“Trump'ın en çok güvendiği konulardan biri ekonomiydi”

“Trump'ın en çok güvendiği konulardan biri ekonomiydi”

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesine yönelik düzenlenen gösteriler sürüyor. ABD'de protestolar dokuzuncu gününde devam ederken ülkede yayınlanan bir ankette, Amerikalıların yüzde 64'ünün, ülke geneline yayılan George Floyd protestolarına olumlu baktığı ifadesi yer aldı. Yüzde 55'i ABD Başkanı Donald Trump'ın tavrını uygun bulmadığını aktarırken, sadece üçte biri Trump'ın yaklaşımını onayladıklarını bildirdi.

İstinye Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aylin Ünver Noi, ABD'deki son durumu CRI Türk Türkiye'ye değerlendirdi.

Doç. Dr. Aylin Ünver Noi, yaşananların yıllardır tarihsel olarak süregelen zaman zaman da protestolarla kendini gösteren bir sorun olduğunu ancak bu sorunun Trump yönetimi ile başlamadığını söyledi.

"AMERİKA ÖZGÜRLÜKLER VE EŞİTLİKLER ÜZERİNE KURGULANMIŞ BİR ÜLKE"

Amerika'nın özgürlükler ile eşitlikler üzerine kurgulanmış bir ülke olduğunu ve bunun Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi'nde de net şekilde ifade edildiğini belirten Doç. Dr. Ünver Noi, "Baktığımızda bunu hazırlayan Thomas Jefferson'ın bile bir köle sahibi olduğu ve o dönemde 13 kolonide de kölelik durumunun serbest olduğunu göz önünde bulundurursanız bu Amerika'nın tarihsel geçmişinden gelen gelişmelerin de bir neticesi olarak gözlemlenebilir. Çünkü Abraham Lincoln iç savaşı kazanıp 1865 yılında Afrika kökenli Amerikalıların özgürleştirilmesini sağlamış ve yasal anlamda bir özgürlük kazandırmış olsa da bu Amerikan toplumu tarafından benimsenme konusunda sıkıntıları olan bir süreci de getirmiştir." dedi.

"Yasal ırksal ayrımcılık belki kalkmıştır ama fiilen bunun değişmediğini dönem dönem Amerika yaşadığı protestolar ve ayrımcılıklarla görmüştür." açıklamasını yapan İstinye Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aylin Ünver Noi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunu 1968 ayaklanmalarından tutun da yakın geçmişte 2014-2015'te de Amerika yaşadı. Bu dönem 'Obama' dönemidir yani siyahi başkan ABD'nin başında olduğu dönemde de Amerika bunları yaşadı. İki ay önce bir siyahi vatandaşa karşı beyazların yapmış olduğu silahla öldürme girişimi vardı bunun sonucunda da yakalanma olmadı, şu an süreç devam ediyor. Böyle örnekleri çoğaltabiliriz. Polis şiddetinin dışında da ırkçılığın halk düzeyinde olduğu bir süreç ki, bu tarihsel olarak uzun yıllardır olan zaman zaman birtakım olaylarla gündeme gelen bir süreç. Bunun bir günde halledilmesi ya da yalnızca Floyd'u öldüren polislere uygulanacak cezai yaptırımlarla sonuca varılması çok da olası gözükmüyor. Daha fazlasının yapılması gerektiğini düşünüyorum."

"TRUMP'IN EN ÇOK GÜVENDİĞİ KONULARDAN BİRİ EKONOMİYDİ"

ABD'deki seçim sürecine de değinen Doç. Dr. Aylin Ünver Noi, Covid-19 salgını olmadan önce Trump'ın en çok güvendiği konulardan birinin ekonomi olduğunu ve ülkede işsizlik oranının çok düşük seviyede bulunduğunu hatırlattı. Salgınla ekonominin ciddi ölçüde etkilendiğinin altını çizen Doç Dr. Ünver Noi, "İşsizlik oranları çok arttı. Tabii bir de sağlık sistemindeki mevcut sorunların daha da göz önüne çıkmasına neden olan bir dönem oldu. Öte yandan toplumda adaletsizlik içerisinde olan kesim hem ekonomik hem de sağlık açısından daha çok etkilendi. Ayrıca ölümlerin de o kesimleri daha fazla etkilediğini biliyoruz. Tüm bunların birleşmesiyle zaten sıkıntılı bir süreç içindeyken bu olayların da eklenmesiyle Amerika'da kriz iyice derinleşmiş gözüküyor." diye konuştu.

"BU DURUMUN ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMLER ÜZERİNDE ETKİSİ OLACAKTIR"

"Ayaklanmaların vandalizme dönüşmesi sonucu ekonomiyi etkileyecek bir durum ortaya çıkıyor." diyen Doç. Dr. Ünver Noi, şunları kaydetti:

"Tabii bu durumun önümüzdeki seçimler üzerinde etkisi olacaktır. Bunu avantaja dönüştürmeye çalışan bir yönetim olduğunu görüyoruz. Bazı argümanlar var, Trump'ın Covid-19 mücadelesindeki başarısız durumunu ayaklanmalarla ve bunlara karşı uygulayacağı hukuk ve düzen kampanyası ile kendi lehine çevirme girişiminde olduğu yönünde. Özellikle Nixon'ın 1968'deki uygulamalarını örnek gösteriyorlar ve Trump'ın bundan kazanım sağlamaya çalıştığı söyleniyor. Durum çok karmaşık ve eyaletler vandalizme dönüşen protestoları durduramazlarsa federal yönetim askerlerini sahaya çıkaracağını bildirdi ki, bilindiği üzere Washington DC'de askerler çıkarıldı." ifadelerini kullandı.

İstinye Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aylin Ünver Noi, bir sonraki adım olarak Second Amendment'ın uygulamaya konmasının belirtildiğini ve bunun Amerikan vatandaşlarının kendini koruması için silahlarını kullanabilme hakkı veren bir yasa olduğuna dikkati çekerek, "Bunların dillendirilmesi, 'acaba gerçekten hukuk ve düzen mi olacak yoksa bu durum daha da karmaşıklaşıp ABD'de bir iç savaşa mı neden olacak?' kaygılarına yol açabiliyor. Protestoların bugün ve dün itibarıyla şiddetini azaltıp daha barışçıl hale döndüğünü görüyoruz. Floyd'un öldürülmesi ile ilgili alınan birtakım kararlar da var, bu süreçte nereye doğru gideceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Haber: Tuğçe Akkaş