Süreyya Sadi Bilgiç'ten 99. yıl mesajı

Süreyya Sadi Bilgiç'ten 99. yıl mesajı

TBMM Başkanvekili, Türkiye-Çin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 99'uncu kuruluş yıl dönümü dolayısıyla CRI Türk Türkiye'ye özel açıklamada bulundu.

Bilgiç açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"1 Temmuz 1921 tarihinde kurulan ve dünyadaki en büyük ve köklü siyasi partilerin başında gelen Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 99. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle başta Parti'nin değerli yöneticileri ve üyeleri olmak üzere tüm Çin halkını en samimi duygularımla selamlarım.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin tarihindeki büyük kalkınma hamlelerinin mimarı ile taşıyıcısı olan ve bugün dünyada sahip olduğu güçlü ve saygın konumuna gelmesinde başat rol oynamış Çin Komünist Partisi'nin, bu anlamlı günündeki sevincine ve heyecanına kalben iştirak ettiğimi ifade etmek isterim.

Çin Halk Cumhuriyeti, son 40 yılda uyguladığı piyasa reformları sayesinde, olağanüstü bir iktisadi büyüme performansı yakalamış ve dünyanın ikinci en büyük ekonomisi haline gelmiştir. Çin'in, gerek devlet destekli büyük altyapı yatırımlarıyla kendi halkının refahına, gerekse dışa açılmayı genişleterek küresel ekonomiye yaptığı katkılar takdire şayandır. Türkiye de dâhil olmak üzere, Batılı ülkelere göre kalkınma yarışına geç başlamış ve ortaya çıkan gelişmişlik farkını kapatmayı amaçlayan bütün gelişmekte olan ülkeler, Çin'in iktisadi başarı hikâyesinden kendilerine çıkaracak dersler bulacaktır.

Türkiye ile Çin, aralarındaki coğrafi uzaklığa rağmen her daim karşılıklı saygı ve güvene dayalı iş birliği içinde olmuştur. Yarım asırdır devam eden diplomatik ilişkilerimizde son dönemde büyük bir ivmenin yakalandığını memnuniyetle gözlemliyorum. Hükümetler düzeyindeki sıcak ilişkilerin yanında, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) Başkanvekili ve bir üyesi olarak, iki ülke arasındaki parlamenter diplomasi kanallarının da güçlendirilmesine önem atfediyor, bu minvalde parlamentolar ve parlamenterler arasındaki temasların ve karşılıklı ziyaretlerin artarak devam etmesini arzu ediyorum.

Çin Halk Cumhuriyeti ile ilişkilerimiz bugün gelinen noktada ticaretten enerjiye, finanstan uluslararası güvenliğe kadar pek çok konuda stratejik ortaklık seviyesine çıkmıştır. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile Çin Merkez Bankası arasında yapılan swap anlaşmasının, iki ülke arasındaki yatırım ve ticari ilişkilerin gelişmesi için fevkalade önemli bir gelişme olduğunu vurgulamak isterim. Anlaşma, uluslararası ticaret ödemelerinde yerel para kullanımı ve Türk firmalarının uluslararası likiditeye erişimi açısından önem arz etmekte olup aynı zamanda her iki ülke arasındaki mali iş birliğini de güçlendirecek bir adım olacaktır. Bu anlaşmanın, Türkiye ve Çin arasında daha dengeli bir ticari ilişkinin kurulmasına vesile olacağına inanıyorum.

Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki örnek dayanışmanın son örneğini Covid-19 salgını sürecinde gördük. Son yüzyılda, insanlığın karşı karşıya kaldığı en ciddi sağlık tehdidi olan Covid-19 salgınına karşı iki ülke, insani ve dostça bir tutumla birbirlerine yardım eli uzatmıştır. Türkiye Cumhuriyeti, Çin'e salgınla mücadele için önemli miktarda ilaç ve tıbbi malzeme yardımı yapmış, Çin tarafı ise çok sayıda hızlı test kitini ve ilacı ülkemize ivedilikle göndermiştir. Hâlihazırda, iki ülke arasında salgınla mücadele konusunda yakın iş birliği sürmekte olup, bu konuda ilgili taraflar tüm tecrübelerini birbirleriyle paylaşmaya devam etmektedir.

Türkiye'nin, Çin Halk Cumhuriyeti ile ilişkilerini tüm alanlarda geliştirme kararlılığını bir kez daha vurgulayarak, Çin Komünist Partisinin 99. kuruluş yıl dönümünü kutlar, tüm Çin halkına selam ve saygılarımı arz ederim."