“Tarihte kadınlar vardı, hep var olacaklar”

“Tarihte kadınlar vardı, hep var olacaklar”

Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Avrupa'nın gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Hollanda yayımlanan "Güçlü Kadınlar" kitabı ile ilgili bilgiler veren Özkan, "Avrupa'da okullarda okutulan tarih kitaplarında tüm kahramanlar erkekti. Tarihteki kadın kahramanların isimleri kitaplarda fazla geçmedi. Hollanda'daki 3 ortaokul öğrencisi tarih öğretmenlerine bunun nedenini sordu. Öğretmen de o an bu gerçeğin farkına varıp üşenmeyip uzun süren bir araştırmanın içine girmiş ve yapılan tüm araştırmalar sonunda da geçen hafta 'Güçlü Kadınlar' adlı bir kitap yayımlandı. Bu kitap, ders kitabı değil ama ders kitabı olacak nitelikte tarihe ilişkin ilginç bilgiler var. Kitap sanıldığı gibi tarihte kadınların isminin olmadığı bilgisinin yanlış olduğunu kanıtlamış. Hollandalı öğretmen tarihe damga vurmuş çok sayıda kadının hayat hikâyesine ulaşmış ve şu sonuca varmış; 'Tarihte kadınlar vardı, hep var olacaklar ama bu zamana kadar yönetim erkeklerin elinde olduğu için ve tarihi de yazan erkeklerden oluştuğu için biraz da kıskançlıkla kadınlara hak ettikleri yer verilmemiş. Çünkü erkekler kadar hatta onlardan daha başarılı kadınların olduğu bir gerçek. Kültür-sanattan siyasete, ekonomiden bilime kadar dünyanın her yerinde birçok kadın bugüne kadarki süreçte insanlığın yaşamında etkili olmuş önemli başarılara imza atmış' ifadelerini kullanmış." dedi.

KIYAFETLERİN ZORUNLULUKTAN ALINDIĞI ANLAYIŞI YIKILIYOR

Avrupa'da moda devlerinin alışılmışın dışında bir uygulamaya imza attığını belirten Özkan, "Amerikalı ve Avrupalı dünyaca ünlü moda üreticileri artık ikinci el ürünleri pazarlamayı gündemlerine aldılar. İlk deneme Hollanda'da başlayacak sonra da diğer Avrupa ülkelerine yayılacak. Özellikle burnundan kıl aldırmayan ünlü markaların böyle bir işe gireceğini çoğu kimse beklemiyordu. Bu aslında kaçınılmaz bir zorunluluk. Bunun gerekçesi de artık sürdürülebilir moda anlayışının yerleştirilmesi. Çünkü özellikle küçük hatalar nedeniyle milyonlarca giysi çöpe gidiyor. Karbondioksit salınımı konusunda çevre için zararlı bir durum. Bu nedenle Hollanda başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde vergiler artırıldı. İşte bu yüzden de moda devleri çoğu birkaç kez giyinilmiş, sonra hevesi geçince kenara kaldırılan giysilerin çöpe atılmasını ortadan kaldırmak için ikinci el satışlarına başlayacak. Tüketicilerden alınan ürünler yeniden elden geçirilip daha düşük fiyatlarla tekrar satışa çıkarılacak. Çünkü Avrupa Birliği (AB) mevzuatına göre, moda üreticileri sadece ürettikleri ürünün satışından değil onun geri dönüşümünden de sorumlular. Bu nedenle kullanılmış ürün talebinin ikinci el sitelerine sızmasını önlemek için de böyle bir adım atma zorunda. İşin bir de ekonomik boyutu var. Çünkü özellikle Avrupa'da ikinci el satış siteleri artık giderek daha büyük pazara sahip olmaya başladılar. Son yapılan araştırmalarda da özellikle 18-20 yaş kuşağı için ikinci el kıyafet almanın doğal bir davranış biçimi olduğu, yaşamlarının önemli bir parçası olduğunu ortaya koyuyor. Yani kıyafetlerin sadece zorunluluktan alındığı anlayışının artık yıkıldığını gösteriyor." diye konuştu.