Söz yazarı Vural Şahin CRI Türk Özel'e konuk oldu

Söz yazarı Vural Şahin CRI Türk Özel'e konuk oldu

"Gözyaşlarım anlatır", "Bir mana var sözlerinde" gibi ses getiren sayısız eserler üreten Söz Yazarı ve Bestekâr Vural Şahin, CRI Türk Türkiye'de yayınlanan CRI Türk Özel'in konuğu oldu.

Geçmişte olduğu gibi şu anda şiir yazmadığını, sadece güfte yaptığını ifade eden Vural Şahin, "Artık şiir yazmıyorum, güfte yazıyorum. Bu yüzden hemen besteleniyor. Yaklaşık 1000 şarkım çıktı ama her kesimin bildiği şarkılar farklı. Rekor kırdım, 114 şarkısına klip çekilen tek kişi benim." diyerek, şiir ile güfte arasındaki farkı da "Şiirde ayrıntıya girebilirsiniz, açabilirsiniz ama güftenin açık, net ve konuşur dille yazılması lazım." ifadeleriyle anlattı.

Eserlerde doğru ve anlaşılır dilin önemine vurgu yapan Vural Şahin, geçmiş yıllarda yazılan Türk Sanat Müziği eserlerinde çoğu kelimenin Arapça gibi kelimeler olduğuna dikkat çekerek, bu eserlerin bugün topluma sunulması durumunda itibar görmeyeceğinin ancak geçmişte bir şekilde halkın gönlünde yer ettiğinin altını çizdi.

"ÇOK AĞLAYAN BİR İNSAN DEĞİLİM AMA…"

Eserlerini yazarken yaşadığı olaylardan etkilendiğini söyleyen Vural Şahin, "Bazı eserleri nasıl yazdığımı hatırlıyorum, bazılarını hatırlamıyorum. Çok ağlayan bir insan değilim ama gönül devamlı bir duygu savaşı içinde. 'Gözyaşlarım Anlatır' adlı eseri öyle yazdım. Bir konuşmadan, bir şeyden etkileniyorsunuz ve birden bir şeyler çıkıyor ortaya. Ben beyinlere değil, gönüllere ulaşmak istiyorum." diye konuştu.

"BERGEN'E VERDİĞİM ESERLERİ KİMSE OKUYAMAZ"

Bergen'in seslendirdiği, sözü Vural Şahin, bestesi Vedat Yıldırımbora'ya ait olan "Anlatacak Dil Kalmadı" adlı eserin o dönemde çok sevildiğini hatırlatan Şahin, "O zamanlar Bergen ile tanışamadım, tanışma şanımız yoktu. Eserinizi yönetmene veriyorsunuz. Sanatçıyı görme şansınız yok. Biraz dışarıda kalıyorduk biz. Bergen, benim çok sevdiğim sanatçıydı, görüşemedik bile. Ama görüşmek, tanışmak isterdim." ifadelerini kullandı.

"BU ÜLKEDE AÇ ÖLEN BESTECİ VE SÖZ YAZARI VAR"

Altı senedir Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) Denetleme Kurulunda görev alan Vural Şahin, "Telif ücretini elimizden geldiğince adilce dağıtmaya çalışıyoruz. Mesela bir bayan benim şarkımı okumuş, 28-30 milyon kez izlenmiş. Herhangi bir ücret ödemedi, adım dahi yazmıyor. O şarkının bir söz yazarı ve bestecisi var. Biz de haklarımızı arayacağız tabii. Bu onlar için güzel gibi görünebilir ama sen o şarkıyı seçtin ve tıklanmalardan da para aldın. Ancak o şarkının söz yazarına, bestekârına bir şey yok. Üstelik yine benim şarkımdan güç alarak konser reklamı yapıp, gittiğiniz yerlerden para alıyorsunuz. Bu ülkede aç ölen bestekâr, söz yazarı arkadaşımız var." sözleriyle tepkisini dile getirdi.

"TRT BİR ESERİMİ YASAKLADI"

Son yıllarda çok dinlenen ve rekor kıran bir eserinin TRT tarafından yasaklandığını açıklayan Vural Şahin, eserin içinde geçen "Yaşatır mıyım" ifadesinin TRT yönetimince sakıncalı bulunduğunu ancak bu kelimeyle aslında "öldürme", "hayatına son verme" maksadının olmadığını, "sevdiğine sahip çıkma" ifadesinin vurgulanmak istendiğini belirterek, "İçinde 'öldürme' ifadesinin geçtiği bir sürü şarkı var." dedi.

"YILLAR GEÇTİ YİNE AYNI VERİMİ YAKALIYORUM"

Orhan Gencebay'a birçok eser verdiğini ve onun vasıtasıyla bu işe başladığını aktaran Vural Şahin, "Yıllar geçti, yine aynı duyguları yakalayıp, verimli eserler çıkarabiliyorum. 4 sene Karate, 8 sene Judo, 2 sene Body yaptım, milli takımda görev aldım. Mesela Judo'yu eskisi gibi yapamam. Eskisi gibi spor da yapamam, yaşım ilerledi ama sanat yaşantım ilk günkü gibi devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Haber: Tülin Tonkuş

Video Link: https://www.youtube.com/embed/n_RlPCsvGCs