Türk bilim insanları koronavirüsü hakkında bilgi verdi

Türk bilim insanları koronavirüsü hakkında bilgi verdi

Çin Halk Cumhuriyeti'nde koronavirüsü (2019-nCoV) ile mücadele etkin şekilde sürüyor. Şu ana kadar ülke genelinde 9,776 kişi koronavirüsüne yakalanırken, ölenlerin sayısı 213'e yükseldi. Virüsün çıkış noktası olan Wuhan'da ise 1600 yatak kapasiteli iki hastanenin yapımına devam ediliyor. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Genel Sekreteri ve Merkezi Askeri Komisyon Başkanı Xi Jinping, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'na koronavirisün engellenmesi için mücadeleye katılma talimatı verirken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan etti.

Türkiye'de de konuyla ilgili farkındalık oluşturmak ve bilim dünyasına son gelişmeleri aktarmak için Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Bölümü tarafından "Yeni Koronavirüsü Konferansı" gerçekleştirildi. Prof.Dr. Emin Tekeli'nin moderatörlüğündeki konferansa tıp dünyasından çok sayıda akademisyen katıldı. Konferansta sunum gerçekleştiren Prof.Dr. Emel Türk Arıbaş, "Koronavirüsler soğuk algınlığından ciddi solunum yetmezliği dediğimiz bazı hastalıkları tetikleyebiliyor. Şu an gündeme gelen yeni tip koronavirüsü ise bu virüs ailesinin yeni üyesi. SARS ve MERS virüsleri de bu ailenin üyeleriydi." dedi.

"HAYVAN KÖKENLİ BİR VİRÜS"

Yeni tip koronavirüsünün Çin'deki bir deniz ürünleri pazarından yayılmaya başladığını söyleyen Arıbaş, "Bu pazarda kanunsuz şekilde satışa sunulan yabani hayvanlarında söz konusu olduğu ortaya çıktı. Korona virüsleri genellikle yaban hayvanlarından insanlara bulaşır. Yeni tip bu virüsün ise yüzde 96 yarasa kökenli olduğu biliniyor. Buradan ikincil bir hayvana oradan da insana geçtiği saptandı." açıklamasında bulundu.

BELİRTİLERİ NASIL ORTAYA ÇIKIYOR?

Virüsün semptomlarının kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğini aktaran Arıbaş sözlerine şöyle devam etti:

"Ateş, boğaz ağrısı, öksürük, titreme, göğüs ağrısı ve solunum sıkıntısı gibi bulgular ile başlıyor. Genelde orta ve ağır derecede klinik vakalar gözlemlenirken, bu hastaların yaşı aralığını 65 yaş ve üzeri kişiler oluşturuyor. Gençlerde ise daha hafif belirtiler ile hastalık atlatılıyor. Zaten şimdiye kadar koronavirüsü yüzünden ölen hastaların bir tanesi dışında hepsi 65 yaş üzerindeydi. Diğer kalan bir kişi ise 53 yaşında. Hastalığın seyrini yaş dışında, akciğer hastalıkları, organ yetmezlikleri, kanser ve diyabet gibi faktörlerde olumsuz etkiliyor. "

"KİŞİSEL HİJYEN VE MASKE KULLANIMI ÖNEMLİ"

"Hastalık insandan insana damlacık ve temas ile bulaşıyor. Öksürme ve hapşırma ile havaya saçılan damlalardan çok kolay bir şekilde virüs kapılabilir." diyen Prof.Dr. Emel Türk Arıbaş ardından şunları kaydetti:

"Hastalığın ilk vakalarında Wuhan'daki 16 sağlık personeline enfekte olduğunu gördük. Bu yüzden olası bir şüpheli vakada hastanelere büyük görev düşüyor. Şüpheli vakalarda hasta ayrı bir bölüme alınmalı oda havalandırma koşulları iyi olmalı. Diğer hastalar ile arasında en az 1 metre olmalı. Sağlık personeli maske ve koruyucu kıyafetler ile temasa geçmeli. Öte yandan sivil hayatta maske kullanımı hastalığı önleyen büyük bir etken. Kişisel hijyen ve ellerin en az 20 saniye süreyle yıkanması gerekiyor. Aynı zamanda orta düzey bir dezenfektan kullanımı virüsü engelleyebilir. Kesin bir tedavi yöntemi yok fakat çalışmalar sürüyor. Koronavirüsleri için uzun zamandır bir aşı çalışması sürüyordu. Kısa zaman yeni gelişmeler olacaktır. Virüsün Türkiye'de olup olmadığı ile ilgili sosyal medyada çok sayıda bilgi kirliliği yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı şüpheli vakaları yakından takip ederek gerekli açıklamaları yapıyor. Bu açıklamalar doğrultusunda şu ana kadar Türkiye'de yeni tip koronavirüsüne rastlanmadı."

Haber: Mehmet Emre Öztürk

Video Link: https://www.youtube.com/embed//iQP-ONNBBPI