Tarihi misyon Chang'e-5 tamamlandı

Tarihi misyon Chang'e-5 tamamlandı

Haber: Mehmet Emre Öztürk

Çin'in Chang'e-5 görevi başarıyla Dünya'ya döndü. Ay yüzeyinden topladığı örnekler ile birlikte Kuzey Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'ndeki Siziwang Banner alanına perşembe günü başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Adını antik Çin ay tanrıçasından alan Chang'e-5, 24 Kasım'da Wenchang Uzay Merkezi'nden Uzun Yürüyüş-5 roketi ile fırlatılmıştı.

6 gün süren yolculuk ardından, 1 Aralık'ta Ay'ın 51.8 derece batı boylamı ve 43.1 derece kuzey enlemine başarılı şekilde iniş yapmıştı. Bu bölge Ay'da Oceanus Procellarum (Fırtınalar Okyanusu) olarak bilinen devasa bir lav ovası. Bilim insanlarına göre, Ay'ın bu yüzeyi eski bir magma denizinin kalıntılarını taşıyor. Bu bölgeden alınan örnekler, bilim insanlarının ayın kökenleri ve temelleri hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olacak.

Ardından sondaj çalışmalarına başlayan Chang'e 5, 4 Aralık'ta topladığı toprak örnekleri ile birlikte Ay yüzeyinden kalkış yaparak Dünya yörüngesine doğru yolculuğa geçti. 23 günlük misyon ardından araç Beijing saati ile 01.59'da başarılı şekilde yeryüzüne iniş yaptı.

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) Müdür Yardımcısı Pei Zhaoyu, getirilen örneklerin diğer ülkelerdeki bilim insanları ile de paylaşılacağı açıklamasını yapmıştı.

Pei, Çinli bilim insanlarının ay üzerinde bilimsel bir araştırma istasyonu inşa etme projesi üzerinde çalıştıklarını belirtirken, "Ay'da bilimsel keşifleri ve teknolojik deneyler için ortak bir platform sağlayabilecek uluslararası bilimsel araştırma istasyonunu kurmak için diğer ülkelerle iş birliği yapmayı planlıyoruz." dedi.

Kapsül inişin ardından başkent Beijing'de yer alan Çin Uzay Teknolojisi Akademisi'ne gönderildi. Akademi önünde toplanan çok sayıda vatandaş kapsülün gelişini kutladı. "Eve hoş geldin" pankartları ile kapsülün gelişini bekleyen vatandaşlar, geç saatlere kadar akademi önünden ayrılmadı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Chang'e-5 görevinin tam başarısından dolayı emeği geçen tüm ekibe tebrik mesajı iletti. Beijing Havacılık ve Uzay Kontrol Merkezi Genel Kurul Üyesi Wang Yong tarafından okunan tebrik mesajında Xi, "Olağanüstü başarılarınız her zaman ülkemiz ve halkımız tarafından hatırlanacak." dedi.