Teknoloji savaşları nereye doğru gidiyor?

Teknoloji savaşları nereye doğru gidiyor?

Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve teknoloji savaşlarında yaşanan son gelişimleri değerlendirdi.

Altay Atlı, teknolojinin bir yandan hızla gelişip günlük hayatı olumlu yönde etkilerken, bir yandan da ülkeler arasındaki jeopolitik rekabetin önemli bir unsuru haline geldiğini söyledi.

Atlı, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), Google firmasına, firmanın rekabet kanunlarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtığını belirterek, "Açıkçası bu kadar büyük ölçekli bir dava böyle büyük bir teknoloji firmasına en son 20 yıl önce Microsoft'a karşı açılmıştı. Bu gelişme tabii birdenbire olmadı. Uzunca süredir büyük teknoloji firmalarının piyasada tekelleşmeye gidip-gitmedikleri konusunda tartışmalar sürüyordu. Sadece Google ile alakalı değil, Facebook, Amazon ve Apple, gibi birçok firma için geçerli. Bu firmalar geçen aylarda Temsilciler Meclisi'ndeki Adalet Komisyonu'nda sahip oldukları piyasa gücünü nasıl kullandıkları ve tekelleşemeye gidip gitmedikleri koşunda ifade verdiler. Bütün bunların sonucunda Google ile ilgili yasal bir süreç başladı. Bunun doğal devamı olarak da diğer firmalarla ilgilide benzer yasal süreçleri de görebiliriz." dedi.

TEKNOLOJİ SAVAŞLARI NEREYE DOĞRU GİDİYOR?

Akademisyen Altay Atlı, Google ile yaşanan tartışmalarla ilgili akla iki sorunun geldiğine vurgu yaptı.

"Google 20 yıldır bu çalışmaları yapıyor." diyen Atlı, şunları kaydetti:

"Bahse konu olan tekelci davranışlar aslında daha önce de vardı. Örneğin, cep telefonu firmalarıyla yaptıkları anlaşmaları biliyoruz. Bu noktaya gelene kadar hiçbir sakınca olmadı, neden şimdi? Bu soru akla geliyor. İkinci olarak ise, bence asıl önemli olan konu da bu. Bir kere bu dava yıllardır sürecektir. Dünyadaki bu teknoloji, yazılım, aplikasyon, telekomünikasyon… Büyük bir değişim içerisinde. Bir taraftan teknoloji hızla gelişiyor burada yeni yeni imkânlar çıkıyor ve bu firmalar da en yeni teknolojileri kullanmak, tüketicilere sunmak ve rakiplerinden daima bir adım önde olmak zorundalar. Zaten Google ile ilgili yaşanan sürecin temelindeki konu bu. Bir yandan böyle bir durum var. Diğer yandan da siyasi ve jeopolitik konular üzerinden şekillenmekte olan durum var. Aslında böyle paradoks içerisinde olan bir yapıdan bahsediyoruz. Bütün bunlara şirketlere verilmiş olan yargı süreçlerini ekleyeceğiz. Bu şirketleri nasıl etkileyecek, uluslararası rekabeti ve bu alandaki teknolojik gelişimleri nasıl etkileyecekler? Bence önemli olan sonraki dönemde bunları takip etmek olacak. Bir yandan ABD ve Çin arasında ticaret savaşları, diğer ülkelerin de dâhil olduğu teknoloji savaşları, diğer yandan da büyük teknoloji devlerine karşı kendi ülkelerinde dâhil olmak üzere açılmış davalar ve yargı süreçleri. Bütün bunlar sektörü ilginç bir yere doğru sürüklüyor."