Süper Spor Saati'nde Fenerbahçe-Beşiktaş Derbisi Mercek Altına Alındı

Süper Spor Saati'nde Fenerbahçe-Beşiktaş Derbisi Mercek Altına Alındı

Hayri Hiçler'in hazırlayıp sunduğu 'Süper Spor Saati' programında gündem belirleyen konu ve konuklar yer almaya devam etti.

RızaÇalımbay

ÇALIMBAY: BEKLEMEDİĞİM BİR ŞEY

Hayri Hiçler: Tüm spor kamuoyunu şaşırtan şekilde Antalyaspor'u bıraktınız hocam. Yanlış yaptılar demiştiniz. Yanlış yaptılar derken ne oldu?

Rıza Çalımbay: Tabi ki beklemediğim bir şey. Hiçbir takımı yarı yolda bırakmadım bugüne kadar, Antalyaspor'u neden bırakayım. Zor takımlarda çalıştım, geri adım atmadım. Geçen sezon çok zor şartlarda olan bir takımı alıp lig beşincisi yaptık. Düştü denen takım Avrupa kupasına gidemedi diye üzüldü. Antalyaspor'un tarihindeki rekorları kırdık. Bunlar yapılmışken zor anlardayken, hazır olmayan bir takımımız vardı, tabi ki bu takım düzelecek. Sahanın dışındaki sorunlar saha içine yansıdı, bana da böyle bir şey gelince kabul ettim, konuştuk bıraktım.

Hayri Hiçler: Eto'o'nun veda mesajına ne diyorsunuz?

Rıza Çalımbay Eto'o futbolu çok seven bir futbolcu, ben de seviyorum tabi ki. Takım kaptanı olarak yapması gerekeni yaptı. Arkadaşlarıyla uyumu çok güzeldi, geçen seneki başarıda büyük pay sahibiydi. Bizim uyumumuz dört dörtlüktü, bazen uyardık ama niyet önemliydi. Sorunsuz bir sezon geçirdik Eto'o'yla.

Hayri Hiçler: Yeni kulüple ilgili gelişmeler var mı, size gelen bir teklif var mı?

Rıza Çalımbay Sadece Malatyaspor görüşmek istedi, şu anda çalışmayacağım dedim. Biraz kafayı dinlemek istiyorum. Malatyaspor'un hemen hoca alması gerekiyor beni bekleyemezler. Benim de hiç beklemediğim bir teklif olduğu için tanımadığım bir yere faydam olmayabilir diye düşündüm.

Hayri Hiçler: Hafta sonu Fenerbahçe - Beşiktaş derbisi var. Derbiye nasıl bakıyorsunuz?

Rıza Çalımbay: Derbi maçı belli olmaz, maç bitti densiniz bir de bakmışsınız kazanmışsınız. Fenerbahçe için bu çok büyük bir şans her açıdan; ama karşısındaki takım çok iyi bir takım. Onun için işleri zor. Beşiktaş daha şanslı, kendine güvenen oturmuş bir takım. Porto'yu gelmiş, gelmiş Konyaspor'u yenmiş. Moral olarak çok iyi. Fenerbahçe kapasitesinin çok üstüne çıkmazsa Beşiktaş maçı alır. Taraftardan dolayı Fenerbahçe yenmek zorunda. Kim yenilirse yenilsin belli olmaz, daha ligin 6. haftasında kopmalar olmaz. Kazanan avantaj elde edecek. Leipzig maçı, Porto maçı gibi olmaz. O daha iyi bir takım daha disiplinli, çok dikkat gerektiren bir maç.

Ertuğrul-Dilek

DİLEK: DERBİ HAKEMİ ALİ PALABIYIK…

Hayri Hiçler: Hafta sonu oynanacak Fenerbahçe - Beşiktaş derbisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ertuğrul Dilek: Fenerbahçe için çok daha önemli, bu maçı kaybederse ümitler biraz azalır. Bitmez ama moral olarak düşer. Beşiktaş'ın bir de Leipzig maçı var, bence berabere bitebilir.

Hayri Hiçler: Caner psikolojik baskıya uğrar mı ve bir de Quresma'nın ilk topuna müdahale edilir mi sizce?

Ertuğrul Dilek: Bunlar tatbikî olacaktır, konuşulan şeyler bunlar; ama Beşiktaş da tabi ki tedbirini ona göre alacaktır.

Hayri Hiçler: Derbinin hakem sizce kim olabilir?

Ertuğrul Dilek: Benim şahsi kanaatim Ali Palabıyık'ın olabileceği yönünde. Geçen hafta ona maç verilmediği için bu maça saklandı diye düşünüyorum.

AhmetNurÇebi

ÇEBİ: TAKIMIMIZA GÜZENİYORUZ

Hayri Hiçler: Geçen hafta size, Porto maçına bağlanmıştık. Konuşmanızı dinledik, bir yönetici bu kadar iddialı olabilir mi dedik. Porto'yu yenebileceğimizi söylemiştiniz, bu nasıl oluyor?

Ahmet Nur Çebi: Bu, takıma ve kendinize güven meselesi.

