“Trump halkını sırtından bıçaklıyor”

“Trump halkını sırtından bıçaklıyor”

Amerikalı filozof, dilbilimci ve tarihçi Noam Chomsky, 92 yaşında olmasına rağmen pandemi günlerini hayli yoğun çalışmayla geçiren entelektüellerden biri, belki de başlıcası. Salgın başladığından bu yana sık sık röportaj yapıp demeç veren, makaleler yazıp neden-sonuç ilişkisini analiz eden Chomsky'nin şu günlerde en çok ilgi duyduğu konular doğal olarak kendi ülkesi ABD'de olup bitenler ve Donald Trump'ın halleri.

Bugüne kadar düşünsel ve politik açıdan pek çok tartışmalı şey söylemiş olsa da Chomsky'nin Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Covid-19 karşısında aciz kalmasına dair vurguları baştan aşağı doğru. ABD'yi özellikle sağlık politikaları açısından adeta topa tutup yerden yere vuran Chomsky son olarak şu saptamada bulundu: "Trump bu yüzyıldaki en büyük sağlık felaketiyle mücadele sürecinde kendisini kurtarıcı olarak gösterme gayreti içinde ama bunu beceremiyor ve halkını sırtından bıçaklıyor."

Trump'ın yaşanan felaketi önümüzdeki Kasım ayında yapılacak seçimler için fırsata dönüştürmek isterken aslında on binlerce Amerikalının ölümünün ana sorumlusu haline geldiğini ifade eden Chomsky ekliyor: "ABD yönetimi kendi halkına karşı işlediği suçu gizlemek için dünyanın dört yanında günah keçisi arıyor."

Noam Chomsky'nin yakın süre içinde neler dediğini, neler yazdığını şöyle bir anımsayalım:

"TRUMP O SIRADA GOLF OYNUYORDU"

-ABD'nin küresel salgın karşısındaki başarısızlığının ardında bizzat liberal kapitalizm yatıyor.

-Salgının ortaya çıkışı sürpriz değildi ama öte yandan ABD'deki büyüklüğü ve ABD'nin krize müdahalede en kötü sicile sahip olması da hiç şaşırtıcı değil.

-Değişik ülkeler salgına karşı değişik önlemler aldılar, farklı yöntemler uyguladılar, bazıları başarılı bazıları başarısız oldu ama içlerinden biri en kötüsüydü, o da biziz. ABD, Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) doğru dürüst veri bile sağlayamayan tek büyük ülke.

-Salgının ABD'de felaket tablosu oluşturmasının arka planında tam anlamıyla skandal denilebilecek kepaze haldeki sağlık sistemi var. Beyaz Saray'dakiler de durumu daha vahim hale getirmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar.

-Yetkililerimiz uyarılara rağmen "Gelecekteki bir felaketi önlemenin kâr getirmeyeceğini" düşündüler.

-Çin, 2019 Aralık ayının sonunda DSÖ'yü pnomani benzeri semptomları olan bilinmeyen bir hastalık konusunda bilgilendirdi ve virüsün gen dizilimini paylaştı. ABD istihbarat birimleri salgın konusunda Beyaz Saray'ı uyardı ama Trump muhtemelen golf oynamakla meşguldü.

-Trump, ABD'nin içinde bulunduğu durum nedeniyle Çin ve DSÖ'yü suçlayarak kendisini kurtarmak için günah keçisi arıyor.

KÜRESEL SALGINININ MERKEZİ ABD

-Trump geçen şubat ayında açıkladığı bütçede Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi başta olmak üzere ülkedeki sağlık kurumlarına ayrılan destek payını azaltmakta sakınca görmedi.

-Solunum cihazı eksikliği kapitalizmin zalimliğinin göstergesidir. En iyi hastanelerde bile temel sağlık malzemesi eksikliği yaşandı.

-Çin salgını kontrol altına almış görünüyor, ABD ise şu anda küresel salgının merkezi konumunda.

-Covid-19 krizi atlatılacaktır ancak çok ağır ve dehşet verici bedeller ödenecek, bu bedeli de özellikle yoksullar ve koruma altında olmayanlar ödeyecektir.

-Trump yeniden seçilirse bu kelimelerle tarif edilemeyecek bir felaket olur. Bu, Amerikan halkı ve dünya için fazlasıyla yıkıcı olmuş politikaların süreceği, hatta belki de daha hızlandırılacağı anlamına gelir.

-O kadar çok ve o kadar hızlı yalan söylüyorlar ki gerçekler kayboluyor.

ABD'nin en seçkin ve üretken akademisyenlerinden, binlerce makaleye ve 120 kitaba imza atmış Prof. Noam Chomsky'nin düşünceleri özetle bu şekilde. Bunları, "Cumhuriyetçi" Trump'a karşı bir "Demokrat" seçmen olarak söylemediği, sisteme tümüyle dışarıdan ve eleştirel gözle baktığı da çok açık.

Bana sorarsanız 92 yaşındaki Chomsky, 74 yaşındaki Trump'tan her açıdan çok daha sağlıklı görünüyor!

Tunca Arslan