Tip 2 diyabetin nedeni “anksiyete” olabilir!

Tip 2 diyabetin nedeni “anksiyete” olabilir!

CRI Türk Türkiye'de yayınlanan "Doktorla Randevu" programına konuk olan Uzman Klinik Psikolog Emel Aner Aktan, "anksiyete" ile ilgili bilgiler verdi.

Anksiyetenin ana duygusunun korku ve kaygı olduğunu belirten Aktan, "Bunlar insani duygular ama altında bir neden yokken kaygı ve korku durumu devam ediyorsa bu anksiyete bozukluğu durumudur." ifadelerini kullandı.

Toplumda her 5 kişiden birinde anksiyete olduğunu, her 3 kişiden birinin uzmana başvurduğunu ve kadınlarda iki kat daha fazla görüldüğünü söyleyen Uzman Klinik Psikolog Emel Aner Aktan, anksiyete belirtilerini ise; 6 ay süreyle sürekli nedensiz bir korku, kaygı, terleme, ağız kuruluğu, kaslarda gerginlik, uyku problemleri, sık idrara çıkma, titreme nöbetleri, huzursuz bacak sendromuna benzer kaslarda gerginlik olarak sıraladı.

ANKSİYETE, TİP 2 DİYABETE DAVETİYE ÇIKARIR

Tip 2 diyabet hastalarının bu probleminin altında büyük olasılıkla anksiyete olduğuna dikkat çeken Aktan, "Vücudumuzda HPA aksı denen bir şey var. Beynimiz; anılarımızda kalan veya gördüğümüz, duyduğumuz şeyleri, 'tehlikelidir ya da tehlikeli değildir' diye grupluyor. Kötü olan bir şey karşımıza çıktığı zaman da hemen Hipotalamus (anılarla ilgili bir bölge) beyni tarıyor. Diyor ki; bu tehlikeli… Hipotalamus, bunun tehlikeli olduğunu hatırlayınca da vücut alarma geçsin diye hipofiz bezini uyarıyor. Bu hipofiz bezinin verdiği sinyal ise adrenal beze gidiyor ve orayı da uyarıyor. Daha sonra kortizol salgılanıyor. Bu sefer karaciğer de bununla baş edebilmek için insülin salgılıyor. Dolayısıyla anksiyete durumunda sürekli insülin salgılandığını düşünürsek bu da tip 2 diyabeti ortaya çıkarıyor." açıklamasında bulundu.

Uzman Klinik Psikolog Emel Aner Aktan, "Tip 2 diyabeti olanlar tabi ki tedavi alsınlar ancak bu sorunun kökenini çözmek için de psikologdan yardım almaları gerekir." dedi.

Haber: Tülin Tonkuş

Video Link: https://www.youtube.com/embed/pKywSV1Jm6Q