Hayri Hiçler: Şampiyonlar Ligi'nde deplasmanda galip gelen bir takımın sahada alkışlanması ender rastlanan bir durum. Ne diyorsunuz bu konuda?

Ahmet Nur Çebi: Tabi ki gurur duyuyorum. Porto'da maç oynanırken Türkiye'deki tüm spor severlerin bizi desteklediğini biliyorduk.

Hayri Hiçler: Fenerbahçe derbisi ve Leipzig maçı var. Bu maçı alınca gruptan çıkma kapısını aralayacak Beşiktaş. Ne diyorsunuz?

Ahmet Nur Çebi: Leipzig maçında, Avrupa'da iddialıyız. Porto'yla bunu gösterdik; ama biliyorsunuz ki futbolda üç sonuç var. Çok iyi oynayabilirsiniz, özel oynamış olabilirsiniz. Üç sonuçtan birini görmeye herkesin hazır olması lazım, Gönlünüz Leipzig'i yenmekten yanaysa yenebilirsiniz, olabilir. Avrupa'da tek kaldık, bu bizim için çok önem ifade ediyor. Derbi için Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor gibi takımların birbirleriyle olan mücadelelerini spor kamuoyu ilgiyle takip ediyor. Az bütçelerle iyi şeyler başarabiliyorlar, Fenerbahçe kadar Akhisarspor maçını da Kayserispor maçını da önemsiyoruz. Sahaya çıkıp onuruyla mücadele eden her futbolcunun galibiyete hakkı olduğuna inanıyorum. Birbirimize değer vererek oluşturulan bir spor dünyası diliyorum.

Hayri Hiçler: 2019 UEFA Süper Kupa Finali,  Vodafone Park'a verildi. Şenol Güneş'inin gelişindeki katkınızı da biliyorum. 2010'dan beri milli takım görmemiş Babel, Hollanda milli takımına çağrıldı.

Ahmet Nur Çebi: Adaletin olduğu yerde huzur ve başarı olur. Hocamızın adaletli forma dağıtma mizacı, tutumu var. Bu takımların içerisinde kardeşliği birliği yaratamazsanız başarıyı yakalayamazsınız. Yönetim kurulunun da etkisi var hocamızın da. Hocamızın bir de eğitimci tarafı var. Futbolcularımız da genç futbolcular. Çok çalışkan bir insan hocamız tabi ki Beşiktaş ve futbolcularımız bu başarıdan faydalanıyor.

SelimSoydan2

SOYDAN: CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A YÜZDE YÜZ KATILIYORUM

Hayri Hiçler: Fenerbahçe son derece hayal kırıklığı yaratan bir Vardar elenişi yaşadı. İçeride Trabzonspor, dışarıda Göztepe mağlubiyetleri derken sonunda bir galibiyet aldı. Bu derbi öncesi taraftara bir moral verdi. Derbi tartısı nasıl görünüyor sizce?

Selim Soydan: Keşke bu maç beşinci altıncı hafta değil de, on dördüncü on beşinci hafta maçı olsaydı. Fenerbahçe için daha iyi olur derdim. Fenerbahçe yavaş yavaş oturuyor, bir sene evvel resmen yoktu Fenerbahçe takımı; ama iyi bir Fenerbahçe'li olduğu için Aykut bu takımı kabul etti.

Hayri Hiçler: Ülker Arena sanırım tamamen dolacak. Caner faktörü var. Beşiktaş'taki oyuncuların aklı belki Leipzig maçına takılı kalabilir mi? Nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?

Selim Soydan: Beşiktaş, şu anda en iyi takım, en iyi oyunculardan kurulu. İki yıl art arda şampiyonluk, büyük özgüven verdi, hem yurt içinde hem yurt dışında; ama Beşiktaş mağlup olmayacak diye bir şey de yok. İki takımda mutlaka bir farklılık görüyoruz. Fenerbahçe, Beşiktaş'ı yenerse çok büyük bir iş halletmiş olur, yenilirse Fenerbahçe kendini ateşe atar. Fenerbahçe'nin kazanması mantıken zor görünüyor. Baktığın zaman topu istediği gibi çeviren, istediği anda topa hız veren bir takımla oynuyorsun, iki üç oyuncusu çok iyi. Pepe mesela, santraforlar ondan evvel topu alamıyor, hep o alıyor. Hepsini üst üste koyduğunuz zaman tüm bunlar Beşiktaş için olumlu etkenler.

Hayri Hiçler: Geçtiğimiz hafta sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ekrana bakıyorum, Türk futbolcuyu az görüyorum. Yabancı sayısında kısıtlamaya gidilmeli." dedİ. Ne düşünüyorsunuz?

Selim Soydan: Kesinlikle yüzde yüz katılıyorum. Çok doğru. Alttan gelecek bütün futbolcuların önünü kesiyorsun böyle yaparak. On bir yabancıyla çıktığın zaman alttan kimse çıkamaz üste, as kadroya. Verdiğin paralarla, aldığın oyuncularla kimse bu takıma giremez mesajı vermiş oluyorsunuz o zaman. 34, 35 yaşına gelmiş adamı almak da zaten sadece o yılı kurtarır, bu kriterler getirilmeli. İyi adam al, az adam al denilmeli takımlara.