Türkiye, ABD yaptırımlarına karşı ne yapmalı?

Türkiye, ABD yaptırımlarına karşı ne yapmalı?

Gazeteci-Yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve dünya gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Türkiye'ye uygulanacak olan CAATSA'nın "ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası" teknik olarak nedeninin Rusya'dan alınan S-400'lerin olduğunu belirten Güller, "Fakat teknik nedenin dışında bundan daha derin olduğu kabul görüyor. Çünkü Türkiye-ABD arasında S-400'lerden önce de pek çok sorun başlıkları vardı. S-400'leri çıkardığınızda da bu sorunlar durmaya devam ediyor. Öte yandan, S-400'leri aktif etmeye bir başka ülkeye gönderse ve hatta toprağa gömse, Türkiye ile ABD arasında hiçbir sorun kalamayacakmış gibi bir algı oluşturuluyor. Bu doğru değil. Türkiye-ABD ilişkileri S-400'lerden bağımsız olarak pek çok sorun başlıklarıyla dolu. Teröre destek, Doğu Akdeniz, Irak, Suriye ve hatta Karadeniz gibi başlıklar var. Bu aslında şu demeye geliyor; Türkiye ile ABD, S-400'lerden bağımsız sorunlar listesine sahip olduğu için S-400 konusunda Türkiye geri adım atsa bile mesele çözülmeyecek. Dolayısıyla buradan çıkacak teknik sonuç; Türkiye S-400 konusunda kesinlikle geri adım atmamalı. Buradan çıkacak ikinci sonuç da şu; S-400 sorunların kaynağı değil, sorunların sonuçlarından biri." dedi.

ABD DIŞ POLİTİKADA YAPTIRIMI BİR SİLAH GİBİ KULLANIYOR

ABD tarafından yapılan yaptırımların gittikçe dünyanın sorunu olmaya başladığına dikkati çeken Mehmet Ali Güller, "Bu yaptırım meselesi sadece Türkiye'nin sorunu değil, gittikçe dünyanın sorunu olamaya başladı. Daha bugün Amerika'nın Sesi'nde 'ABD, merkezi Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) bulunan bazı şirketlere, İran'ın petrokimya ürünlerinin satışını desteklemeleri nedeniyle yaptırım kararı aldı.' haberi vardı. Sudan kısa süre önce bir gecede 'teröre destek veren ülkeler' listesinden çıkarıldı. Çünkü ABD baskısıyla İsrail'le normalleşme kararı aldığı için bu listeden çıkarıldı. Aslında 'teröre destek veren ülkeler' listesi gibi gerçekçi olmayan bir liste de ABD'nin bir yaptırım listesi. Yani o ülkeleri buralara alarak yaptırım uygulamış oluyor. Bu yıl içinde yine ABD, 13 ülkenin vatandaşına ve şirketlerine yaptırım kararı almıştı. Neden? Bu 13 ülkeye ait firmaları İran'ın füze programına destek verdiklerini iddia ederek yaptırım kararı alıyordu. Öte yandan, İran'a uzun zamandır ekonomik ambargo uyguluyor. Bu aslında bir insanlık suçu. Bu ambargo ile kendi müttefiklerini ambargoya zorlayarak İran halkının en basitinden sağlık ekipmanlarına ulaşımını engelliyor ki, bu ciddi bir insanlık suçudur. ABD, Venezuela'da yaptırım uyguluyor. Neden uyguluyor? Önce Chavez'i sonra da Maduro'yu devirmek istedi ama başaramadı, eline yüzüne bulaştırdı. ABD, Venezuela halkını ekonomik bir darboğaza alıp kendi hükümetine kışkırtabilmek için Venezuela'ya ambargo uyguluyor ve ötesinde korsanlık, hırsızlık yapıyor.  ABD, Venezuela'nın petrolüne, bankadaki parasına al koyuyor. Bu uluslararası hukuk suçu. Diğer yandan da Küba'ya Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne (KDHC) Çin'e çeşitli yaptırımları var. Sadece bunlarla mı sınırlı? Hayır. ABD, Kuzey Akım 2 projesi nedeniyle Almanya'ya da yaptırım kararı aldı. Trump döneminde demir-çelik savaşı dediğimiz süreçte Avrupa Birliği'nin (AB) tamamına yaptırım uygulandı. Yani ABD dış politikada yaptırımı bir silah gibi kullanıyor." diye konuştu

İNCİRLİK VE KÜRECİK RADAR ÜSSÜ KAPATILMALI

Gazeteci Güller, ABD tarafından yapılan yaptırımlara Türkiye'nin neler yapması gerektiği konusunda ise şunları söyledi:

"Birincisi, Türkiye S-400'den vazgeçmeyi bırakın hemen hiç zaman kaybetmeden S-400'leri aktif hale getirmeli. İkicisi, Türkiye Kıbrıs Barış Harekâtı nedeniyle ABD'nin yaptırımlarına karşı İncirlik Üssü'nü kapatmıştı. O dönem iki kutuplu dünya vardı şimdi ise çok kutuplu bir dünya var. ABD'nin tek başına at oynatabildiği bir dünya yok, yeni bir dünya var. Dolayısıyla 40 yıl öncesine göre İncirlik Üssü'nü kapatabilmesi çok daha kolaydır. Üçüncü olarak, Kürecik Radarı kapatılmalıdır. Elbette Kürecik radarı ABD değil, NATO radarıdır ama bir NATO üyesinin ilk kez bir başka NATO üyesine yaptırım uyguladığı şartlarda, NATO üyelerinin bunun sonucunu görebilmesi için doğrudan mesaj verilmiş olur. Bütün bunlar dışında da yapılacak işler var. Türkiye ile ABD ilişkilerinde sorunlar ne ise o sorunların karşısında çözüm olabilecek işleri hızla başlatmak ve hızlandırmak. Bu çerçevede Ankara, Şam ve Kahire ile barışmalıdır. Türkiye, İran, Irak ve Suriye bu dört komşu arasında çeşitli konularda bir iş birliği modeli oturtulmalıdır. Türkiye'nin Astana Platformu'nu derinleştirmeli, kurumsallaştırmalı ve hatta genişletmelidir. Bunlar ABD'nin canını yakan gelişmelerdir. Bunlar hayata geçerse ABD'nin bölgede elini kolunu bağlayacak tablo oluşturacaktır."

Video Link: https://www.youtube.com/embed/ZzmUSZjbrTk