TikTok ikinci bir Huawei vakası mı?

TikTok ikinci bir Huawei vakası mı?

Akademisyen Altay Atlı, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Ekonomi Basını" programına konuk oldu. Atlı, Çin ile ABD arasında son günlerde yaşanan sosyal medya platformu "TikTok" gerilimi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki gerilimde son günlerde TikTok'un konuşulmaya başlandığını hatırlatan Altay Atlı, " TikTok, Beijing merkezli ve bütün dünyada hızla yayılan bir sosyal medya platformu. ABD yönetimi TikTok'a bir engelleme getirebileceğini söyledi. Bundan da çıkış noktası olarak TikTok'u bir ABD firmaya satış olursa böyle bir engelleme olmayacağını belirttiler. Şöyle bir iddiada bulunuyorlar. TikTok'un ABD'de yaklaşık 100 milyon üyesi var. Bu üyelerin kişisel bilgileri Çin'in elinde. Bu da ulusal güvenlik için iyi bir şey değil. Ya biz bunu kapatırız ya da bu veriler buraya gelsin. Böyle bir yaklaşımları oldu. Çin'in de buna tepkisi oldu. Daha sonra Microsoft'un satın almak için girişimlerinin olduğunu öğrendik." dedi.

TikTok'un, Huawei gibi çok büyük bir stratejik özelliğinin olmadığını belirten Atlı, "TikTok, ülkeler arasında bir bağımlılık yaratmıyor. Avrupalılar '5G Konusunda Huawei ile anlaşamazsak kiminle yaparız?' diye düşünürken, gençler 'TikTok'tan video paylaşamazsak nereden paylaşabiliriz?' diye bir dertlerinin olduğunu düşünmüyorum. TikTok'un sahibi ByteDance firması tarafından baktığımızda da böyle bir durum söz konusu değil. ByteDance çok fazla Çin pazarında bulunmak istemeyen daha çok dünya pazarına açılmak isteyen bir firma. ByteDance CEO'sunun 'ABD'de yasaklanmamız söz konusu olacaksa satmak mantıklı olabilir.' açıklaması oldu. Hatta Çin'de ByteDance firmasını bu yüzden eleştirenler de var. Microsoft açısından baktığımızda da satış gerçekleşirse çok büyük tabanını geliştirmiş olacak. Öte yandan Microsoft, Çin ile arası iyi olan bir firma. Microsoft'un Çin'de yaklaşık 20 yıldır araştırma geliştirme laboratuvarı var. Microsoft'un beyninin bir parçası zaten Çin'de çalışıyor. Çin hükümeti ile çok da büyük sıkıntısı olmayan bir firma. Bu açıdan baktığımızda Microsoft açısından çok da pürüz olmayacak bir işlem gibi görünüyor." diye konuştu. 

Akademisyen Altay Atlı, "TikTok konusunda Çin ile ABD arasında ikinci bir Huawei vakası ile karşı karşıya değiliz. Tik Tok yüz milyonlarca kişi tarafından beğenilip kullanılıyor ama bunun Çin ile ABD arasındaki büyük stratejik mücadelede çok büyük bir çatışma unsuru olacağını açıkçası düşünmüyorum." diyerek sözlerini tamamladı.