“Sonunda kayınpederler kaybetti”

“Sonunda kayınpederler kaybetti”

Yazar Caner Taşpınar, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

Caner Taşpınar, Kırmızı Kedi Yayınevi'nden çıkan "Damat – Fethullahçıların AKP'li kayınpederleri" kitabını anlattı.

Taşpınar, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) hakkında iddianameler oluşturulmaya başladıktan sonra gündeme gelen "katalog evlilikler" ile evlenen AKP ile bağlantılı isimlerin nasıl tanıştığı ve bir araya geldiği konusuna duyduğu merak sonucu kitabı yazmaya karar verdiğini anlattı.

Kitapta bahsedilen isimlerden biri olan Adil Öksüz'ün AKP damadı olmasının hiç konuşulmadığının altını çizen yazar Caner Taşpınar, "ilk damat" olarak kitabında Adil Öksüz'e yer verdiğini belirtti.

"CEVAT YILDIRIM, KARDEŞİ ÜZERİNDEN BİRTAKIM AYRICALIKLAR ELDE ETTİ"

Sakaryalı olduğu için bölgedeki bağlantılarını kullanarak Adil Öksüz hakkında araştırmalar yaptığını aktaran Caner Taşpınar, Adil Öksüz'ün kayınpederi Cevat Yıldırım'ın kardeşi Recep Yıldırım'ın AKP'nin kurucularından olduğu ve Sakarya'nın Akyazı ilçesinde üç dönem boyunca belediye başkanlığı yaptığı bilgisini verdi.

Adil Öksüz'ün kayınpederi Cevat Yıldırım'ın kardeşi üzerinden elde ettiği birtakım ayrıcalıkların olduğunu ve bunlara kitapta yer verdiğini ifade eden yazar Taşpınar, Adil Öksüz'ün AKP'nin damadı olması konusunu bu olay üzerinden işlediğini bildirdi.

ADİL ÖKSÜZ VE EŞİ NASIL BİR ARAYA GELDİ?

Katalog evliliklerinde bir katalog imamının bulunduğunu ve bu imamın önündeki listelerdeki bilgilere göre çeşitli eşleşmeler yaptığını, sonrasında araya örgüt üyelerini koyarak kişilerin tanıştırılıp, evlendirildiğini aktaran Caner Taşpınar, kitabında Adil Öksüz Kahramanmaraş'tayken Sakarya'nın Akyazı ilçesinde yaşayan Cevat Yıldırım'ın kızı Aynur Öksüz ile nasıl bir araya gelebildiğine dair anekdotlar anlattığını söyledi.

TESADÜF DEĞİL

Taşpınar, kitabında Adil Öksüz'ün eşinin ne iş yaptığı ile ilgili bilgiler verdiğini de kaydederek, FETÖ'nün en güçlü isimlerinden biri olan Adil Öksüz ile Sakarya'nın en güçlü ailelerinden olan Yıldırım ailesinin buluşmasının bir tesadüf olmadığını vurguladı.

Kitabında AKP için önemli bir isim olan İhsan Arslan'ı kamuoyunun tartışmadığı bir dava olan "matkap" davasından başlayarak incelediğini aktaran yazar Caner Taşpınar, kitap içerisinde İhsan Arslan'ın Mücahit Arslan olarak bilinen oğlu Ali İhsan Arslan'ın AKP içerisindeki rolüne ilişkin doneler verdiğini dile getirdi.

"MEVLÜT HİLMİ ÇINAR, OBAMA VE TRUMP GİBİ İSİMLERLE GÖRÜŞME YAPABİLEN BİR İSİM"

"İhsan Arslan ve ailesi AKP için ne kadar önemliyse, Mevlüt Hilmi Çınar da Fethullah Gülen için öyle." diyen Caner Taşpınar, Mevlüt Hilmi Çınar'ın Barack Obama, Donald Trump gibi isimlerle görüşme yapabilen bir isim olduğu bilgisini paylaştı.

"KADİR TOPBAŞ'IN OĞLU VE KIZI, 15 TEMMUZ'DAN ÖNCE DAMADININ ŞİRKETİNDEN AYRILDI"

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın kayınpederini koltuğundan ettiğini söyleyen Taşpınar, kitabında Kadir Topbaş'ın eşi, gelinleri, çocukları ve damatlarının iş ilişkilerine değindiğini ifade ederek, şunları anlattı:

