Time dergisi Çin ve ABD liderliğini karşılaştırdı

Time dergisi Çin ve ABD liderliğini karşılaştırdı

Çin Halk Cumhuriyeti, geçen ay başkent Beijing'deki bir pazarda başlayan yeni tip koronavirüs salgının ikinci dalgasını da 328 yeni vaka ve kepenklerin kısmi olarak kapanmasına karşın kontrol altına almış gibi görünüyor.

Beijing'de 11 Haziran'da yeni bir salgının Fengtai bölgesinin Xinfadi toptan gıda pazarında tespit edilmesinin ardından sıkı test kampanyası uygulandı ve geçen hafta çarşamba günü sadece bir doğrulanmış, iki adet de asemptomatik vaka bildirildi. Yerelde yeni vaka ile karşılaşılmazken ülkede 56 gündür de yeni tip koronavirüs kaynaklı ölüm kaydedilmedi.

14 DEĞİL 28 GÜN KARANTİNA

Shanghai Huashan Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü, Zheng Wenhong, Çin kamu yayın kuruluşu CCTV'ye yaptığı açıklamada "Beijing deneyimi, Çin'in yeni yerel ya da ithal enfeksiyon dalgasına hızlı ve rafine bir yanıt üreteceğinin net örneği." ifadesini kullandı.

Yetkililere göre; toplamda 22 milyonun yaşadığı Beijing'de yeni tip koronavirüsün ikinci dalgası tespit edildikten sonra 7 milyon insan test edildi ve yayılımın engellenmesi için okullar, barlar ve güzellik salonları kapatıldı. Beijing'deki Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi 11 bölgede 47 vaka takibi yapıldığını ve kimi bölgelerde toptan karantinanın uygulandığı duyurdu. Yeni tip koronavirüsün ikinci dalgasının ilk kez Wuhan'da kayıt altına alınan benzerinden daha bulaşıcı olmasından korkan yetkililer bu kez enfekte olan kişiyle temas eden herkesin 28 gün kendini karantina altına almasını emretti.

ÇİN VE ABD ARASINDAKİ LİDERLİK UÇURUMU

Enfekte olan kişilerin sadece yüzde 5'inin 14 günden daha uzun süre kuluçka süresi yaşadığı hatırlanırsa bu tedbirin aşırı temkinli olduğu düşünebilir. Buna karşın alınan tedbir, bireyin üstüne kolektif çıkarı koyan ulusun karakteristik özelliği olarak yorumlanıyor.

Çin'deki liderlik Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile karşılaştırıldığında daha çarpıcı bir hal alıyor. Time dergisine göre, Çinli yetkililer, Xinfadi pazar yerini "savaş alanına" benzetip kendileri de savaş moduna geçerken ABD Başkanı Donald Trump ise çarşamba günü verdiği demeçte "virüsün ortadan kaybolacağını" iddia etti. Geçen hafta yayımlanan "Çin yeni tip koronavirüs ikinci dalgasını kayıp olmadan sadece 21 günde dindirmiş gözüküyor" başlıklı makalede, Trump'ın açıklamasının ardından ABD'de 52 bin yeni COVID-19 vakası ile yeni bir rekor kırıldığı hatırlatıldı.

Kaynak: CRI Türk Dış Haberler Servisi