Süper Spor Saati'nde Beşiktaş Masaya Yatırıldı

Süper Spor Saati'nde Beşiktaş Masaya Yatırıldı

Hayri Hiçler'in hazırlayıp sunduğu Süper Spor Saati'nde bu hafta Beşiktaş ana gündem maddesi oldu ve Beşiktaş'ın eski yöneticilerinden Erol Kaynar ile Beşiktaşlılığıyla tanınan ünlü sanatçı Neco konuk oldu.

İşte Programda Geçen Diyaloglar;

Erol Kaynar: Beşiktaş'ın başarısının altında yatan gerçek, doğru transfer politikası ve Şenol hocanın küçümsenmeyecek başarısıdır. Bu başarı da şudur, Beşiktaş artık bir sistem takımı oldu. Bu sistem takımı olmasının getirdiği bir başarıdır. Bunu da sağlayan Şenol hocadır. 2 buçuk senedir Beşiktaş futbol takımının başında ve tabi dikkat ederseniz çok önemli oyuncularını her sene değiştirmek zorunda kaldı Beşiktaş kendi elinde olmayan nedenlerle. Bunlar Beşiktaş'ın bel kemiğini oluşturan, şampiyonluğunda çok önemli başarılar sağlamış futbolculardı. Yerine gelenler, gidenlerin yerini alabilecekler mi, orayı doldurabilecek mi diye panik yaşarken alınan futbolcular da gidenleri aratmadığı gibi daha da üstüne koydular diyebilirim. Yine de Şenol hocanın takımı işler halde tutmasından kaynaklanan bir başarıdır bu. Sistem işliyor. Şenol hoca aynı zamanda çok iyi bir eğitmen. Eline gelen futbolculardan sonuna kadar faydalanmasını becerebilen hatta vites yükseltebilen bir teknik adam. Quaresma'yı oynatmak gerçekten bir teknik direktör başarısıdır yani.

Erol Kaynar: Şampiyonlar Ligi'nde kuralar çekildiğinde, Beşiktaş'ın bu gruptan lider çıkacağını söylemiştim. Beşiktaş'ın ve Şenol hocanın kafasındakileri Beşiktaş'ın futbol yapısını düşünerek bunu söylemiştim. Fanatizm adına söylemedim asla. Monaco'yu kendi evimizde yenme ihtimalimiz çok yüksek, zor bir maç olacak. Monaco'dan ciddi puanlar alabileceğimizi düşünüyorum.

Erol Kaynar: Ben Trabzonspor maçının çok gollü geçeceğini ve çok güzel bir futbol izleyeceğimizi hissediyorum. Önemli olan iyi futbol oynanması, hakedenin kazanması. Trabzonspor'un yüzde yüz galibiyete ihtiyacı var, kaçak bir futbol oynama lüksü yok. Trabzonspor ile Beşiktaş daima dostane maçlar çıkarmıştır. Maçın, futbolun dışına çıkmayacağını aşağı yukarı söyleyebilirim. İnşallah hakeden kazanır.

Nejat Özyılmazel (Neco): Bu sene Şampiyonlar Ligi'nde aldığımız iki galibiyetle başlamış olmamızın önceki senelere dayanan bir temeli var. Başarı elde edebileceğin bir takımı yaratmak kolay değildir.  Bir takım oyuncular gider gelir, bu bir alıştırmadır, bu bir aile meselesi gibidir. Beşiktaş son iki üç senede bunu yaptı. Öyle bir takım oluşturdular ki Türkiye'ye biraz fazla gelen bir takım haline bile geldi. Türkiye'de insanlar, yürüyen bir spor anlayışı, ve idare etme mekanizmaları için çalışacakları yerde başka şeylerle uğraşıyorlar. Beşiktaş bunu başardı. Beşiktaş zaten sevgimizdi şimdi de onurumuz oldu. Şenol Güneş'i gönülden kutluyorum. Harika bir takım yarattı. Türk teknik direktörleri arasında gurur duyacağımız bir konuma geldi.

Nejat Özyılmazel (Neco): Beşiktaş bu yıl yaptığı transferlerle ilgili 9 buçuk milyon Euro harcamış. Porto, Monaco hatta Leipzig'in harcadığı paralara baktığınız zaman mukayese edilemeyecek ölçülerde. Bunlar hep doğru transfer politikası ve iyi araştırmayı gerektiriyor.

Nejat Özyılmazel (Neco): Biz gerekli yerlerde idari mekanizmalarda rol alabilecek güçlü insanlar yetiştiremiyoruz, bu işin içerisinde hakemler de var. Hakemler 40-50 bin kişinin önüne çıktıkları zaman malesef ruhsal olarak dengelerini kaybediyorlar. Hakemin oyunun hakimi olduğunu bilmesi, 22 oyuncuyu içeride nasıl tutacağını hesaplaması lazım. Adam atmak çok kolay, iki kart var cebinde. Paniğe kapılıyorlar. Futbolcular neticeye gidebilmekl için ne kadar gayret ederlerse etsinler, oyunu kritik anlarda durduran ve kritik kararlar veren bir hakem maçın sonucuna etki ediyor. Mesela yan hakemlerin en büyük özelliği yakınındaki bir faulu hakeme bildirmek ve ofsaytlara dikkat etmektir. Bunlara dikkat etmiyorsan, orada ne işin var senin?

Nejat Özyılmazel (Neco): Beşiktaş futbolunu oynuyor. Avrupa'da oynayan Beşiktaş'ın Türkiye'de de aynı futbolu oynamaya gayret ettiğini hepimiz görüyoruz. Futbol insan hayatına benzer, ne zaman ne olacağı hiç belli değildir. Beşiktaş yine kendi oyununu oynayacak. Kazanmak için dikine oynayacaktır. Gol yese de gol atamak için çalışan bir takım Beşiktaş. Trabzonspor da çok güzel bir ivme yakaladı, çok güzel bir kadrosu var. Beşiktaş ile Trabzonspor'un dostane bir şekilde mükemmel bir maç örneği sunacaklarına inanıyorum.