“Suriye ve Libya'da hareketlilik yeniden hızlandı”

“Suriye ve Libya'da hareketlilik yeniden hızlandı”

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Suriye ile Libya'daki son gelişmeleri değerlendirdi.

Suriye ve Libya'da hareketliğin yeniden hızlandığına dikkat çeken Özçelik, "Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Fırat'ın doğusunda faaliyetlerini yoğunlaştırırken oraya Türkiye'nin hiçbir müdahalesi olmasın, diye İdlib tarafında kontrol ettikleri gruplarla sorun yaratmaya başladı. Bu hep böyle oldu. Ne zaman ABD Fırat'ın doğusunda hamleler yaparsa İdlib'de de eşzamanlı Türkiye'yi, Rusya'yı ve Suriye'yi meşgul edecek yeni hareketlilikler ortaya çıktı. Türkiye'nin devriye yapan aracının yakınında bir patlama oldu ve bir askerimiz şehit oldu. Rusya saldırıyı Türkistan İslam Partisi'nin gerçekleştirdiğini açıkladı. Yani ABD kendi kontrolündeki Türkistan İslam Partisi, CIA kontrolünde Suriye'ye yerleştirilmiş gruplardan biridir. Bu Türkiye ile Rusya'yı Türkiye ile Çin'i sıkıntıya sokacak çalışmaların bir parçasıdır." dedi.

Türkiye ile Rusya'nın çok sıkı ikili ilişkide olduğunu belirten Özçelik, "Bu iş birliği hem Fırat'ın doğusunda hem de İdlib bölgesinde var. Bu ABD'yi ciddi bir şekilde rahatsız ediyor. ABD geçmişte Türkiye ve Rusya'yı karşı karşıya getirmek için çok sayıda provokasyon yaptı. İdlib'de neredeyse savaşma noktasına gelindi. Onlara şehit verdik Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'ye kurulmak istenen tuzağı gördü ve Putin ile Rusya'da görüşerek bu tuzak bozuldu." diye konuştu. 

Benzer bir durumun Libya'da da görülmeye başlandığını ifade eden Özçelik, "ABD, Libya'da çok sayıda kirli bilgi sızdırmaya başladı. 'Rusya'dan birçok uçak Hafter'e destek vermek için geldi. Rusyalı paralı askerler Hafter'in yanında şuralara buralara saldıracak' diye. Rusya kanadı bunları yalanladı. ABD'nin niyeti Türkiye ile Rusya'yı karşı karşıya getirmek. Bunun içinde her türlü provokasyonu hazırladığı net bir şekilde görülüyor. ABD bölgede özellikle Türkiye ile Rusya'yı, Türkiye ile Çin'i karşı karşıya getirmek için her yöntemi deniyor ama başarılı olamadı. İdlib'de kurduğu ve başarılı olamadığı tuzağı Libya'da kurmaya çalışıyor. Bakalım önümüzdeki günler neler gösterecek?" dedi.