi gösteriyorlar. Hizmet altyapısını geliştirerek bu ilgiyi üzerimize çekmemiz gerekli. Zaman içerisinde bunun gerçekleşeceğini çok iyi biliyorum. Türk Hava Yolları (THY) Çin'e karşı çok ilgili, çok daha fazla uçuş yapmak istiyor. Ayrıca Çin'in başlatmış olduğu Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu projenin Türkiye'deki ayağını çok iyi bir biçimde planlamak gerekli. Türkiye ve Çin'in yakınlaşmasındaki en önemli rolü, sanat ve kültür etkinlikleri oynamalı. Türkiye ve Çin, karşılıklı bilgi alışverişi içerisinde olmalı. İş dünyasının geliştirilmesi konuları da sanat ve kültür ortamları içerisinde konuşulmalı."