Trump'ın seçim korkusu

Trump'ın seçim korkusu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, 19 Mart'ta yaptığı açıklamada Çin'in koronavirüs konusunda kendilerini geç bilgilendirdiğini iddia ederek, bir "yalan kampanyası" başlattı.

Trump yönetimi bu kampanya boyunca Çin'in "eksik sayı" açıkladığını iddia etmekten, "bilerek bu virüsün yayılmasını durdurmadığını" savunmaya kadar, hatta virüsün Çin'deki bir laboratuvarda üretildiğine kadar bir dizi suçlama yaptı.

YALANIN PANZEHRİ ARŞİVDİR

Trump ve ekibinin bu süreçte Çin'i hedef almak için ürettiği beceriksiz komplolar da, dile getirdiği pervasız yalanlar da ABD emperyalizminin utanmazlık tarihine eklendi.

Ve ABD elindeki medya gücü ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki "profesyonel" Amerikancıların propagandasıyla dünyayı bu yalanlardan hareketle Çin'e karşı kışkırttı.

Oysa Trump yönetimi ocak ve şubat ayı boyunca, bugün iddia ettiği ne varsa, tam tersini söylüyordu.

Ve yalanların panzehri arşivdir: Bugün arşivi açarak Trump'ın çok değil, birkaç ay önce neler söylediğini listeleyeceğiz:

TRUMP ÇİN'İ TAKDİR ETTİ

ABD'de ilk koronavirüs vakası 21 Ocak'ta görüldü. Ertesi gün Trump Davos'taydı ve ilk vakanın görülmesi nedeniyle şöyle dedi: "ABD'nin koronavirüse karşı bir planı var." (22 Ocak 2020).

ABD Başkanı Trump birkaç gün sonra, bir tweet atarak Çin yönetiminin virüsle mücadelesini övdü. Evet, yanlış okumadınız, bugün suçladığı Çin yönetimini övdü: "Çin, koronavirüsü sınırlandırmak için çok fazla gayret gösteriyor. ABD, Çin'in çabalarını ve şeffaflığını takdir ediyor. Bu çabalar işe yaracaktır. Özellikle Amerikan halkı adına Cumhurbaşkanı Xi'ye teşekkür ediyorum." (25 Ocak 2020).

Bundan iki gün sonra da Trump "Virüs konusunda Çin ile çok yakın iletişim içerisindeyiz." dedi (27 Ocak 2020).

TRUMP: ÇİN İLE İŞ BİRLİĞİ YAPIYORUZ

ABD Başkanı Trump, sonraki hafta da koronavirüsle mücadele konusunda Çin'i övmeyi sürdürdü.

Trump, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda yaptığı üçüncü "ulusa sesleniş" konuşmasında, "Çin hükümeti ile salgın konusunda yakından çalışıyoruz ve iş birliği içindeyiz." dedi (5 Şubat 2020).

Trump, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile koronavirüs konusunda bir telefon görüşmesi yaptıktan sonra da şu tweet'i attı: "Cumhurbaşkan Xi, çok başarılı bir operasyona önderlik ederken süreci büyük bir disiplinle yönetiyor. Çin'e yardım etmek için yakın bir şekilde çalışıyoruz. Yönetimim, bu tehditten vatandaşlarımızı korumak için gereken tüm önlemleri aldı ve almaya da devem edecekler." (7 Şubat 2020).

Birkaç gün sonra Fox televizyonuna konuşan Trump, Çin ile iş birliğini sürdürdüklerini yineledi: "Çin ile yakından çalıştığımızı söyleyebilirim. Oraya en iyi uzmanlarımızı gönderiyoruz. Çin'in çok yakında virüsü kontrol altına alacağına inanıyorum. Nisan ayında havaların ısınmasıyla koronavirüs de bitmiş olur." (11 Şubat 2020).

TRUMP: ÇİN'İN RAKAMLARINA GÜVENİYORUZ

Bugünlerde Trump ve ekibi Çin'i eksik sayı açıklamakla suçluyor ama aslında bu konuda dün Çin'i takdir ediyorlardı.

Trump, koronavirüs konusunda 27 Şubat'ta düzenlediği basın toplantısında ABD halkına karşı riskin çok az olduğunu söyledi. Trump, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile görüştüğünü belirterek, "Xi çok çalışıyor. Çin'in bildirdiği rakamlara güvenebilirsiniz." dedi (27 Şubat 2020).

Bu süreçte Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien da Çin'i takdir ediyordu. O'Brien CBS'ye yaptığı bir açıklamada, "Çin geçmişteki krizlere göre kesinlikle daha şeffaf ve bunu takdir ediyoruz." diyordu.

TRUMP YALANLARA BAŞLIYOR

ABD'de koronavirüs nedeniyle ilk ölüm 29 Şubat'ta yaşandı. Ancak Trump hâlâ meseleyi ciddiye almıyordu. Demokratlar bu nedenle Trump yönetimini sert şekilde uyarıyordu.

Ardından mart ayının ilk iki haftasında ABD'de endişe büyüdü. Ölümler hızla arttı. Trump yönetimi ise hâlâ kamuoyunun beklediği ciddi önlemleri almıyordu.

Neticede ABD'de vaka ve ölüm sayıları çok hızlı yükseldi ve Trump yönetiminin süreci iyi yönetemediği ortaya çıktı.

Trump salgınla mücadeledeki başarısızlığını örtmek için yukarıda özetlediğimiz sözlerinin tam tersine bir şekilde Çin'i suçlamaya başladı. Topu Çin'e atarak durumu kurtarabileceğini savunan Trump, nisanda ABD salgının merkezi olunca, yeni yalanlar üretti.

TRUMP'IN SEÇİM KORKUSU

Kasımda yapılacak seçimlerin baskısını hissetmeye başlayan Trump, mayıs ayında ise yalanın dozunu artırdı. Öyle ki, bugün söylediği yalan, dünkü yalanını bile yalanlayabiliyordu!

Trump o kadar çaresiz ki, salgınla seçimleri bile ilişkilendirdi ve "Çin, kasım ayında seçimleri kaybetmem için elinden geleni yapıyor." dedi! Sanki Çin sırf Trump seçim kaybetsin diye virüs salgını başlatmıştı!

Öyle ki, oğlu Eric Trump bile "Virüs seçimden sonra sihirli bir şekilde çekip gidecek." diyordu (19 Mayıs 2020).

Acı ki Trump'ın bu çapsızlığının ve beceriksizliğinin bedelini Amerikan halkı, özellikle de siyahlar ve hispanikler, yani alt sınıflar ödüyor! Hem de canlarıyla…

Mehmet Ali Güller