Türkiye'de siyasetten kopuk bir futbol yok

Türkiye'de siyasetten kopuk bir futbol yok

Hüseyin Şuekinci'nin hazırlayıp sunduğu Spor Hikâyeleri'nin bu haftaki konuğu, Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin oldu.

Mesleğe Aydınlık dergisinde başladığını belirten Aytunç Erkin, o yıllarda sendika haberlerinden, istihbarat, spor haberlerinden kültür sanata, akla gelebilecek her türlü haberi yaptığını, bu sürecin kendisini büyük bir tecrübe kazandırdığını söyledi.

Futbolu sadece hobi olarak görmediğini, çok sevdiğini vurgulayan deneyimli gazeteci, Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin (TSYD) kurucularından Doğan Koloğlu ile tanışmasının kendisi için bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

"EŞİME YILLAR ÖNCE SÖYLEDİĞİM YALANIN ACISINI HÂLÂ ÇEKİYORUM"

Eşi Burçak'ın Galatasaraylı olduğunu ve futbolu sevmediğini belirten Aytunç Erkin, hayat arkadaşıyla ilk tanıştıklarında yaşadığı bir anısını paylaştı: "Burçak, bir gün bana 'Maç seyreder misin?' diye sordu. Ben de kendisine 'Yok ya. Ara sıra Fenerbahçe'nin derbi maçlarını ve denk gelirsem Avrupa kupasını maçlarını izlerim.' dedim. Çünkü eşim futbolu sevmiyor, onu kaybetmemek adına böyle bir yola başvurdum. Eşim yıllardır bunu başıma kakar. Maç izleyeceğim zaman 'Derbi mi?' diye sorar, ben de 'Yok değil.' dediğim zaman o da 'Sen bana ilk tanıştığımızda sadece derbileri izlerim demiştin, o nedenle izleyemezsin.' der. Kaldı ki, sadece Fenerbahçe'nin değil, hangi maçı görsem izlemek isteyen biriyim. 16 yıl önce söylediğim bir yalan nedeniyle bunun acısını hâlâ çekiyorum."

TÜRKİYE'DE SİYASETTEN KOPUK BİR FUTBOL YOK

Türkiye'de siyasetçilerin başta futbol olmak üzere, spor branşlarına müdahale ettiğini dile getiren Erkin, buna gerekçe olarak da siyasilerin oy potansiyeli olan taraftarlar gözünde sevimli gözükmek istemelerini gösterdi. Bürokratların, emniyet mensuplarının, askerlerin bile dört büyüklerle içli dışı olduğunu hatırlatan Erkin, "Bu yüzden siyaset futbolla keşke iç içe olmasa. Özerk olsa keşke." diye konuştu.

SİYASET SPORA KARIŞMASA KUTUPLAŞMA OLMAZ

Aytunç Erkin, siyasetin hakeme, federasyona ve Merkez Hakem Kurulu'na (MHK) karıştığını kaydederek, "Özellikle futbolda gerçek manada özerklik olması durumunda 'hem futbol hem de siyaset kazanır'. Bunun gerçekleşmesi durumunda taraftarlar birbirleriyle daha sağlıklı iletişim kurabilir." dedi.

FENERBAHÇE VE AZİZ YILDIRIM NEDEN HEDEF ALINDI?

Kaleme aldığı "Sarı-Lacivert Öfkeli Adam: Aziz Yıldırım" adlı kitabında 3 Temmuz Şike Süreci'ne dair önemli tespitlerde bulunan Aytunç Erkin, Spor Hikâyeleri'nde o sürece nasıl gelindiğini, FETÖ'nün taleplerini kabul etmeyen Aziz Yıldırım'a ve başkanı olduğu Fenerbahçe kulübüne karşı yürütülen kumpaslara dair çarpıcı açıklamalar da yaptı.

"FUTBOL ASLA FUTBOL DEĞİLDİR" SÖZÜ AZİZ YILDIRIM VE FENERBAHÇE GERÇEĞİNDE ORTAYA ÇIKTI

3 Temmuz sürecinde gazetecilerin "aman ucu bize de dokunur" korkusuyla bir şey yazamadığına dikkati çeken Aytunç Erkin, Aziz Yıldırım'ın, "Şike Davası"nın siyasi amaçlı bir dava olduğunu yıllar önce söylediğini bildirdi. 3 Temmuz 2011 Şike Süreci'nde ve 2013'te Gezi Olayları'nda yaşananlara atıfta bulunan Erkin, bu süreçte farklı takımlara gönül veren taraftarların kenetlediğini belirterek, "Bütün bunlar kendiliğinden oldu. Biz, futbola niye futbol olarak bakamıyoruz. İşte bu yüzden bakamıyoruz. 'Futbol asla futbol değildir'in sloganı aslında Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe gerçeğinde ortaya çıktı. Kimse kompleks yapmasın. Farklı renklerdeki bütün dostlarıma söylüyorum ki, meseleleri sadece taraftarlık üzerinden değil,  gerçekler üzerinden okuyalım." ifadelerini kullandı.

ALİ KOÇ VE FENERBAHÇE YÖNETİMİNİN ÖNÜNDE BÜYÜK BİR GÖREV VAR

Şike Davasın'da yeniden yargılamada da beraat çıktığını anımsatan Erkin, "Artık bitti bu iş. Şimdi Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a ve yönetimine düşen büyük bir görev var. Fenerbahçe'ye büyük kayıplar yaşatan Şike Süreci'yle ilgili, ucu nereye dokunursa dokun davalar açılmalı. Bugünden itibaren yapılacak şey bunun hukuki alt yapısının oluşturulmasıdır." diye konuştu. 

LİNÇ SÜREÇLERİ BİR DAHA YAŞANMAMALI

Şike, Ergenekon ve Balyoz davalarının devam ettiği günlerde yaşanan linç süreçlerine de değinen Aytunç Erkin, "Arkadaşlarımız ya hapse atıldı, ya işsiz bırakıldı, süründürüldü, içeride ölenleri biliyoruz. Bugün o taktikler devam etmemeli, o süreçler bir daha yaşanmamalı." açıklamasını yaptı.

Sözcü Gazetesi Yazarı Aytunç Erkin, benzer şeylerin yaşanmaması adına çok dikkat etmek gerektiğinin altını çizerek, konuyla ilgili aydınlanmak isteyenlere birçok kitap önerisinde bulundu.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/IlxAwbAAy4I