“Trump henüz silinmiş değil”

“Trump henüz silinmiş değil”

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yaşanan Kongre baskınıyla birlikte, dünya kamuoyunda ülkenin geleceğine yönelik ciddi endişeler hâkim olmaya başladı. Uluslararası ilişkiler uzmanları, ABD Başkanı Donald Trump'ın seçimleri, Demokratların adayı Joe Biden'a kaybetmesiyle başlayan hileli seçim tartışmaları sonucunda, ABD demokrasisinin ağır yara aldığını belirtiyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Emeritus Prof. Dr. İlter Turan, CRI Türk'te Tuğçe Akkaş'ın hazırlayıp sunduğu "Manşet" programına konuk oldu. Turan, ABD'deki Kongre baskını sürecini ve sonrasında yaşananları değerlendirdi.

ABD'DE KUTUPLAŞMA HİÇ BU KADAR ARTMAMIŞTI

ABD siyasal sisteminin yerleştiği tarihlerden itibaren böyle bir Kongre işgalinin yaşanmadığını hatırlatan Prof. Dr. İlter Turan, ABD vatandaşlarının hiçbir zaman bu dönemde olduğu kadar kutuplaşmadığını bildirdi.

Kongre baskınının "elebaşılığının" seçimi kaybetmiş bir başkan tarafından yapılmasının ABD'nin kurulu düzeninde sarsıntıya neden olduğunu aktaran Prof. Dr. Turan, "İnsanlar inanmakta güçlük çektikleri bir olayla karşı karşıya kaldılar. Kısa vadeli olarak başkanın görevini bırakması ya da azledilmesi, uzun dönemde de bunun bir daha tekerrür etmemesi için ne gibi tedbirler alınması gerektiği üzerinde çalışacaklardır." diye konuştu.

POPÜLİST LİDERLER EKONOMİK VE SOSYAL SORUNLARLA ORTAYA ÇIKIYOR

Popülist liderlerin son yıllarda öne çıktığını söyleyen İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlter Turan, sadece Avrupa ve ABD'de değil, Brezilya ve Arjantin'de de popülist liderlerin güç kazandığına dikkati çekti.

Popülist liderlerin gücünü kaybetmesinin, popülist liderlere güç katan ekonomik ve sosyal sorunların çözülmesiyle sağlanabileceğinin altını çizen Prof. Dr. İlter Turan, "ABD'de de bu tür bir olayın tekrar etmemesi için tedbirler alınacaktır. Tamamen ortadan kalması, popülist dalgaya katılan insanların yaşadığı sosyal ve ekonomik sorunların giderilmesiyle mümkün olacaktır." dedi.

TRUMP İÇİN NASIL BİR AZİL SÜRECİ İŞLEYEBİLİR?

ABD Başkanı Trump'ın azil sürecinde, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin talebinin, ABD anayasasının 25. maddesi gereği başkanın görevini yapmasında sakınca olması halinde işleyeceğini hatırlatan Prof. Dr. İlter Turan, bunun yaşanması için başkan yardımcısı ve kabinenin diğer üyelerinin ortak karar vermesi gerektiğini bildirdi.

"Azil sürecini işletmek için yeterince süre kalmamış gibi görünüyor." ifadesini kullanan Prof. Dr. Turan, sözlerine şöyle devam etti:

"Deniliyor ki, 'Temsilciler Meclisi, başkanın azline karar versin, yargılama süreci başkanın görevini bırakmasından sonra da uygulamaya sokulabilir.' Başkan Donald Trump, görevini bıraktıktan sonra dokunulmazlık kalkanı altında olmayacaktır. Bu nedenle görevi yaparken gerçekleştirdiği eylemlerden sorumlu tutulmasının kapısı açılabilir. Burada sadece ABD Adalet Bakanlığının soruşturma açması değil, Trump'ın bazı eylemlerinden ötürü eyalet bazında da yargılanması mümkün olabilecektir. Bu son icraatıyla ilgili olmamak kaydıyla, Trump hakkında birtakım dosyalar da başkan olmadan önce yaptığı işler dolayısıyla askıdadır. Bunların da işleme konulması ve yaptığı bazı işlerin hesabını vermek için mahkemeye çağrılması söz konusu olabilecektir."

"TRUMP HENÜZ SİLİNMİŞ DEĞİL"

ABD Başkanı Donald Trump'ın başkanlığının son günlerinde yalnız kaldığı tartışmalarına da değinen İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlter Turan, aklı başında herkesin Trump'ın son günlerde yaptıklarını kabul etmediğini dile getirdi.

Olumsuz tepkilere karşılık, Trump'ın seçmen kitlesinin ise henüz Trump'ın yanlış bir iş yaptığını kabullenmediklerini vurgulayan Prof. Dr. Turan, "Başkan Trump'ın yaygın bir seçmen kitlesi olduğu sürece bu destekten yararlanarak, onun eteklerine tutunarak mevki sahibi olmak isteyenler her zaman bulunacaktır." açıklamasını yaptı.

ABD'deki kaosun devam edip etmeyeceğinin henüz tam olarak bilinmediğini ifade eden Prof. Dr. İlter Turan, "Trump, bir türlü vazgeçmek bilmiyor. Bir sonraki dönem göreve dönmek için tahripkâr bir çizgi izleyecektir. Yargı yoluyla belki Trump'ın bir daha seçilmesi söz konusu olmayabilir. Cumhuriyetçi partinin popülist olmayan kanadı, partiden bir ayrışmaya yol açarak, Trump'ın seçmen bazını daraltabilir. Trump, henüz silinmiş değil." değerlendirmesinde bulundu.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/COPgYmoF00c