"Bu konu çok önemli çünkü büyük bir ekonomik yapı var. Kitapta Ömer Faruk Kavurmacı'nın 15 Temmuz'dan sonra alınması ve Kadir Topbaş'ın koltuğundan olmasına sebep olan etkilerini anlatıyorum. Kadir Topbaş, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında tüm ailesi ile birlikte Amerika'daydı. Bu konu çok tartışıldı. Ben burada ortaya özel olarak bir belge koyuyorum. Kadir Topbaş'ın oğlu ve kızının 15 Temmuz'dan önce damadının şirketi ile olan ortaklıktan çıktığını yazıyorum. Ayrıca kitapta, Adil Öksüz'ün Rusya imamı olarak bilinen kayınbiraderinin Kadir Topbaş ile birlikte Almanya'da bir açılışa katıldığına ilişkin bir fotoğraf paylaşıyorum. Aynı zamanda Ömer Faruk Kavurmacı'nın FETÖ derneklerine yaptığı yardımlar, Kavurmacı ailesi ve Topbaş ailesinin FETÖ ile olan ilişkileri gibi konulardan bahsediyorum."

Topbaş ailesinin 15 Temmuz'da Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) olmasının AKP içerisinde çok fazla konuşulduğuna işaret eden yazar Caner Taşpınar, Kadir Topbaş'ın ABD'de olmasının 'Darbe girişimini önceden biliyordu." diye yorumlandığını ve tüm bu olaylara kitabı içerisinde kronolojik olarak yer verdiğini ifade etti.

"ARINÇ AİLESİNİN TÜM ÜYELERİ FETHULLAH GÜLEN İLE İLİŞKİLİ"

Caner Taşpınar, Bülent Arınç'ın kızı Ayşenur Arınç ile damadı Ekrem Yeter'in evliliklerinin "katalog evlilik" olduğuna dair herhangi bir belge olmadığını ancak Arınç ailesinin tüm üyelerinin Fethullah Gülen ile ilişkilerinin olduğunu söyleyerek, sözlerine şunları ekledi:

"Bu konuya, Bülent Arınç'ın annesinin evinin basılması konusunda yaşanan süreci anlatarak başladım. Yeter ve Arınç ailesi, tamamen FETÖ içerisinde bulunan ve oradan yetişen iki aile. Ekrem Yeter FETÖ'den içeri alındığında ifadesinde, 'Ben FETÖ'nün derneklerinde yöneticilik yaptım ama bunu kayınpederimin tavsiyesi ile gerçekleştirdim.' diyor. Bu nedenle aile içerisinde de bazı çatışmalar çıktığını gördük."

"KAHRAMAN AİLESİNİ ŞİRKETLER ÜZERİNDEN ARAŞTIRDIM"

Kitabında İsmail Kahraman ve damadı Sinan Yıldırım'ın ilişkisine ve ilişkinin dikkat çeken özelliklerine de yer verdiğini bildiren Taşpınar, "Bu ilişki ile Kadir Topbaş'ın yaşadıkları arasında bir benzerlik var. Kadir Topbaş nasıl koltuğundan oldu ise, İsmail Kahraman da koltuğunu kaybettikten sonra siyaset sahnesinden uzaklaştı ve damadı ile ilgili olarak da hiç konuşmadı. Kahraman ailesi, basında yer alan bir aile değil. Ailesi, çocukları, damatları vs. gibi şeyler bilinmiyor. Bu olayı, şirketler üzerinden araştırdım. İsmail Kahraman'ın eskiye dayanan bir aile şirketi bulunuyor. Kahraman'ın çocuklarını ve damatlarını, bu aile şirketinin ortaklıkları üzerinden anlattım." ifadelerini kullandı.

İsmail Kahraman'ın Atatürk karşıtı söylemleri ile gündeme gelen bir isim olduğunu hatırlatan yazar Caner Taşpınar, kitabında İsmail Kahraman'ın iki damadından bahsettiğini paylaşarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Sinan Yıldırım pek bilinen bir isim değil. Kendisi Central Hospital hastanesinin patronlarından ve fotoğrafı dahi yok. Kitapta onunla ilgili özel mesajları ve çok net olmayan bir fotoğraf karesini okurlarla paylaşıyorum. Kahraman ailesinin FETÖ içerisinde nasıl ilişkiler kurduğu, damadın aileye nasıl etkileri olduğu gibi konuları ele alıyorum."

AKP'Lİ KAYINPEDERLER KAYBETTİ  

"Olaylara AKP'li kayınpederler açısından bakarsak damatların kayınpederlere zarar verdiğini söyleyebiliriz." diyen Caner Taşpınar, FETÖ'nün Türkiye'de popüler olduğu dönemler açısından bakıldığında ise bu damatların ilgili ailelere gelmesinin memnun edici bir durum olduğunu belirterek sözlerini noktaladı.

Video Link: https://www.youtube.com/embed//PR4Mp5jp6Ts