“TFF, küme düşmeyi kaldırdığı gün futbolu düşünmediğini çok net ortaya koydu”

“TFF, küme düşmeyi kaldırdığı gün futbolu düşünmediğini çok net ortaya koydu”

Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu. Üstün, futbolda küme düşmenin kaldırılmasının yankılarını değerlendirdi.

Behçet Üstün, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) liglerde küme düşmeyi kaldırdıktan sonra üst lige terfi taleplerinin gelmeye başladığına dikkat çekerek, "Türkiye'nin hemen hemen her tarafından bu tip talepler geliyor. Yani küme düşmenin kaldırılmasında olduğu gibi terfi taleplerindeki argümanda doğrudan ya da dolaylı imalar yoluyla siyasi dayanaklara ait. Oy potansiyelinden bahsediliyor. Şehrin siyasi anlamadaki gücü bir şekilde belediye başkanlarından geliyor. Bu anlamda da TFF nedense sadece CHP'li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı'na cevap verdi. Diğer belediye başkanlarına hiç sesini çıkartmadı. Enteresan bir yapısı var TFF'nin. Bu arada kimsenin futbolu da düşündüğü yok. Varsa yoksa herkes kendi bekası ve kendi camiasının önceliklerine bakıyor. Tabii ki kulüp başkanları kendi camiasının çıkarlarını ön planda tutacaktır. Fakat TFF'nin önceliğinin Türk futbolu olması gerekiyor. Küme düşmeyi kaldırdıkları gün futbolu düşünmedikleri çok net ortaya koydular." dedi.

Liglerde takım sayısının artmasıyla birlikte oluşan duruma da değinen Üstün, "21 takımlı ligde 420 maç oynanacak. 22 takıma çıkarsa maç sayısı 462 oluyor. Bunun lojistik sorunlarının aşılacağı tamamen meçhul. Zaten yetersiz olan hakemlerle yeni iş yükü bindiği zaman daha da kötüye gideceği kesin. Yayıncı kuruluşa da bu olayın etkisi negatif olacaktır muhtemelen. Zira maç sayısının artması demek daha fazla ekipman daha fazla elaman ve daha fazla ulaşım vb.. giderler demek. Zaten zararda olduğunu iddia eden yayıncı kuruluş için bu maliyetlerinin nasıl çözüleceği ayrı bir muamma. Ligler 11 Eylül'de başlayacak ve 16 Mayıs'ta bitecek. Bu da 8 ay 5 gün demek totalde de 26 hafta sonu var. Oysa şu an 21 takımla 42 hafta oynanacak. Şimdiden 6 hafta bir fazlalığımız oluşmuş demek. Bunu haricinde milli maçlar, kupa maçları Avrupa kupası maçlarını da eklediğini zaman neredeyse hiç ara vermeksizin 3 günde bir maç yapmak gerekecek.  Buda sporcular için çok ciddi sorunlar yaşatacaktır." diye konuştu.

Behçet Üstün bu sezon yepyeni bir şampiyonunda ortaya çıkabileceğini ise şu sözlerle ifade etti:

"Elindeki oyuncuların verimini artıracak, takımın total değerini yukarıya çıkarabilecek teknik direktörler bu ortamda çok ciddi bir fark yaratacaklar. Çünkü hiçbir kulüp diğerlerinin kalite anlamında önüne çıkacak bir durumda değil. Belki de bu sezonun sonunda yepyeni bir şampiyon çıkacak ve yeni bir sürpriz olacak. Buna açık bir sezon. Aklını biraz kullanan biraz mantıklı yatırım yapan ve haddini bilen, oyun planını buna göre kuran takımlar sürpriz yapıp zirveyi rahatlıkla zorlayabilecek bir sezona giriyorlar. "