Trump'ın Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararı desteklenmedi

Trump'ın Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararı desteklenmedi

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Altay Atlı, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Güne Başlarken programına konuk oldu.

Dr. Altay Atlı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın, Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Atlı, Paris İklim Anlaşması'nın altına imza atan 195 ülke olduğunu belirterek bu sayının neredeyse tüm dünya ülkelerine eşit sayılabileceğine dikkat çekti.

195 ülke içerisinde anlaşmadan çekilen tek ülkenin ABD olduğunu söyleyen Koç Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Atlı, şunları kaydetti:

"Trump bu anlaşmanın, ülkesindeki istihdamı etkilediğini ve gereksiz masraflar çıkardığını söylüyor. Aynı zamanda Trump'ın küresel ısınma diye bir şey olmadığı, bu durumun bir yalan olduğunu belirten ifadelerini de görmüştük. Dolayısı ile Trump bu süreci başlattı. Paris İklim Anlaşması'nın neyi amaçladığına bakacak olursak; bu yüzyıl sonuna kadar dünyadaki ortalama ısı artışının %2'lik bir dilimin üzerine çıkmamasını hedeflediğini görüyoruz. Tabii bu anlaşma bağlayıcı bir anlaşma niteliği taşımıyor. Sen gerekli uygulamaları yapmadın ve bunun sonunda sana yaptırım uygulanacak diye bir şey söz konusu değil. Her ülke kendi yol haritasını belirliyor. Şu ana kadar birçok ülke önemli adımlar attı, birçok ülke ise henüz bir şey yapmadı. Ancak tek çekilen ABD oldu."

CUMHURİYETÇİLER'İN BİLE TAM DESTEĞİNİ ALAMADI

Donald Trump'ın Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararının ABD içerisinde de desteklenmediğinin altını çizen Dr. Altay Atlı, "Araştırmalara batığımızda bu kararı desteklemeyenlerin oranının %70 olduğunu görüyoruz. Hatta Cumhuriyetçiler arasında bile %50 oranında destek görmüyor." diye konuştu.

ABD DÜNYAYI EN FAZLA KİRLETEN ÜLKELERİN BAŞINDA GELİYOR

ABD'nin Dünya'yı en fazla kirleten ülkelerin başını çektiğini söyleyen Dr. Atlı, sözlerine şöyle devam etti:

"Trump bu anlaşmanın üzerine çok fazla yük bindirdiğini ve bunun bir haksızlık olduğunu ifade ediyor. Ancak ABD dünyada yüksek miktarda karbon salınımına neden olan ülkelerin başında geliyor. Sanayi devriminden bu yana Batı dünyasının iklim değişikliğine olumsuz etkisi çok fazla ve bu durum göz ardı edilemez. Bundan dolayı bu durumun düzeltilmesi için sorumluluk almaları gerekiyor. Burada ABD'ye karşı haksızlık yapıldığını düşünmüyorum. Fakat şu an geldiğimiz nokta bu. Amerika'nın çekilmesi bir yıl içerisinde tamamlanacak. Bu durum, uluslararası anlamda küresel iklim değişikliğine karşı iş birliği konusunda ne ifade edecek? Bunu zaman gösterecek. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda küresel iklim değişikliğine kolektif bir çözüm getirmek giderek zorlaşıyor. Görüntü hiç iç açıcı değil. Aslında en önemli sorunlarımızdan biri iklim sorunu. Bu sorunlar daha da şiddetlenip, dünya çocuklarımız için giderek yaşanmaz bir hale geldiği zaman geriye dönüp bu günlere bakarak, ne kadar yanlış yapmışız diyeceğiz. Ne yazık ki oraya doğru gidiyoruz gibi görünüyor."