“Süper Lig'e hakemler damga vurmaya devam ediyor”

“Süper Lig'e hakemler damga vurmaya devam ediyor”

Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Süper lige hakemlerin damga vurmaya devam ettiğini söyleyen Behçet Üstün, "Her hafta bu konuyu konuşmamıza rağmen en ufak bir düzelme olmadığı gibi daha da kötüye gittiğini görüyoruz. Neredeyse tüm karşılaşmalarda VAR teknolojisini kullanırken bile bu kadar ciddi hatalar yapılması bir yerde çok ciddi problemler olduğunu gösteriyor. VAR'ın kullanılışı da zaten Türkiye'de oldukça enteresan. FIFA ve UEFA'nın sadece açık hatalarda VAR'ın devreye girmesi gerektiğini ifade etmesine rağmen Türkiye'de bütün gri pozisyonlarda VAR hakemleri müdahale etme ihtiyacı duyuyorlar, hakemler de gördükleri ve emin oldukları pozisyonlarda bile VAR'ın başına gittiklerinden zaman zaman mecburen karar değiştirmek durumunda kalıyorlar. Bunun en enteresan örneğini, bu hafta Denizlispor-Fenerbahçe karşılaşmasında yaşadık. Ali Palabıyık, Serdar Aziz'in pozisyonunda Denizlisporluların itirazlarına rağmen 'Gördüm, omuzdan' işareti yaptı ve oyunu da hemen başlattı. Fakat bir pozisyon sonrası ne olduysa VAR'a gitme ihtiyacı hissetti. Televizyonlara verilen açılarda herkesin farklı yorumlayabileceği bir pozisyonda saha içinde gördüğünün yerine ekrandan gördüğüne uydu ve böyle bir karar verdi. Zaten maç orada çığırından çıktı. Zira Serdar Aziz ikinci sarı karttan oyundan atıldı. Oyunun bütün dengesi ve gidişi o noktada değişti. Hakem de maçın bütün kontrolünü kaybetti. Uzatma dakikalarında çaldığı penaltı da bunun en güzel örneği, diyebilirim kontrolü kaybetmesi anlamında." dedi.

BU HAFTANIN EN ÖNEMLİ MAÇI: ALANYASPOR-BEŞİKTAŞ

Galatasaray ve Beşiktaş'ın son haftalarda aldıkları galibiyetlerle toparlandıklarını belirten Üstün, "Üzerlerindeki karabulutları dağıtmış durumdalar. Oldukça iyi futbol oynadıklarını söylemek gerekiyor. Fenerbahçe hâlâ inişli çıkışlı bir yapıda. Maçın belli zamanlarında ligin en güzel futbolundan örnekler veriyor fakat bunu maçın geneline yayamıyor, yayamadığı gibi de vasata ulaşamadığı anlar bile oluyor. Lider Alanyaspor da ligdeki ilk mağlubiyetini aldı. Bu moral bozukluğundan kurtulacak mı, yoksa bu onları sendeletecek mi? Bunu da hafta arasında erteleme maçında Göztepe maçında test etmiş olacağız. Hafta sonunda da Beşiktaş ile karşılaşacaklar. Haftanın en önemli maçı da bu olacak." diye konuştu.

"ŞANSLI BİR KURA ÇEKTİK" DERKEN…

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri kura çekiminin yapıldığını da hatırlatan Behçet Üstün, "A Milli Takımımızın grubu belli oldu. Türkiye G grubunda Hollanda, Norveç, Karadağ, Letonya ve Cebelitarık ile eşleşti. Bu kuranın bizim için oldukça iyi olduğunu söylemek gerekiyor. İspanya, Fransa, Belçika, İngiltere ve Almanya gibi daha tehlikeli 1. torba takımları yerine Hollanda'nın gelmesi daha kabul edilebilir bir durum. Norveç, bizimle aynı güç dengesine sahip olduğunu söyleyebileceğimiz bir ülke. Karadağ, Letonya ve Cebelitarık grubun nispeten daha zayıf takımları. Tabii 'Şanslı bir kura çektik.' derken şunu da söylemek gerekiyor; daha kısa süre önce milli takımımız UEFA Uluslar Ligi'nde küme düştü. Yani potansiyeli olan bir takım olmamıza rağmen, sahaya ne kadarını yansıtabildiğimiz tartışılır. Umuyorum ki, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde potansiyelini çok daha iyi sahaya yansıtabilen bir milli takım görürüz. Bu gruptan çıkmamamız için hiçbir neden yok. Yeter ki, planlamayı ve saha içi uygulamayı doğru yapabilelim." ifadelerini kullandı.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/JPGQO8A6V90